Kişisel

Bir Deliçay’ımız Vardı Bizim

 

 

Bir Deliçay'ımız Vardı Bizim

 

 Yaşadığım mahalle kuzuculu , tabi artık kasaba değil , ilçeye bağlanmış bir mahalleden  geçen bir akarsu vardır ve adı da deliçay deresi Amanos dağlarından başlayıp Akdeniz'e dökülen bir akarsudur. yaz mevsiminde arkadaşlarımız ile yüzerdik oyunlar oynardık , 2003 yılının kış mevsiminde soğuk ve çok yağmurlu bir gününde aşırı derece yağmur yağmasısonucu  deliçay yatağına sığmayıp taşmıştı bir çok kişinin evi vehayvanları zarar görmüştü.

 

Bir Deliçay'ımız Vardı Bizim
 
   Her neyse eskiden gürül gürül akan ve bizim yüzdüğümüz , Deliçay artık özelleştirilmiş bir şirketim tekelinde deliçay üzerine hidro elektrik santrali yapıldı. Biz yine yaz mevsiminde yüzüyoruz fakat artık eskisi gibi güzelliği ve doğallığı  kalmadı derenin kenarlarında büyük büyük kaya parçaları ördüler belki bu sel felakatine göre iyi bir şey ama bu hidro elektrik santrali yapılmadan da yapılabilirdi.
 
Bir Deliçay'ımız Vardı Bizim
 
 
  Sonuç olarak Deliçay'ın artık eski görünümü kalmadı doğallığı bozuldu bence akarsulara baraj yapmak yerine rüzgar enerjisinden faydalanmak daha mantıklı böylece hem doğanın dengesi ile oynanmamış olur, hem de hiç bitmeyecek olan bir enerji sistemi kurulmuş olur.
 

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Ama işte buradan da gördüğümüz gibi artık doğaya da saygımız kalmadı. Artık etrafımızda doğallık diye bir şey de kalmadı.

    1. Evet Başkanım şu andaki hali son resimdeki gibi sadece kış mevsiminde biraz coşkulu oluyor , yaz mevsiminde ise neredeyse tamamen kuruyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu