Kişisel

İnsanlar

 Hani siz karşınızdaki insalara iyilik yapmaya çalıştıkça , o insanlar sizlerden uzaklaşır ya  bilmiyorum daha önce hiç başınıza geldi mi? Ben yapım gereği bugüne kadar bilerek bir insanı kırdığımı hatırlamıyorum eğer bilmeden de kırdıysam Rabbim affetsin. Benim felsefem şöyleydi; Eğer bildiğim bir konuda ve o konuda bir insanın yardıma ihtiyacı var sa elimden geleni yaparım yeter ki elimden bir şeyler gelsin bu belki kişiliğimden kaynaklanan bir şey belki de böyle yetiştirildiğim den bilmiyorum ama ben bu yönümü çok seviyorum. Ve bugüne kadar da kimseden bir karşılık bekleyerek bir iyilik yapmadım zaten bir insan bir iyilik yapıyorsa ve karşılık bekliyorsa o bana göre iyilik değildir zaten. 
 
  Bende bildiğim konularda insanlara yardımcı olurken hiçbir karşılık beklemedim , beklemem de ve bugüne kadar gerek blog tasarımı gerekse diğer konularda bir karşılık beklemedim de zaten ve bir çok kişiye yardımcı oldum ,olmaya çalıştım elimden geldiği kadar evet bir kaç tanesinden ücret aldım belki ve normal tasarım ücretlerinin çok çok altında ve aldığım ücretler benim cebime girmedi bunu burada belirtmek istemiyorum çok faydalı yerlere gitti o aldığım paralar.
 
  Konuyu fazla uzatmak istemiyorum. Ben bugüne kadar hep insanlara yardımcı olmaya çalıştım. elimden geldiği kadar ama bazı insanlar beni kendilerinden o kadar çok soğuttu ki  ve o kadar zoruma gitti ki içimi dökmek istedim. O insanlara kızıp kimseye yardımcı olmayacağım değil , tabi ki yine elimden geldiği kadar hak eden insanlara yardımcı olmaya çalışacağım. Böyle bir yazı yazarak sizi de kendi dertlerime ortak etmek istemedim ama dediğim gibi içimi dökmek istedim. Belki de ben çok şey istiyorum bilmiyorum  zaten ben yaptığım şey karşısında kimse den bir şey beklemiyorum. Sadece bencil olmasınlar yeter.

İlgili Makaleler

23 Yorum

  1. Bazı insanlar beni çok üzdü Başkan , yorumunuz için teşekkür ederim yazısı bir kaç aydır vardı zaten teşekkür ederim.

 1. Merhabalar Gökhan Tekin.

  "İyilik gariptir", "İyilikten maraz doğar" vs. Söylemler vardır. Ben de sizin gibi karşılık beklemeden ihtiyacı olan ve yardım talep eden (Bloggerlere) hep yardım ettim. Siz de aynı şekilde bana yardım ettiniz.(Allah sizden razı olsun!) Ben de sizin gibi yardımcı olduğum bir kaç bloggerden hiç hak etmediğim bazı garip tutumlarla karşılaştım. Hatta bir akrabama, Kur'an-ı Kerim'in Nahl suresinin 90. ayetinde buyurulduğu şekilde yardım ettim karşılığında varımı yoğumu kaybettim. Bu işler böyledir. Yardım etmek, yardımcı olmak kimi insanların fıtratında daha kuvvetlidir. Yaptığı iyilikler karşısında ne kadar kötülük görse bile yardım etmeye ve yardımcı olmaya devam ederler.

  Cenab-ı Allah size sabır, güç ve kuvvet versin. Her şeye rağmen siz yardım etmeye ve yardımcı olmaya devam edin. İyilik et denize at, balık bilmezse Halik bilir.

  Selam ve dualarımla.

  1. Hoşgeldiniz Recep bey, çok haklısınız söyledikleriniz çok güzel. Dediğiniz gibi balık bilmezse halik bilir.

 2. Hımm..Ucu çok açık olmuş Gökhan kardeşim. Nasıl olumsuz tavırlarla karşılaştın acaba? Ben de yardım ettiğin blogger'lardan biri olarak bir kusur mu işledim diye endişelendim. Biraz daha açar mısın?

  1. Sadece yardım ettiğim blogger'lar değil , dediğim gibi ben insanlara yakın olmaya çalıştıkça insanlar bunun altında sanırım bir şeyler arıyor bundan sonra herkes hak ettiği değeri görecek benden. İnsanlara fazla değer verdiğim zaman insanlar bunun altında bir şey arıyor ve benden uzaklaşıyor.

 3. Merhabalar Gökhan Tekin.

  Kaleme alıp, bizlerle paylaştığınız konu çok önemli olduğu için tekrar bir yorum daha yazma ihtiyacı hissettim. Olaya hemen girmek gerekirse: Hem yardım talep ederler, hem de tam güvenemezler. Bizlerin bu iyi niyetli yardımlaşma hareketimizin altında buzağı ararlar. Bu bağlamda söylemem o ki, hiç kimseye karşıdan talep gelmeden sakın yardım etmeye kalkmayın. Biz en çok bu noktada kaybediyoruz. Varsın, derme çatma hantal ve bozuk eklentilerle donanmış bir tema ile blog yazmaya devam etsin. Siz de aynen benim gibisiniz. Duvara asılmış bir tablonun bir tarafı eğik durunca nasıl yerimizde duramıyoruz da o tablonun eğriliğini düzeltmeye kalkıyorsak, bloggerlerin kullandıkları tema ve eklentileri ile ilgili gördüğümüz hataları da uyarmadan duramıyoruz, bu da bizi, zaman zaman insanların yanlış anlamasına sebebiyet veriyor. Demem o ki, bloggerlerden SOS gelmedikçe kendiliğimizden bloggerlerin hatalı temalarını düzeltme girişimine kalkışmayalım. Bu tür yaklaşımın altında buzağı arayan güvensiz ve itimatsız insanlarla karşılaşmak hiç de zor değil. Çünkü ben de aynı sizin gibi çok karşılaştım.

  Selam ve dualarımla birlikte en Güzel'e emanet olun. Hayırlı Ramazanlar dilerim,

  1. Bundan sonra dediğiniz yapacağım Recep bey , güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Hayırlı ramazanlar.

  1. Emrah çok haklısın fakat , insan beklemediği insanlardan beklemediği davranışlar gördüğü zaman zoruna gidiyor işte

 4. Evet, insan ırkının dünya üzerinde türemeye başladığından belli çözülememiş bir problem bu. Salla gitsin :)

 5. Yanlız değilsin bu konuda yavrum.Ben altmış yaşıma geldim.Akrabalarıma yakınlarıma tanıdığım herkese ,yürekten manevi ve her türlü gücümü harcayıp yardımcı oldum.Menisküslerim paramparça ama hala ne yapabilirimin peşindeyim.Güzel bir konuya değinmişsin yavrum.İnşallah artık biraz frenleyebilirsin kendini..İyi geceler dileklerimle..

 6. Benim annemin her zaman kullandığı bir söz vardır, ay bilemedim buraya uydu mu ama niyeyse aklıma geldi, "dostunu 40 yıl sırtında taşırsın, bir gün yoruldum diyip bıraktığında senden kötüsü olmaz." yani dolaylı yoldan iyilik yapıyorsun ama bir gün yapamadığında yaptığın tüm iyilikler unutuluyor. Tabii ki kimseden bir beklenti içerisine girmeden iyilik yapıyoruz yardım ediyoruz, yinede insanların bu değişik, nasıl desem uygun kelime bulamıyorum. Gamsızlığı mı desem umursamazlığı mı yoksa sanki bazı şeyleri yapmak zorundaymışsın gibi davranması mı. Sanırım bu noktada Türkçem yetmiyor. Bir dokundun bin ah işittin.
  Saygılarla :)
  http://www.aylindensevgilerle.com

 7. En iyi bilenlerdenim ve en çok yaşayanlardanım…O kadar güzel yazmışsınız ki iç seslerimi duyar gibi ,beni anlatır gibi…
  Kalbi güzel insan blog hayatıma başladığım dönemde bana ciddi anlamda çok ama çok yardımcı oldun, çekinmedim mi evet çekindim ama artniyetli oldugunu bir an düşünmedim o boş insanları iyiliğin kıymetini bilmeyen vefasızları hiç takmayın siz gönlününü niyetiniz yeter…

  1. Teşekkür ederim. Evet artık o tür insanları sadece kendi çıkarını düşünen insanları hiç takmıyorum.

 8. İnsanlar kalplerini büyütmeyi öğrenmeli..artık.
  Acı çekmemiş bir insan olabilir mi bu dünyada?
  Ya da hayal kırıklığını tatmamış bir insan olabilir mi?
  Olacağını sanmıyorum..ama şu var ki bazı duyguları nedense hak etmeyen insanlara transfer etmeyi tercih ediyoruz bazen..demek istediğim içimize ve karakterimize oturtmuşuz bazı şeyleri bazı davranışları ve böylece yolumuza çıkan insanlara hem önyargılı oluyoruz hem de başkasının hak ettiğini hak etmeyene yapıyoruz.

  Büyütmek lazım yüreklerimizi..nokta koymayı öğretmek lazım,değer verilecekse vermeyi ögretmek lazım..

  İnsan yaptıklarıyla hatırlanır..
  Güzellikler bırakın..güzellikle hatırlanın..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu