Epilepsi hastalığı için nöbet sürelerini en aza indirmek için , benimde uyguladığım bir kaç öneriden bahsetmek istiyorum. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ben Doktor değilim fakat  tecrübelerimden ve yaşadıklarımdan yola çıkarak böyle bir yazı hazırlamak istedim. Böyle bir yazıyı neden yazdığımı sorarsanız size şöyle cevap vereyim ben zamanında yapmamam gereken şeyi; İlaç kullanımını kendine göre bıraktım. Epilepsi rahatsızlığı olup da bu yazıyı okuyan kişilere söylemek istediğim ise sakın ilaç kullanımınızı kendine göre bırakmayın mutlaka ve mutlaka doktorunuza başvurun , çünkü epilepsi öyle bir şey ki bir dönem nöbet geçirmezsiniz belki ama yıllar önce tekrar ortaya çıkabilir. Epilepsi rahatsızlığı olan arkadaşlar lütfen böyle bir hastalığınız olduğu için kimseden utanmayın aksine çevrenizdeki insanların sizin epilepsi rahatsızlığınızı olduğunuzu söyleyin çünkü siz epilepsi nöbeti geçirirken çevrenizdeki insanlar en azından neler yapacğını daha iyi bilir.

 
  Daha önceki , Epilepsi ile ilgili yazılarımda bundan bahsetmemiştim ilk defa bu yazımda bahsetmek istiyorum. Belki bunu epilepsi rahatsızlığı olan bazı arkadaşlarımız biliyordur fakat ben belki bir kişi okur da faydalanır diye yine de yazmak istedim. Öncelikle her şeyden önce yapmanız gereken kesinlikle ve kesinlikle Doktorunuzun size vermiş olduğu ilaç tedavisine uymanız ve doktorunuzun önerdiği dozda ilacınızı almanızdır , Sakın kendi kendinize ilaç kullanımını bırakmayın inanın bana sonra çok zararını görürsünüz bunun çünkü ben bunu yıllar önce yaşadım yani yıllar önce yine epilepsi rahatsızlığım var iken hastalık geçti diyerek ilaç kullanımını bıraktım 2 yıl boyunca hiç nöbet geçirmedim ama ondan sonra hayat benim için yaşanmaz olmuştu nöbetler, nöbetler üstüne gelmeye başlamıştı. Artık evden çıkmaya dahi korkar olmuştum tek başıma bir yere gidemiyordum Epilepsi nöbetinin ne zaman geleceği belli olmuyordu o yüzden çok korkuyordum ve bazen Rabbim affetsin yaşamak dahi istemiyordum nöbet esnasında yaşadıklarım yüzünden hayattan nefret etmeye başlamıştım. 
 
 Her neyse konuyu fazla uzatmak istemiyorum.  Sonra  yine ilaç tedavisine başladım ve Rabbime binlerce defa şükürler olsun ki nöbetler azalmaya başladı hatta yaklaşık son 2 yıldır neredeyse hiç nöbet geçirmedim. Evet ilaçlarımı doktorumun verdiği dozda içtim ve elimden geldiği kadar düzenli olarak uyumaya çalıştım ve yemeklerimi saatinde yemeye çalıştım çünkü bende şöyle bir şey var biraz acıktığım zaman yemek yemezsem eğer dirseklerim titriyor şekerim düşüyor gibi oluyor belki bu durum diğer epilepsi rahatsızlığı olan arkadaşlarda da vardır bilmiyorum ama bende böyle oluyor.
 
Sizlere tavsiyem eğer ailenizde veya akrabalarınız arasında epilepsi rahatsızlığı olan insanlar var ise ve eğer onları epilepsi nöbeti geçirirken eğer imkanınız varsa mutlaka o anı , epilepsi nöbeti geçiren kişiyi videoya çekin , eğer videoya çekemiyorsanız resmini çekin. O anın videosu veya resmi olması doktorunuzun tam olarak teşhis yapmasında çok büyük faydasını göreceksinizdir bundan emin olabilirsiniz , doğru teşhis yapıldığı zaman da epilepsili olan kişiye doğru ilaç verilir ve ilaçları kullandıkça nöbetler daha az olmaya başlar. Şunu da belirtmek istiyorum her nöbet geçiren kişide epilepsi hastası olacak diye bir şey yok fakat başınıza böyle bir şey gelirse ki  inşallah kimse böyle bir şey yaşamaz . Eğer başınıza böyle bir şey gelirse lütfen ihmal etmeden hemen bir nöroloji doktoruna başvurun. Kesinlikle benim bir şeyim yoktur diye düşünmeyin belki doktora gitmeyi ihmal edersiniz ama sonra inanın bana çok pişman olursunuz.
 
  Eğer epilepsi nöbeti geçiren bir kişi görürseniz , kolonya , soğan gibi şeyler sürmeye çalışmayın eskiden epilepsi hastaları nöbet geçirirken burnuna soğan tutarlarmış fakat bunlar kesin çözüm değil o anda nöbet geçiren kişinin nefesini kesebilirsiniz soğan koklatarak veya kolonya koklatarak , elinizden geliyorsa nöbet geçiren kişiyi yan yatırın ve nöbet geçiren kişinin kafasını kucağınıza alın böylece nöbet geçiren kişinin dilinin boğazına akmamasına neden olabilirsiniz. Nöbet geçiren kişi nöbet bitip kendine geldiğinde belki bu durum her epilepsi hastası olan kişiler için geçerli olmayabilir ama genelde kısa süreli bir hafıza kaybı yaşar, şaşkınlık içinde olabilir , susayabilir vücudu aşırı şekilde yorulabilir yani hemen tepki göstermeyin biraz bekleyin kendine gelsin.
 
 Bir başka yazımda da Epilepsi için hangi ilaç tedavisinin yanında hangi bitki çayını içtiğimden bahsedeceğim her şey gönlünüzde olsun Rabbim bütün Epilepsi hastalarına acil şifalar versin inşallah

 

 

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.