20 kasım  yani bugün Dünya Çocuk Hakları Günü  Dünya üzerinde bir çok çocuk ya savaş ortamında ya da açlık sınırında yaşamını sürdürüyor.  Bu koşulları ortadan kaldırmak için ve onlara daha iyi bir gelecek hazırlamak için 191 ülke tarafından Çocuk Hakları Sözleşmesi kabul edilmiştir. Türkiye'nin de 1990 yılında imzaladığı bu sözleşme toplam 54 maddeden oluşmaktadır.
 

Dünya Çocuk Hakları Günü

Ülkeler bu sözleşmeyi hazırlarken çocuğun kişiliğinin tam ve uyumlu olarak gelişebilmesi için mutluluk ,sevgi anlayış havasının  içindeki bir aile ortamında yetişmesinin gerektiğini kabul etmişlerdir. Ayrıca çocuğun toplumda bireysel bir yaşam sürdürebilmesi için her yönüyle hazırlanmasının ve özellikle barış, değerbilirlik, hoşgörü, özgürlük, eşitlik ve dayanışma ruhuyla yetiştirilmesinin gerekliliğini savunmuşlardır.
 
 Fakat dünya ülkeleri ve ülkemiz, çocuk haklarına ne kadar saygılı , onların daha iyi bir ortamda yetiştirilmesi ve daha iyi bir eğitim alabilmesi için neler yapılıyor. Bence çok fazla bir şey yapılmıyor. Sözleşmeyi imzalayan ülkeler çocukların barış içinde yaşamaları gerektiğini savunmuşlar belki ama Dünyadaki çocuklar ne kadar mutlu bunu sormak gerekiyor, çıkarlar uğruna savaşların eksik olmadığı bir dünyada onları ne kadar barış içinde yaşatabiliriz , daha doğrusu barışı sevgiyi , hoşgörüyü ne kadar anlatabiliriz ki, elbette elimizden geldiği kadar onların güzel ve daha kaliteli yaşamaları için ebeveynler ellerinden geleni yapıyorlar fakat bunu sadece ailede değil ülke genelinde yaymak gerekiyor bence. okullarda , hastanelerde ve sokaklarda ve çocukların olduğu  her yerde çocuklarımıza karşı daha hoşgörülü olarak adım atabiliriz.
 
Unutmayalım ki çocuklar, biz büyüklerden çok daha farklı özelliklere ve fiziksel davranış ve psikolojik özellikleri olduğunu ve onların daha farklı ve özel ihtiyaçlara sahip olduklarını unutmayalım. Çocukların en büyük ihtiyaçları sevgidir. Çocuklarımızı büyütürken onların bizlere düşen görev , onların temel hak ve özgürlüklerinin korunmasını ve hayallerine ulaşabilmeleri için güzel bir çocukluk geçirmelerini sağlamaktır.  İnsan çocukluğunda ne yaşarsa , ileride öyle olur örnek veriyorum siz çocuğunuzun yanında eşinizle tartışıyorsanız bizbirinize bağırıp çağırıyorsanız bu durum çocuğun psikolojisini bozar ve yaşadıkları şeyleri ileride kendide yaşayabilir.
 
Çocuklarımız bizlerin güvencesidir, onlar bizim yarınlarımızdır. Çocuklarınız ihmal eden ülkeler tükenmeye ve özlerini kaybetmeye mahkumdurlar. Çocuklarımızın çocuk hakları sözleşmesinde yer alan tüm hakları elde ettiği bir dünya ve savaşların olmadığı bir dünya temenni ediyorum.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.