GenelKişisel

Yerine Getirilmeyen Seçim Vaatleri

Seçimler yaklaştıkça partilerin seçim vaatleri havalarda uçmaya başladı. Her parti kendisine bir yol tutturmuş yok efendim asgari ücret  1500 – 1800 TL olacak veya seçimden sonra emeklilere bilmem şu kadar yardım edeceğiz gibi söylemler duyuyorum. Şu anda asgari ücret 1201.50 TL fakat işcinin eline geçen ise 900 TL falan tabi bu çocuk sayısı ve  medeni haline göre değişiyor. Yani şu anda işciden vergi almasalar işcinin eline geçecek olan miktar 1201.50 TL fakat bizim ülkemizde şöyle bir şey var eğer  Devlet işciden vergi almaz ise milletvekilleri nasıl bu kadar lüks makam arabalara binecek , nasıl bu çok çok aylık alacak yani şunu demek istiyorum açıkcası ben inanmıyorum  Devletin işci üzerinden vergi almamasına inanmıyorum. Tabi ki işci asgari ücret üzerinden vergi alınmasa çok harika olur çok güzel olur fakat dediğim gibi bence bunu yapmazlar çünkü o zaman kendileri yani yöneticiler o kadar çok aylığı nasıl alacaklar.
 
  Benim en çok kızdığım noktalardan bir tanesi de neden seçimler yaklaşınca bu tür söylemler ortaya çıkıyor. Bu tarz vaatlerde bulunanlar zaten şu anda iktidar veya büyük partilerde yöneticiler yani isteseler seçimi beklemeden dahi birçok söylediklerini yapabilirler.  Hayır yani  madem böyle vaatlerin var neden seçimi bekliyorsun neden zaten iktidar sensin güç senin elinde  madem böyle şeyler yapacaksın illaki seçimi beklemeye gerek yok lütfen yanlış anlamayın arkadaşlar benim herhangi bir partiyi savunduğum yok ve açık söylemek gerekirse şu anda hiç birini de beğenmiyorum çünkü hepsi kendi çıkarları için çalışıyor kimse halk için bir şey yapmıyor eğer gerçekten halk için çalışıyor olsalar  sadece seçim zamanı aday oldukları bölgelere gitmezler her zaman halk ile iç içe olurlar.
 
Fazla uzağa gitmiyorum kendi yaşadığım yerden bahsedeyim buradan milletvekili olan bir kişi ve şu anda da milletvekili  ve yine aynı partiden adaymış  inanır mısınız  son seçim geçtiğinden bu yana hiç görmemiştim çünkü memleketine gelmemişti hiç, belki geldi fakat ben hiç görmedim eğer geldiyse bile gece gelip geri gitmiştir. :)  Ama şu sıralara buralarda düğünlerde cenazeler de ve esnaf  ziyaretlerinde görüyorum. Kardeşim sen eğer gerçekten halk için çalışıyorsan bunu yapmayacaksın işte yani sadece seçim zamanı gelip , diğer zamanlar da Ankara'da lüks yaşamını sürdürmeyeceksin eğer gerçekten Halk için çalışıyorsan ve  Halk'ın  Milletvekili isen sadece seçim zamanlarında değil her zaman Halk ile birlikte olacaksın  her zaman dediğim gece gündüz değil yani en azından ayda 1 defa , 2 – 3 ayda 1 defa memleketine geleceksin ki seni oraya çıkaranları unutmayacaksın , insanları kendine küstürmeyeceksin.
 
 Burada anlatmak istediğim şu; Ben hiç bir partinin seçim vaatlerine inanmıyorum ve hiç biride benim istediğim gibi değil. Senin istediğin nasıl derseniz , kendi cebi için değil halkın cebi için çalışan , Halkın huzur ve refahı için çalışan , kendi aylığı 23.200 TL değil de halk ile aynı olmasa da  Geliri ( Aylık maaşı) Halk'ın maaşından çok çok fazla olmayan seçim zamanlarında verdiği sözleri tutan , verdiği sözleri tutamadığı zaman istifa eden , Devletin parası ile lüks arabalar kiralayan veya satın alan değil gerekirse TBMM ' ye dolmuşlar ile veya kendi arabaları ile giden milletvekilleri olan bir iktidar olsa hangi parti olursa olsun önemli değil , eğer bu saydıklarım gibi bir iktidar olsun her seçimde oy'umu bu partiye veririm ben bu özelliklerde olan bir iktidar istiyorum ama biliyorum ki böyle bir şey hiç olmayacak çünkü bizim insanlarımız lüks yaşama alıştığı zaman bir daha bırakası gelmiyor.

 

 Son olarak şunu belirtmek istiyorum bu yazıyı herhangi bir partiyi desteklediğim için veya şu parti iyi bu parti iyi değil demek istemedim sadece benim sevmediğim seçim vaatlerini ve insanların seçim vaatleri ile kandırılmasına kızdığım için böyle bir yazı yazma gereği duydum.

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. yo mesela chp'nin vaatlerinin çoğu gerçekçi ve yapılabilir şeyler.

  bugün o kadar çok gereksiz vergi ödüyoruz ki, mesela bizlerden tahsil edilen vergi sayısı 385'i buluyor. asıl saçma olan bu. ülkede sadece nefes almak için vergi ödemiyoruz. onun dışında içtiğimiz küçük sulara varana kadar neredeyse herşey vergi.

  bankalardaki mevduatların %90'ı türkiye gelirini sahiplenen %1 lik bir kesime ait ve hiç vergi vermiyorlar. böyle bir ortamda asgari ücretin 1500 tl olması veya işçinden vergi alınmaması neden garipseniyor veya inanılmyan birşey oluyor, onu anlayamadım.

  sonuç chp'nin bildirgesini bir vatandaş olarak çok beğendim ve sanırım oyumu vereceğim. bülent arınç ne dedi, israfı kessek vergi almamıza bile gerek yok. demekki chp genel başkanı'nın dediği doğru: ülkede para var, ama paranın nereye ve nasıl harcandığı konusu sorunlu. taban yayılmayan bir gsmh sorunu da bu sorunun bir parçası. bunlar hep düzeltilebilecek şeyler.

  1. Öncelikle güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim fakat beni yanlış anlamışsınız ben a partisi veya b partisi için demiyorum bunu fakat şöyle bir şey her seçimde buna benzer söylemler oluyor fakat yerine getirilmiyor benim kızdığım nokta bu. Şunu da belirteyim evet ülkede para var fakat bu sadece belli bir kesime gidiyor, Tabiki bunlar düzelecek şeyler Allahtan tek isteğimde bu zaten umarım hakkımızda hayırlısı olur.

 2. Merhabalar.

  Bu nasıl bir yarış ki, vatandaşın biri milletvekili adayı olamadım diye intihar etmiş. Bugüne kadar verilen vaatlere kanarak asla oy kullanmadım. Benim bir siyasi görüşüm var ve bu siyasi görüşüm doğrultusunda da bir partim var, ben kişilere göre değil, sadece partime oy verdiğim için, yapılan vaatlerle ilgili bir sorunum olmuyor. Her şey milletvekili seçilene kadar. Seçildikten sonra her şey unutulur. Bu böyledir ve böyle olmaya da devam edecektir. Bu saptama benim oy verdiğim parti için de geçerlidir. Benim partim de sütten çıkmış ak kaşık değildir. Ama şu anda elimden ancak bu kadarı geliyor. Konuyla ilgili bir şiirimi paylaşmak istiyorum:

  Ben güvenmiyorum artık bu devrana
  Kimse gelmiyor, babasının hayrına
  Karnımız tok, doyduk artık bu laflara
  Çıkar değil de, ney ya bunca bu kavga!

  Hep hizmet için gelirler iktidara
  Kimse bilmez, ne çeker bu fukara
  Tüfeğinde bir atışlık mermisi vardır
  Onu da dört yılda bir atar, karavana!

  Ey Türk milleti! Ne olur uyan artık!
  Kendini bilmezlere dersini ver artık!
  Kan emici sülüklerin teneşiri olsun
  Haziran' da önüne gelecek bu sandık!..

  Bugün 23 Nisan, milletimizin ve tüm çocuklarımızın 23 Nisan bayramlarını kutlarım.

  Selam ve dualarımla birlikte Regaip Kandilinizi kutlar;tüm insanlığın hayrına vesile olmasını Cenab-ı Hakk'tan niyaz ederim.

  1. Recep abi öncelikle güzel yorumun için çok teşekkür ederim , Şiir çok güzel ve benim söylemek istediklerimi anlatıyor kalemine ve düşüncene sağlık , Bende buradan bütün İslam aleminin Regaib Kandilini kutluyorum.

 3. Bu vaatleri CHP secim dişinda da dile getiriyor ancak yandaş AKP medyasi yayinlamiyor. Sonra secim zamani AKP yandasi medya bu vaatleri dile getirerek alay ediyor.

 4. Ahh gokhan ben de biktim bu vaatlerden cikar savaslarindan. Hayirlisi olsun.
  Bu arada twitter var mi senin
  Başliklardan birini twiterda digerini blogda kullandim tekrar teşekkürler ^-^

 5. yazdıklarınıza katılıyorum. her seçim zamanı aynı şeyler. bu vaatlere inan var mıdır ki hala? kimsenin umrunda değiliz. asgari ücret kısmı ise cidden çok acı

  1. Evet ne yazık ki kimsenin umrunda değiliz , Asgari ücret evet haklısınız asgari ücret ile gerçekten çok zor

 6. Ben de "En Tuhaf Seçim Vaadleri" diye bir yayın düşünüyordum. Sonradan vazgeçtim. Artık insanların çoğu seçim vaadlerini takmıyor. Hatta bayraklar, seçim otobüslerinin gürültüsü; mitingler bunların da bir gün sonu gelecek.

  1. Benim de en nefret ettiğim şeylerden bir tanesi bu , insanları bunaltmak tan başka bir şey yapmıyorlar. Boşu boşuna israf yapıyorlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu