Kişisel

Eskidenmiş O

Yaşı büyük olanlar tabiki benden daha iyibilir eskileri henüz teknoloji'nin bu kadar gelişmediği  internetin hayatımızda olmadığı zamanları büyüklerimiz daha iyi bilir elbette , bazen büyük akrabalar toplandığında bahsederler eskilerden , eskiden hayat'ın daha güzel olduğunu insanlar'ın bu kadar sahte olmadığından bahsederler. Onlara özenirim bazen, çeşke o dönemleride görseydim diye , ama sonrada düşünüyorum hayatımda internet olmadan ne yapardım diye o dönemlerde yaşasaydım siz de şimdi bu yazıyı okumuyor olacaktınız  :) kim bilir belkide başkası yazacaktı böyle bir yazı.
 
   Ben küçüklüğümden hatırlıyorum benim çoçukluğumda henüz internet  bırakın her evde olmasını  internet cafeler dahi belli sayılarda vardı ve gerçekten o zamanlar çok ama çok mutluydum sadece ben değil yaşlı , genç bütün insanlarda bir mutluluk vardı insanların bir derdi olsa dahi komşuları yardım ederdi o zamanlar insanlar da mutluluk ve yaşama sevinci vardı akşamları dışarıya çıkar saklanbaç oynardık vaktin nasıl geçtiğini bilmezdik , bilye oynardık buna benzer birçok şey yapardık , arkadaşlar ile beraber oturur sohbet ederdik arkadaşlarımızdan bir tanesinin bir sıkıntısı olduğunda diğer arkadaşlarımızla birlikte sıkıntısı olan arkadaşımız için neler yapabiliriz onu düşünür gereğini yapardık benim çoçukluğum çok güzel geçti  belki hayatımda bu kadar teknoloji yoktu ama gerçekten çok mutluydum , Allaha şükür şimdi'de mutluyum ama bazen çoçukluğumu çok özlüyorum ama ne yazıkki zamanı geri getiremiyoruz. 
 
    Bir de şimdi bakıyorum özellikle büyük şehirler de kimse kimseyi tanımıyor özellikle büyük şehirlerde sokakta bir insana bişey olsa neredeyse hiç kimse bakmayacak duruma gelmişiz toplum olarak değerlerimizi çok hızlı bir şekilde kaybediyoruz ne yazık ki yeni büyüyen çoçuklara kültürlerimiz gelenek ve göreneklerimiz hiç öğretilmiyor  bazen bakıyorsunuz çoçuk yakın akrabalarını dahi tanımıyor peki burada suçlu kim bana göre büyük suç ailede , çünkü bir çoçuğun her istediğini yaparsanız o çoçuğun hayallerini yıkmış olursunuz , hayal edecek bişeyi kalmaz , şunuda demiyorum çoçuklarınıza sakın herşey almayın , her dediğini almayın demiyorum , tabiki imkanınız doğrultusunda çoçuğunuzun istediklerinizi alacaksınız ama anında değil bırakın çoçuk biraz onun hayalini kursun.
 
  Günümüzde insanlarda bir yorgunluk , hayattan bıkmışlık var sizce bütün bunların nedenleri nelerdir.? ben bunu biraz da hayatın zorluğuna bağlıyorum geçim derdinin zor olması , ayrıca büyük bir nedeni de teknolojinin bu denli gelişmiş ve gelişmeye devam etmesine bağlıyorum. 
 
  Son olarak makale de anlatmak istediğim şuydu ; eskiden insanlardaki mutluluk var iken , günümüzde insanlar neden mutlu değil kendi kişisel düşüncelerimi yazdım lütfen sizde konuyla ilgili düşüncelerinizi belirtiniz 
 
 
 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Sevgili Gökhan kardeşim.Evet eskiden ,şahsen ben ailemde olan olumsuzluklara rağmen çok mutluydum.Ben de yan tarafımızdaki arsada çelik-çomak oynar,bahçemizdeki ağaçların tepesinden inmezdim.Ama vakti geldiğinde evde toplanır ,bayağı güzel vakit geçirirdik.Komşuluk vardı.İnsanlar birbirine saygılıydı.Ama ne olduysa oldu,toplum psikolojisi karmakarışık bir probleme dönüştü.Ailelerin bazılarından ,''Biz küçükken çok engellendik,çocuklarımız serbest olsun ''dediklerini birebir duymuşluğum vardır.O günlerden gelen biri olarak,yanımda büyüyen kız torunuma bütün değer yargılarını bir bir aşıladım.Eğer bu şekilde hareket edilseydi,toplum olarak profilimiz çok başka olurdu.İnternete gelince.Hayatı kolaylaştırdığı için büyük bir nimet.Ciddi işler için kullananları kutluyorum.Anneler babalar çocukları oyalanıyor diye sevinirken,buz gibi ve duygusuz çocuklar türemeye başladı.Her insan aileden şekillenmeye başlar.Bazı insanlar ise zaaflarıyla doğarlar.İnternet dünyasını kötüye kullananlar,sosyallikle alakası olmayan paylaşımlarla,face'i gösteri alanına çevirdiler ve onların çocukları da örnek modelleriyle maalesef aynı yolda gidecekler.Evet artık çocukların gözleri akıllı telefonlara ve internete sabitlenmiş durumda.Artık orada ne görürler ne anlarlar Allah bilir. Durumumuz her bakımdan iç karartıcı Gökhan kardeşim. Konuya gösterdiğin hassasiyetten dolayı teşekkürler.Ece ablan.

    1. Ece abla güzel yorumun için çok teşekkür ederim.
      Evet internet gerçekten çok güzel bir şey fakat bazı aileler ne yazık ki sırf çocuğum bana dokunmasın da ne yaparsa yapsın zihniyeti ile çocukları büyütüyor. Böylece olan çocuklara oluyor. Bunun sonucunda ilgisiz bir toplum olmaya başladık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu