Kişisel

Teknoloji İnsanları Tembelleştirirmi?

Teknoloji insanları tembelleştirir mi? tabi bunlar benim kendi düşüncelerim ama evet teknoloji bazen iyi ve güzel yanları olmasına rağmen insanları’da tembelleştirdiği bir gerçektir. Size birkaç tane basit  örnek vereceğim  sizde çevrenize bakın ve düşünün eskiden tarım alanlarında  5 kişinin yaptığı bir işi şimdi makineler yapıyor böyle olunca da insanlar bedenen fazla çalışmıyor tabi bu işçiyi çalıştıran kişiye yarıyor 5 kişiye vereceği para ile makine alıp  makine ile iş yapıyor , neyse insanlar çalışmayınca da hastalıklar  ve vücutta uyuşmalar başlıyor çünkü vücut devamlı çalışmaya alışmış oysa çalışsa Atalarımızın da dediği gibi ”işleyen demir pas tutmaz‘ Başka bir örnek vereyim insanlar eskiden çok okur ve çok araştırırlarmış büyük ansiklopedileri büyük kütüphanelerde insanlar hep oluyormuş  tabi şimdide araştıran var ben genelleme yapmıyorum fakat şu da bir gerçek toplum olarak hep hazır yemeğe alıştırılıyoruz her şey önümüze hazır geldiği içinde insanlar düşünmekten dahi aciz kalıyor her şeyi bizim yerimize makineler,bilgisayarlar yapıyor zaten diyerek ne araştırıyoruz nede bir olay karşısında çözüm üretebiliyoruz , çünkü araştırma ve okuma olmadığı zaman insan düşünmekten dahi aciz kalıyor.

 

İşte teknolojinin insanı tembelleştirdiğini burada görebiliyoruz , söz gelimi teknoloji insana yemek yapmasını öğretmiyor direk hazır yemek verdiği için insan hep hazır bir robot gibi oluyor her şey hazır çünkü bizim yerimize okuyan makineler var okumuyoruz gazeteleri dergileri gidip bir kütüphanede araştırma yapmıyoruz çünkü elimizin altında internet var internette her şey olduğu için hemen çözüm bulamadığımız bir olay karşısında hemen internete koşuyoruz tabi ki bu iyi bir şey ama sağlıklı kullanıldığı zaman iyi bir şey aksi takdirde teknoloji insanı tembelleştiriyor diye düşünüyorum. tabi bu benim kendi düşüncelerim herkes farklı düşünebilir.

 Ben bu yazımda Teknoloji zararlıdır. Demiyorum teknoloji tabi ki iyi bir şey güzel yanları var ölçülü kullanıldığı zaman fakat teknoloji kullanırken de kendimizi fazla kaptırmayalım demek istiyorum. Sizce de teknoloji insanı tembelleştiriyor mu?  düşüncelerinizi yorum bölümünde paylaşabilirsiniz. Teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu