Naylon fatura diğer bir adıyla sahte fatura nedir? Bir faturanın sahte(naylon) olduğu nasıl anlaşılır. Kısaca bunlardan bahsetmek istiyorum.  Sahte fatura ( naylon fatura) herhangi bir mal veya hizmet olmadan yani karşılığı olmadan alınan düzenlenen fatura,gider pusulası,müstahsil makbuzu vb belgelerdir. Fatura kesme yetkisi bulunmayan kişiler tarafından düzenlenen veya başkası adına bastırılıp kullanılan belgelerde sahte fatura’dır.
Konuyu bir örnekle açıklayalım bir güvenlik firmasının güvenlik elemanlarını servis ile taşımadığı halde dışarıdan aldığı fatura yanıltıcı belge yani naylon faturadır. veya aylık 1000 TL ‘lik yemek masrafı varken aylık 5000 TL’lik yemek faturası alması da yanıltıcı belge niteliğindedir yani yapmadığı bir masrafı yapmış gibi göstererek vergi ödememek için veya az vergi ödemek için bu yola başvuran bir firma sahte fatura kullanmış olur( yapmadığı bir masrafı yapmış gibi göstererek)
Bir hizmet veya bir ticari mal alıyorsunuz ve hizmeti veya ticari malı aldığınız kişi size şöyle diyorsa ” size başkasından fatura kestireceğim diyorsa” burada dikkatli olmakta fayda vardır yani size vereceği fatura sahte olabilir.
    Peki bir faturanın sahte olup olmadığını nasıl anlarız? bunun için ilk yapmanız gereken şey öncelikle elinizdeki faturanın adresine giderek böyle bir işletmenin olup olmadığına bakabilirsiniz ben bu işletmeyi nereden bulayım derseniz internet vergi dairesi sistemine girerek elinizdeki faturayı sorgulayabilirsiniz ayrıca Maliye bakanlığı çağrı merkezini arayarak’ta bilgi almanız mümkün bunların dışında özellikle şirketlerin artık Web siteleri var internetten girerek  web siteleri var mı bakabilirsiniz bu sizde iyi bir kanaat oluşturacaktır fakat aklınızda şüphe varsa yukarıda bahsettiğim fatura sorgulama işlemini yapabilirsiniz.
Bunların dışında söylemek istediğim Sahte fatura kullanmanın cezası’da var. Biraz az vergi ödeyim derken hapis cezası da alabilirsiniz sonra keşke dememek için Sahte(naylon) Fatura kullanmamalıyız. ve kullananlara da engel olmaya çalışın çünkü  yaptığı işle ilgili az vergi verirken aslında devleti kandırmış olmuyor bu sonuçta biz insanların ceplerinden çıkıyor.
 

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.