Kişisel

Blog Yazmadan Önceki ve Blog Yazdıktan Sonraki Hayatım

 Blog yazmadan ve blog yazmaya başladıktan sonra hayatımda ne gibi  değişikler oldu? Blog yazmanın hayatımdaki en güzel yönlerinden, blog yazmanın bana neler kattığından bahsetmek istiyorum.

Blog yazmadan geçen yıllarım için üzülüyorum.

  Öncelikle belirtmek isterim ki, şu andaki aklım olsaydı henüz ilk okul yıllarında bilgisayar kullanmayı öğrenip blog yazmak isterdim. Neden mi? blog yazmak benim için o kadar güzel bir şey ki anlatamam. Gerçi ben ilk okula giderken Türkiye de henüz blog kavramının ne olduğu çok az biliniyordu zaten o zamanki yıllarda bilgisayar ve internet bu kadar yaygın da değil di, sadece resmi kurumlarda ve zengin olanların bilgisayarı vardı o zamanlar yani benim ilk okul yıllarımda daha çok atariler vardı , televizyona bağlanıp oynanılan atariler vardı o bile herkes birbiri ile atari oyunları değiş – tokuşu yapardı.

Düzenli olarak blog yazmak

  8 yıl önce başlamış olsam da  son  17 aydır düzenli olarak blog yazıyorum. Blog yazmadan önce ki hayatımla, blog yazmaya başladıktan sonraki hayatımda dağlar kadar fark var. Eskiden yani henüz blog yazmadan önce kitap okumayı hiç sevmezdim. Hatta elime bir kitap aldığımda daha ilk sayfalarında sıkılmaya başlardım. Fakat blog yazmaya başladıktan sonra kitap okumayı da sevmeye hatta okuduğum kitapların kitap yorumaları’nı kitap yorumları kategorisinde paylaşmaya başladım.
  Blog yazmadan önce sanal alemde bu kadar çok arkadaşım yoktu. Blog yazmaya başladıktan sonra gördüm ki yeni yeni arkadaşlarım ve dostlarım oldu hatta bazıları ile canlı olarak görüştük halen de birbirimizi arayıp hal hatır sorarız  yani çok iyi dostluklar kurdum blog yazmaya başladıktan sonra.
 Blog yazmaya başlamadan önce bilgisayarı bir oyun makinasıymış gibi görürdüm ve hep oyun oynardım. Blog yazmaya başladıktan sonra bilgisayarımdaki bütün oyunları sildim. Çünkü artık oyun oynamayı hiç sevmiyorum ve yaklaşık 17 aydır falan çok olsa bir iki defa oynamışımdır.
İlginizi Çekebilir : Günlük tutmak ve blog yazmak
 Blog yazmaya başladıktan sonra , o kadar güzel bloglar keşfettim ki bunların hepsi birbirinden güzel kimileri kitap blogları , kimileri özgün bloglar. İnsanların herhangi bir konu yada kitapla ilgili düşüncelerini okumak beni mutlu ediyor. Örneğin okumak istediğim bir kitap mı var hemen Google’a yazıyorum ve aratıyorum o kitapla ilgili yorumlar olan bloglara giriyorum o kitap hakkında detaylı bilgiler ve yorumlar alıyorum. Bu da benim o kitabı okuyup okumamam da faydalı oluyor.
Blog yazmam sayesinde hiç tanımadığım daha doğrusu varlığını bildiğim ama kendini daha önce görme fırsatım olmayan halamın torunu ile karşılaştım, blog sitemdeki hakkımda bölümüne girerek soyadımın Tekin olduğunu görmüş sonra babasına; bu kişiyi tanıyor musun diye sormuş babası da benim resmimi görünce beni tanımış, sonra o çocuk benimle iletişime geçti,  bu şekilde kendini tanımış oldum.  Ben bu kadar büyüdüğünü bilmiyordum. Babasıyla ve halamla devamlı görüşüyoruz ama o çocuğu nedense hiç görmemiştim. Görüşüp tanışmamız bu şekilde olmuştu :)

Blog yazmak beni mutlu ediyor.

  Blog yazmadan önce , mutsuzdum evet belki klasik bir söz olacak ama gerçekten mutsuzdum hayattan hiç bir beklentim yoktu. bir hedefim yoktu yani ot gibi yaşıyordum diyebilirim. Fakat blog yazmaya başladıktan sonra hayatım çok olumlu yönde değişti inanır mısınız her sabah mutlu bir şekilde uyanmaya başladım artık  gerek blogum için gerek hayatım için bir hedefim var  bu da bana yaşamayı daha çok sevdiriyor. Artık her anın tadını çıkarmaya çalışıyorum.
  Epilepsi hastalığı ile ilgili yaşadıklarımı, hep paylaşmak istiyordum fakat hep korkuyordum acaba yanlış bir şey yaparmıyım diye fakat blog yazmaya başladıktan sonra Epilepsi hastalığımla ilgili yaşadıklarımı tecrübelerimi yazıyorum böylece bir nebze de olsa Epilepsi rahatsızlığı olan insanlara belki faydam olabilir diye düşünüyorum.

İlgili Makaleler

32 Yorum

 1. Ne güzel , bloğunla birlikte hayatına bir çok güzel alışkanlık ta girmiş olmuş…
  Yazmak zaten başlı başına rahatlatıcı bir eylem , bir de bunun karşılığı yorumlar ve paylaşımlar eklenince bu sanal dünya gerçek bir dost ortamına dönüşüyor… İyi ki başlamışşın blog yazmaya.. Ve ben de tıpkı senin gibiyim, bir film alacaksam ya da herhangibir şey mutlaka aramalarımı blog dünyasından yaparım. Çünkü bizler sahte reklamlardan uzak , gerçek kişileriz. Sevgilerimi sunuyorum…

  1. Kesinlikle… Yazmak çok güzel bir eylem dediğiniz gibi buna yorumlar ve güzel dostluklar , arkadaşlıklar eklenince yazmak bir tutku haline dönüşüyor.

 2. Blog yazmak insana çok şey kazandırıyor.Senin gibi yardımsever bir arkadaş kazandım mesela.Karakterin ile örnek bir blogcusun.Hayatında başarılar dilerim kardeşim.Hedeflerine ulaşman dileğiyle.

  1. Kesinlikle blog yazmak insana çok şey katıyor, insanın hayata başkış açısını değiştiriyor. Çok teşekkür ederim bende sizler gibi dostlar kazandığım için çok mutluyum. Güzel dileklerin için çok çok teşekkür ederim.

 3. 1 NOLU yorum kurallarını ihlal ederek bir soru sormak istiyorum. Yardımsever bir insan olduğunuz yukarıda belirtilmiş,buna güvenerekten soruyorum. Bloga gelen AB ülkeleri için çerezlerle ilgili bir bildirim var. Bu konuda bilginiz var mı? Ne yapmak gerekiyor? Şimdiden teşekkürler…

  1. Bazen kuralları ihlal etmek gerek :)
   İnanın bu konuda hiç bir bilgim yok , 2 gündür var bu tam olarak bende anlayamadım forum sitelerinde araştırdım fakat kayda değer bir bilgi yoktur henüz Sanırım Blogger yeni bir şey yapıyor bu o yüzden olabilir.

 4. Cevabınız için çok teşekkür ederim. Ben de araştırdım aslında. Bir sitede blogspot.com uzantılı blogların bir şey yapmasına gerek yok yazılmış, kendiliğinden blogda bununla ilgili bilgi çıkıyor denmiş( ne kadar doğru bilmiyorum); ancak ben blogumda hiçbir şey göremediğimden biraz endişelendim. Zamanla sanırım bunun ne olduğunu öğreneceğiz…tekrar teşekkürler…

  1. Rica ederim. Endişelenecek çok çok önemli bir şey olduğunu düşünmüyorum çünkü öyle olsaydı daha açık bir bilgi verirlerdi diye düşünüyorum.

 5. :)) halanızın torunuyla internet üzerinden tanışma hikayeniz bayağa enteresan! Blog yazmanın sosyal medyayı kullanmanın, doğru yerde ve zamanda olunca, kesinlikle katkıları çok oluyor.

 6. Merhabalar Gökhan Tekin Kardeşim.

  Blog yazmaya başlamadan önceki yaşamınız ve blog yazmaya başladıktan sonraki kazanımlarınız elbette takdire şayandır. Çok doğru ve güzel söylüyorsunuz. Blog yazmak çok keyifli ve zevkli bir uğraştır. Ben de herkese tavsiye ediyorum. Ama herkeste aynı ufku görmek çok zor. Belki zamanla farkına varacaklardır. Belki vakti saati gelmemiştir. Ama bizim muradımız herkesi bir blog başında görmektir.

  Selam ve dualarımla.

  1. Kesinlikle… Söyledikleriniz çok doğru Recep bey bir gün herkes blog yazacak inşallah. vakti ve zamanı geldiğinde

 7. Çok güzel bir yüreğiniz var. İçinizdeki kişiyi hiç bırakmayın, o da sizi bırakmasın. Mutlu olun.

 8. Blogunu yeni keşfettim ki bunu üzülerek söylüyorum! Blogun çok güzel, sıcak ve hoş yazıların var, teşekkürler bunun için :) Başarılarının devamını dilerim:)!

 9. Blog yazmak çok güzel, buna candan katılıyorum ama eksi yanları da çok çok var. mesela hayattaki insanlardan uzaklaşıyorsunuz. Dünya o kadar da iyimser insanlardan oluşmuyor. Buna örnek verecek olursak, öyle bi zaman gelir ki, gününü hep dışarda geçirmek istersin. Blog yalan olur. İşte o zaman sudan çıkmış balık oluyosun. Benim ortamın genellikle istanbul fenerbahçe kalamış taksim maslak gibi semtler, bizim ortamımıza genellikle takılan herkes kurttur. Bunu devamlı ortamda pişmelerine borçludur. Ortama bazen yeni takılan kişiler oluyor. Bizim ortamda zengin yoksul yok. Herkes aynıdır. Ama bu yeni takılan arkadaş devamlı internette takıldığı için ortama pek ayak uyduramadı ve gitti. o yüzden gününü blogta geçirmek insana pek fayda sağlamaz. Dışarıya çıkmak, gezmek, ortamlara takılmak, kızlarla takılmak gibi gibi şeylerde olması gerekiyor. Sadece blogla olmaz. çünkü hayat blogta değil. dışardadır.

  Sonra oyunlar neden kötü olsun ki, oyun oynamak iyidir. Stres atarsın. Sadece bütün gün oynamayacaksın.

  Daha sonra okumak güzel bişi ama devamlı okumak pek bişi sağlamaz. Devamlı kafa dolar, kiminle boşaltacan. 3-5 tane arkadaş ama bir yerden sonra yetmeyecek. Yeni şeyler isteyeceksin. Mesela bütün gün bir kızla dolaşmak çok güzeldir ama bunun yerine blogta zaman geçirmek kötü. Blogta geçen zaman yerine bir kızla yaş tüketirsen, 3 yıl sonra evlenir mutlu olursun ama blogla 3 yıl geçirdiğinde bir gün diyeceksin ki, ne kadar yanlızım. o yüzden hemen bi sevgili bul, gez dolaş, birazda gece hayatı, vakit kaldıkça blogla ilgilen, stresli günlerde de oyun oyna. bunlar her zaman olması gerekenler.

  Haaa, bunlara sahipsen bi sözüm yok. Hem bunlarla, hem blogla ilgileniyorsan harikasın demektir.

  1. Hocam evet blog yazmak benim için gerçekten çok güzel , oyun konusuna gelince ben oyun oynamayı gerçekten sevmiyorum. Okuma konusunda ise evet size katılıyorum devamlı okumakta bir fayda getirmez dediğiniz gibi insan gezmeli , tozmalı her şeyi en güzel şekilde yaşamaya çalışmalı , Allaha şükürler olsun ki saydıklarınızı en güzel şekilde abartmadan , tadını kaçırmadan yapmaya çalışıyorum ve mutluyum. Allaha şükürler olsun

 10. Ben de rahatlıkla ve kesin çizgilerle hayatımı blog yazmadan önceki yazdıktan sonraki diye 2'ye ayırabiliyorum. Bu da bize yazdıklarımızın ne kadar değerli olduğunu bir kez daha hatırlatıyor galiba…

 11. Bana göre blog yazmak… Edindiğin bilgileri, tecrübelerini karşıya aktarınca bunun bir işe yaradığını görünce mutlu olmak demektir. Ama ben şuan sadece kişisel blog yazıyorum. Kişisel blog demek bana şu duyguları anımsatıyor. Yaşım daha genç ve yaşım 25 – 30 u bulunca o yazıları bir daha okuyacağım ve o zaman için zamanı geriye almam için elimde bir imkanım olacak. Aklımda şöyle bir şey var. Onları bir kitapta toplayıp kitabımı çıkarmak.

  Bir sonraki yazı da görüşmek üzere :)

  1. Sizinle aynı düşüncedeyim bende ileri de buradaki yazılarımı güzel bir kitap haline getirmek , bunu kendim için yapacağım yani ticari amaçlı olarak değil
   bundan 15 – 20 yıl sonra geçmişte neler yaptığımı ne tür düşüncelerim olduğunu hangi konularda yazılarımın olduğunu daha iyi bileceğim. Bence bunu blog yazan herkes yapmalı

  2. Ben daha çok günlük niyetine kullanmayı amaçlıyorum. Blogum tasarımını da ona göre şekillendirdim. Öyle bir ambiyans versin diye :)

  3. Evet blogunuzun tasarımı benim de çok hoşuma gitti açıkçası sade bir tasarım güzel olmuş elinize sağlık

 12. insanın kendini iyi eden bir şeyi yapması gercekten mutluluk sebebi oluyor. izinde bile aklım blogumdaydı benimde özgürlük alanım blogum huzur köşem diyorum :) uzun yıllar da hepimiz icin bu boyle devam eder inşallah

  1. Kesinlikle… İnsan blog yazmaya başladıktan bir süre sonra bu tutku haline geliyor, bırakamıyor benimde izin günlerimde aklım hep blogumdaydı , inşallah bu şekilde uzun yıllar boyunca devam eder.

 13. Emeğinize Sağlık

  Umarım uzun süren bu blog yolculuğunuz bir ömür devam eder.

  Sevgi, Saygı ve Hürmetlerimle

  1. Teşekkür ederim, evet inşallah nefes aldığım sürece en sevdiğim şey olan yazmayı sürdürmek istiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu