Kişisel

Kadınlarımıza Gereken Değeri Veriyormuyuz?

8 mart Kadınlar günü ile ilgili kişisel düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum fakat önce biraz kadınlar gününün tarihçesi hakkında bilgi vermek istiyorum. Dünya kadınlar günü veya diğer bir adıyla Dünya emekçi kadınlar günü her yıl 8 martta kutlanılan ve  Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış bir gündür. Ülkemizde ise ilk defa 1921 yılında Emekçi kadınlar günü olarak kutlanılmaya başlanmıştır.

Toplum Olarak Kadınlarımıza Ne Kadar Değer Veriyoruz?

Peki biz toplum olarak kadınlarımıza gereken değeri veriyormuyuz? Kadınlar bizim için çok önemlidir gerek kurtuluş savaşı gerek şimdi kadınlarımızın önemini inkar etmek mümkün değildir belki kadınların desteği olmasaydı kim bilir kurtuluş savaşında belkide başarılı olamayacaktık sadece kurtuluş savaşında’da değil eğer bir toplum gerçekten başarılı ise bu başarıda mutlaka ama mutlaka kadınların desteği yok sayılamaz. Mustafa Kemal Atatürk  kurtuluş savaşı bitip Cumhuriyet kurulduktan sonra kadınların bu başarılarını görmüş ve kadınların her alanda başarılı olacağını düşündüğü için olsa gerek onlara seçme ve seçilme hakkı getirmiştir böylece kadınlar artık toplumun her alanında olmaya başlamış  Atatürk kadınlara böylesine bir değer verirken peki bizler kadınlarımıza gereken değeri veriyor muyuz?  Kadınlar bir toplumun değerini yükselten kişilerdir. ben şöyle düşünüyorum eğer bir toplumda kadına ne kadar değer verilirse o toplum o kadar çok gelişir gerek  çok gelişmiş ülkelere baktığımız zaman demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız her alanda kadınlar vardır ve böyle gelişmiş ülkelere baktığımızda kadına yönelik yapılan şiddetleri ya hiç  göremezsiniz yada çok nadir görebilirsiniz.

Fakat bizler ne yazık ki toplum olarak genelleme yapmıyorum lütfen kimse yanlış anlamasın toplum olarak kadına gereken değeri verdiğimizi düşünmüyorum haber açıyorsunuz mutlaka eşi tarafından şiddet görmüş bir kadın haberi görüyorsunuz, gazete okuyorsunuz eşi tarafından dayak yemiş hastanelik edilmiş bir kadın görüyorsunuz bu çok acı verici bir olay kendinizi bilmez bazı erkekler tarafından şiddete mahruz bırakılan kadınların psikolojisi bozuluyor ve akıl almaz sonuçlar olabiliyor  devamlı şiddet olan bir ailede büyüyen bir insan’da ileride ya psikopat oluyor yada  madde bağımlısı olabiliyor. lütfen toplum olarak bunlara dikkat edelim böyle şeyler ile gündeme gelmeyelim yabancı ülkelerde , böyle şeyler yerine başarılı işler yaparak gündeme gelelim.

Kadınlara verilen değeri artırmak için elimizden geleni yapmalıyız ben evli değilim fakat buradan evli olan arkadaşlara ve sevgilisi olan arkadaşlara seslenmek istiyorum akıl vermek değilde sadece bir öneride bulunmak istiyorum kadınlar gününde eşinize veya sevgilinize bir hediye alın güzel bir çiçek alın bunları alacak paranız olmayabilir sorun değil güzel bir söz ile ‘de onların Kadınlar Gününü kutlayarak onları mutlu edebilirsiniz diye düşünüyorum. Bende buradan bu yazıyı bütün kadınlarımızın Kadınlar Günü’nü Kutlarım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu