GenelKişisel

Engelli Olsaydınız Hayatınızın Nasıl Olmasını İsterdiniz?

 
 Yarın 3 aralık Dünya engelliler günü , öncelikle bütün engelli kardeşlerimin , abilerimin ablalarımın engelliler gününü kutlarım,  belki konu başlığı sizlere biraz tuhaf gelebilir fakat böyle bir başlık koyma nedenim kendinizi bir defa da olsa engelli insanların yerine koyarak hayatınızı ona göre devam ettirmeniz böylece onları daha iyi anlayacaksınız
 
Hiç düşündünüz mü? eğer dünyaya engelli bir insan olarak gelseydiniz ne yapardınız veya kendinizi engelli bir insanın yerine koydunuz mu , eğer engelli bir insan olsaydınız nelerin olmasını isterdiniz devletin sizler için neler yapmasını isterdiniz eminim ki bir çok insan benim düşündüğüm gibi birazdan aşağıda  yazacaklarım gibi düşünmüştür. Düşünmüştür düşünmesine ama peki biz ne yapıyoruz?  engelli insanlarımız için neler yapıyoruz sordunuz mu kendinize hiç bugüne kadar engelli bir insan için ne yaptım diye unutmayın bu dünya gelip geçicidir ve bu dünya da mutlu olmak istiyorsak eğer insanlara olan sevgimizi ve şefkatimizi asla kaybetmemeliyiz ve insanlardan yardımlarımızı esirgemeliyiz , yardım derken sadece ekonomik anlamda söylemiyorum ne bileyim sokakta bir insana yardım edersiniz bu bile sizi tahmin edemeyeceğiniz den mutlu eder belki , yaşlı bir insanın  ''Allah Razı Olsun'' oğlum demesi onun size karşı gülümsemesi her şeye değer.
   
Ülkemizde olsun , dünyada olsun binlerce engelli insanımız var bunların bir çoğu  anadan doğma engelli olsa da , bir çoğu biz insanların  hataları yüzünden sonradan engelli oluyor nasıl mı? trafik kazası yapan bir insanı ambulans ile hastaneye yetiştirirken duyarsız sürücünün ambulansa yol vermemesi sonucu hastanın hastaneye geç getirilmesi , veya dikkatsiz sürücünün araba kullanırken telefon ile oynayan sürücünün yayaya çarpması sonucu yayanın engelli kalması veya iş güvenliği olmayan bir iş yerinde çalıştırılan işcinin iş kazası sonucu engelli kalması ve daha bir çok neden sayılabilir.
 
 Peki devletimiz olsun , belediyeler olsun engelli insanlarımızın hayatını kolaylaştırmak için neler yapıyor veya yaptıkları yeterlimi sizce? örneğin tekerlekli sandalyeli olan engelli insanlarımız için kaldırımlar uygun mu veya devlet  dairelerinde işlerini yapabilmeleri için daireye  girebilmeleri için engelli asansörleri yeterli mi , bir çok yerde bu uygulamalar olsa da halen ülkemizin bir çok yerinde  kaldırıma tekerlekli sandalye ile çıkabilecek  yerler bulunmamak ta veya olsa da kaldırımlar arabaların park yerleri gibi olmuş durumda gerek belediyelerin gerekse halkımızın bu tür şeyleri dikkate almaları gerek bence.
  
 Çocuk yaşta olup da engelli olanlar için çocuk parklarında onlarında oynayabileceği sistemler geliştirebilir. Resmi kurumlar için sadece engellilere yönelik asansörlü sistemler geliştirilebilir veya 1. katlar engellilere özel olarak dizayn edilebilir böylece engelli olan insanlarımız hiç kimseye muhtaç olmadan işlerini kendiler yapabilir 
 
Lütfen bunları düşünelim şunu demeyin sakın , ben tek başıma ne yapabilirim ki demeyin eğer insanoğlu istedikten sonra yapamayacağı hiçbir şey yoktur inanın bana yeter ki bir şeyi gerçekten isteyerek ve gönülden yapalım , eğer onu başaramasak dahi en azından hedefimiz için çaba göstermiş oluruz ve şunu unutmayın belki bugün Allah'a binlerce defa şükürler olsun ki sağlıklıyız , fakat yarın ne olacağımızı Allah'tan başka hiç kimse bilemez , o yüzden sadece 3 aralıkta değil her zaman engelli kardeşlerimizin yanlarında olalım yazıma son verirken. çok beğendiğim bir video ile sonlandırmak istiyorum.
 

 

NOT:  Bu yazımı 11.10.2015 tarihinde tekrar güncelledim

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu