Bir Deliçay'ımız Vardı Bizim

 

 Yaşadığım mahalle kuzuculu , tabi artık kasaba değil , ilçeye bağlanmış bir mahalleden  geçen bir akarsu vardır ve adı da deliçay deresi Amanos dağlarından başlayıp Akdeniz'e dökülen bir akarsudur. yaz mevsiminde arkadaşlarımız ile yüzerdik oyunlar oynardık , 2003 yılının kış mevsiminde soğuk ve çok yağmurlu bir gününde aşırı derece yağmur yağmasısonucu  deliçay yatağına sığmayıp taşmıştı bir çok kişinin evi vehayvanları zarar görmüştü.

 

Bir Deliçay'ımız Vardı Bizim
 
   Her neyse eskiden gürül gürül akan ve bizim yüzdüğümüz , Deliçay artık özelleştirilmiş bir şirketim tekelinde deliçay üzerine hidro elektrik santrali yapıldı. Biz yine yaz mevsiminde yüzüyoruz fakat artık eskisi gibi güzelliği ve doğallığı  kalmadı derenin kenarlarında büyük büyük kaya parçaları ördüler belki bu sel felakatine göre iyi bir şey ama bu hidro elektrik santrali yapılmadan da yapılabilirdi.
 
Bir Deliçay'ımız Vardı Bizim
 
 
  Sonuç olarak Deliçay'ın artık eski görünümü kalmadı doğallığı bozuldu bence akarsulara baraj yapmak yerine rüzgar enerjisinden faydalanmak daha mantıklı böylece hem doğanın dengesi ile oynanmamış olur, hem de hiç bitmeyecek olan bir enerji sistemi kurulmuş olur.
 

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.