Mazeretleri reddettiğinizde , ayıplanmaktan utanmazsınız,  amacınız , başkalarının sizi onurlu olmayı başarmak olur. İhmale veya ertelemeye kurban gitmişseniz , gerçeği kabul eder,yeniden denersiniz. Cesaret, en kötü ihtimali göze almaktır; kötü ihtimali göze alanlar , mazeret yalanına sığınmazlar.
 
 Cesaretle üzerine gittiğiniz korku sizden kaçaçak; kendisinden kaçtığınız cesaret,sizi korkuyla baş başa bırakacaktır. Hendeklerin üzerinden atlayamayan develer, dağları zapt eden komutanların bineği olmamıştır. Yüksekten korkan uçamaz, kılıçtan korkan savaşamaz. Ölmekten korkan yaşayamaz. Şimdi dağlarda yuva yapan kartallar bir zamanlar ortaya oraya ''uçma'' zahmetine katlanmışlardır.
 
 Burada kendimden kısa bir örnek vermek istiyorum. Bundan 8 yıl önceydi henüz web sitelerinin nasıl çalıştığını dahi bilmiyordum hatta internetteki bu kadar sitenin Google tarafından yapıldığını düşünüyordum. Web tasarım hakkımda hiç ama hiç bir bilgim yoktu bir merakla araştırdım ve sonra anladım ki web siteleri Google tarafından değil insanlar tarafından yapıldığını öğrendim. Bunu öğrendikten sonra kendi kendime şunu demiştim; Madem ki web siteleri insanlar tarafından yapılıyor bunu bende yapabilirim dedim sonra düşündüm nasıl yapacağım konusunda hiç bilgim yoktu yanlış yaptığım zaman Google de arama yapmaktan başka soracak hiç kimse yoktu bazen sabahlara kadar bilgisayar başında kaldığım oldu tek amacım vardı web tasarımı nasıl yapılır bunu öğrenmek ve bende kendime web sitesi yapmak istiyordum sonuçta belli bir süre sonra kendime çok kaliteli olmasa da Joomla içerik yönetim sistemi ile bir site kurdum. Neden bilmiyorum ama sitemi çökerttiler oysa site de hiç kötü ve insanlara zararlı bir şey yoktu.
 
 Sitem çöktükten sonra dedim ki anlaşıldı ben bu işi yapamayacağım dedim ve bir anda her şeyden soğudum bir kaç gün bilgisayar başına dahi oturmamıştım. Sonra kendi kendime dedim ki; ben şimdi vazgeçersem kaybederim demek ki daha iyi öğrenmem gerekiyor ve daha fazla araştırma yapmam gerekiyor dedim ve kendime daha iyi bir sistem ile bir site daha kurdum o zaman ki amacım sadece kendimi geliştirmekti ve Rabbime şükürler olsun ki sonunda istediğim oldu web tasarım konusunda uzman olmasam da bir çok şeyi öğrendim ve bugünlere geldim. Pes etmedim, sıkılmadan araştırdım. Devamlı kendimi geliştirmeye çalıştım web tasarım konusunda ve halen de devam ediyorum.
 
 Kendisinden beş kat büyük ölü sineği taşıyan karıncayı gördünüz mü?  On defa , yüz defa , bin defa dener. Cüssesi ile oranlansa,  karınca Naim Süleymanoğlu'ndan  daha güçlü çıkacaktır. Mazereti  yoktur karıncanın. Ya başaracaktır. ya da başarı yolunda ölecektir. Bir karınca ailesi, bir mevsimde 5 milyondan fazla ölü böceği yer altına indirir. Eğer karıncalar mazeretlere sığınsalardı, çimen yeşilliğinin yerine , böcek leşlerinin üzerinde yürürdük.
 
 Fırtınalar karıncaların yuvalarını dağıtır. Yüzlercesi sellere kapılır gider. Ama sürüklenirken bile mücadeleye devam ederler karşılaştıkları ota , rast geldikleri taşa tutunurlar kendilerini bırakmazlar her zaman mücadele içindedirler. Yağmur tükenir ; hayatta kalanların yarım saat sonra yüzeye yeniden kapı açtıklarını görürsünüz.
 
Hayatın karıncalara sunduğu zorluklar , bizi yüzleştirdiği zorluklardan değildir. Bir damla yağmur, çelikten bir külçe gibi sırtlarına iner.  Her yağmurda evleri başlarına yıkılan karıncalar vazeçmezken, biz hangi deprem yüzünden vazgeçeceğiz?
 
 Kimse aşağılanmayı , başarısız görülmeyi kabullenmek istemez. Hepimiz onurumuzu canımız gibi koruruz. Oysa başaramamak ayıp değildir; üzerine düşeni yapmamak ayıptır. Onurunuzla bağdaşmayacak işler yaptığınız da , mazeretlere sığınarak kendimizi savunmamız gerekmiyor. Nefsimiz ezilecekse  ezilsin, akıllansın ve böylece bizi bir daha mahçup etmemeyi öğrensin.
 
Şiddetli zorluklarınız bileğinizi bükemez; yeter ki siz bükmeyin. Boğuştuğunuz şartların ağırlığı, gelecekteki başarınızın büyüklüğünün ipuçlarıdır. Yeter ki isyan etmeyin. İsyan ederseniz gaibten sert bir taş gelir , başınız  kırılır.
 
Sonuç olarak; Aşağılanmaktan korkarak mazeretlere sığınırsak , yükselmenin yolunda adanamayız. Mazeretlerimize inanacaklarını veya dikkate alacaklarını sanıyorsak yanılıyoruz. Nefsimiz suçlu ise tembelliğinin cezasını çeksin. Eleştiriler çoğu zaman cesaretin kaynağıdırlar. Cesur olun; kimsenin gözüne girmek zorunda değiliz. En doğru sözü vicdanımızdan dinleyeceğiz

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.