Hedefinizi Belirlediğiniz Zaman Düzenli Yaşarsınız

Hedeflerinizi başarma yönetimizi belirlediğinizde her an ne yapmanız gerekiğini bilmektesinizdir. Zihninizdeki netlik sayesinde niçin yaşadığınızı biliyorsunuz. Temel ilgileriniz sürekli değişmez; böylece hayatınızı ve ilgilerinizi her gün korursunuz. Düzenli yaşarsınız. Israrla yaptığınız ne ise , onu en iyi yapan siz olursunuz.

  Hayattaki hemen her alanın kendine göre bir çekiciliği ve coşturuculuğu vardı. Her çiçek güzeldir; her çocuk sevimlidir. her meslek kendi içinde ayrı bir coşku barındırır, her eğitimin bayrı bir onuru vardır.
 Bir gül doğar , büyür ve gül olarak ölür. Bir arı son nefesine kadar arıdır. Ormandaki çınarsanız , bahçedeki söğüt olamamaktan üzülmemelisiniz. Her varlığı ve alanı kendi parlaklığında izleyip onlardan zevk almayı; ama seçtiğiniz alandaki en temiz parlaklığı sunabilmeyi seçmelisiniz.
  Hedeflerinizi ve alanınızı bir kere seçmişseniz , artık geriye bakmanız ve tercih etmediğiniz alanlar için eseflenmeniz mantıksızdır. Seçtiğiniz alan sizi çok rahat ediyorsa , bu konuda iyi düşünüp yeni bir karar verebilirsiniz. ama hedeflerinizi değiştirip durmaya devam ederseniz , geçmişinizi tüketerek , geleceğinize sönük bir hayat bırakırsınız.  Örneğin sırf  aileniz istediği için ziraat mühendisliği okuyorsanız ve bu sizin hedefleriniz arasında değilse o bölümü bitirseniz dahi sizin içinizdeki hedefiniz her zaman içinizde bir ukte olarak kalacaktır ta ki, siz hedefinizi gerçekleştirene kadar.
 Oysa hedefinizi belirleyerek , yönteminizi tanımladığınızda , artık her şeyiniz düzenlidir. Artık en büyük zevkiniz yaptığınızdır ve yaptığınızla insanlık tarihine geçersiniz her türlü meslek ve her alan , herkese tarihe geçme fırsatı tanımıştır. İsimleri tarihe altın harflerle yazılanlar arasında , ressam , besteci, siyasetçi, tüccar, çoban, tamirci, sporcu hemen her meslekten ve ilgi alanlarından insanla karşılabilirsiniz.
  Farklı hedeflerin her birinin cazibesine kapılanlar, her birinden mahrum kalırlar. Kimse seçtiği alanı küçümsememelidir. Başarı yolunda , asıl önemli olan, yüksek bir ruh, sağlan ve evrenle barışık bir kişiliktir. Sonsuzluğa dünyadaki maddesel birikimlerimizi taşımayacağız. Dünya ötesine ilişkilerimizi, duygularımızı , yardımlaşmalarımızı, düşüncelerimizi ve insanlığımızı taşıyacağız.