GenelKişisel

Yaşlılık

 

Yaşlılığı engel görürseniz , beliniz bükülür: hafızası zayıflamış; kasları erimiş, iki büklüm yürümeye mahkum insanlardan olduğunuzu düşünürsünüz.  Moraliniz bozulur;  köşenize çekilirsiniz; karamsarlığa kapılırsınız , gücünüz gittikçe tükenir ve çevrenizin maddi ve manevi sorunu haline gelirsiniz.  Oysa yaşlılık yaşlılık fırsata dönüşürse size güç kazandırır.

 

Yaşlılar ve Gençler Arasındaki Farklar

* Yaşlılar, gençler gibi duygularının esaretinde kavgalara, saygısızlıklara dalarak vicdanlarını ömür boyu mahkum edecek yanlışlar yapmazlar.
 
* Yıllar içinde biriktirdikleri tecrübeleri sayesinde daha az hata yaparlar. Genelleme yapmıyorum ama bazı  gençler çoğu zaman kötü örnek olurlar. Oysa yaşlılar daha farklı düşünerek ve tecrübelerinden'de etkisiyle  daha az hata yaparlar.
 
* Hayat boyunca çektikleri zorluklar sayesinde manevi dirençleri artmıştır. Zorluk karşısında kolay yenilmezler. Yaşlılık bedeni zayıflatır. Ama duygusal ve düşünsel derinliği ve evrenin manevi güzelliklerini algılama becerisini geliştirir.
 
* Evrensel kader olan yaşlılık, kimseye özel bir dezavantaj sunmaz. İnsan, dünyanın faniliğini ve sonsuzluk yolcusu olduğunu yaşlılıkta daha iyi anlar ve böylece onurlu  ve yüksek bir sonsuzluğa hazırlanır. Yaşlılığını yaşamadan ölen pek çok gencin durumuna göre , sonsuzluğu kazanma fırsatları daha fazladır.
 
* Gençlik ve dinçlikte ölüm çok acı vericidir. Oysa yaşlılıkla birlikte insan bedensel ve ruhsal olarak dünya hayatından yorulur;  öyle bir zaman gelir ki  insan ebedi hayata göçmeye istekli ve razı hale gelir.  Mutlaka sizlerde duymuşsunuzdur  çok yaşlı olan dedelerimiz şöyle der ; Artık benim zamanım geldi derler,  Kendi dedemden biliyorum  dedem,  çok yaşlıydı ve son  dönemlerinde devamlı hastaydı ve günlerini yatakta geçiriyordu  ve çok iyi hatırlıyorum devamlı Kuran-ı Kerim okurdu ben çok küçüktüm fakat çok olmasa da az biraz hatırlıyorum.  Akşamları dedemin yanına giderdik ve dedem torunlarını çok severdi , bir gün öğlene doğru dedem bütün torunlarını ve çocuklarını çağırmış herkes yanıma gelsin , herkesi son bir defa göreyim demiş hatta, amcam bize 1 saatlik uzakta olan halalarımı bile getirmişti  sonra dedem hepimizi sevdi ,öptü bizde onun elini öpmüştük fakat ben küçük olduğum için bir anlam veremiyordum olanlara fakat herkes ağlıyordu dedem herkese ağlamayın ben mutluyum diyordu , meğerse dedem amcama 2 – 3 saat önce söylemiş ''herkesi yanıma getir benim vaktim fazla kalmadı , son defa herkesi göreyim'' demiş ve bizlerde o yüzden yanındaymışız tabi ben bunu daha sonra babama sorduğumda babam anlatmıştı.  Mutlaka bu tür durumlar yaşayanlar olmuştur. Bazen insanlar sanki melekler onlara söylüyormuş gibi veya içlerine doğuyormuş gibi ne zaman vefat edeceklerini biliyor.
 
Son olarak :  Belki  bazı arkadaşlar şöyle diyebilir; Sen kaç yaşındasın ki yaşlılığın nasıl olduğunu biliyorsun diyebilirler belki , önemli olan insanın kaç yaşında olması değildir bence, insanı olgunlaştıran yaşadıkları ve tecrübeleridir bence , Yaşlılarımıza her zaman sahip çıkalım sadece bayramlarda ve özel günlerde değil  her zaman huzur evlerine gidelim , gitmeye çalışalım onlara yardımcı olalım, onları mutlu etmeye çalışalım , dolmuşlarda  yaşlılara yer verelim ayakta gittiğimiz zaman ölmeyiz ama o insanı çok mutlu edebiliriz , unutmayalım ki hiç kimse istediği yaşta kalmıyor , kimse genç kalmıyor yani bizlerde bir gün yaşlanacağız. Atalarımızın dediği gibi ne ekersek onu biçeriz , biz onlara iyi davranalım ki , bizim çocuklarımız da biz yaşlandığımız da bizlere baksınlar. Hiç bir şey yapamıyorsak eğer, kendimizi onların yerine koyup empati kuralım 
 

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. Yaşlılığın psikolojisini, genlik ve yaşlılık arasındaki farkları ne güzel anlatmışsın.
  Dediğin gibi gençken herkes hatalar yapar, gençlik hata yapma yaşı:) ve evet ölüm korkusu kalmıyor, hatta insan "aman elden ayaktan düşmeyeyim, tık diye gideyim" diyor. :) Dedene Allah rahmet eylesin…mekanı cennet olsun.

 2. Bi de yaşlanınca sanki çeneye vuruyor birazcık:)
  Şaka bir yana aynen kıymetlerini bilmek lazım. Yakın zamanda dedemi kaybettim keşkelerim çok oldu yaşlılar evin bereketidir. Onların hayat tecrübesi de bizden fazla olduğu için birazcık söylediklerine kulak asmak lazım diye düşünüyorum

  1. Kesinlikle, yaşlılara özel bir saygı göstermeliyiz , belki onlar varlığında değerini bilemiyoruz bazen ama yokluğunda anlıyoruz onların değerlerini, Dedenizin mekanı cennet olsun inşallah

 3. Bu mubarek cuma gününde önce bu güzel günün bütün nimetlerinin sana hayırlısıyla nasibolmasını dileyerek başlıyorum satırlarıma.Gökhan, her yazın,saygılı,genel-geçer kurallara(buna pek önem vermeyenler olabiliyor) uygun etik oluyor.Zaman engeline takılmazsam eğer,yazını okumak için sabırsızlanıyorum.Ama özellikle bu yazın beni o kadar mutlu etti ki,layık olan yorumu yapabilmek için sayfanda biraz misafir olmak istiyorum izninle.Yaşlılık;eğer Allah uzunca bir yaşam yazdıysa kaçınılmaz bir dönemdir.Zorlu bir durak olur kimilerine.Gençken,yaşlılığımız için yapabileceğimiz yatırımlar,ancak onları fazlalık görmemekle ve mümkün olduğunca anlayış gösteren davranışlarla ve en makbulü ise ,ufak tefek de olsa yardım etmeye çalışmakla olur..Zaten bu bakış açısına ve merhamet duygusuna sahip biri için bunlar yük diye düşünülmez,konu bile edilmez.Öncelikle bunu vurguladığın için seni çok takdir ettim..''Evde yaşlı birinin olması,evin bereketini arttırır kızım..''derdi rahmetli anneciğim bana.Onu üzmemeye çalışır ve genç kızken ev işlerinde çok yardımcı olurdum. Yaşlandığını göremedim,fakat yaşlansaydı ona seve seve bakardım.Rahmetli babama da tabii. Evlendikten sonra da ona vakit harcamaktan büyük mutluluk duydum,ta ki onu kaybettiğim otuz üç yaşıma kadar..Demek istediğim,aslında ne ekerse dünyada onu biçiyor insan.Yaşım itibariyle bunu,gerçek hikayelerle görüp anladım.İkinci mevzu yaşlılık nasıl kolay geçirilir?Bir köşede sabitlenip orada geçmişe takılıp kalmış düşüncelerle ,hayattan soyutlanmış bir şekilde yaşamak, sonu en kötü şekliyle uzatmaya aday olmak demektir bence,,Ama hala bir şeyler üretebilecek hobiler bulmak.İşte bunu başarabilirse yaşlılar ve eğer çocuklarının yanında yaşıyorlarsa, saygı duymalarına vesile olur ve yük olarak hissedilmemeleri için en çıkar yoldur. Bunların tamamen dışında değerlendirmek ve mutlaka ilgilenmek zorunda olduğumuz hasta olan yaşlılar için bir tek dileğimiz olabilir.O da Allah'tan onlara,en içten dualarımızla yardımcı olmasını dilemek.Sevgilerimle oğlum.Ece teyzen:)

  1. Ece abla öncelikle güzel yorumun için gönülden teşekkür ederim. Sen bu yazıyı okuduktan sonra mutlu olduğunu yazınca inan bana bende çok mutlu oldum yorumunu okurken.

   Bütün insanlar , renkleri ,dinleri, dilleri her ne olursa olsun benim için çok önemlidir. Fakat yaşlı insanların benim yanımda çok ama çok farklı bir yeri var. Elimden geldiği kadar onlara yardımcı olmaya çalışıyorum bazen yaşlı bir insanın karşıdan karşıya geçerken gördüğümde elimden geldiği kadar yardım etmeye çalışıyorum. Mutlu oluyorlar, tabi onlar mutlu olduğu zaman ben daha çok mutlu oluyorum.

   Yazımda da belirttiğim gibi kimsenin ne olacağı hiç belli olmaz yani evet bugün Allaha şükür genç ve sağlıklı olabiliriz fakat hep aynı yaşta kalamıyoruz, yarın bir gün belki sağlığımızdan oluruz , biz şimdi onlara severek ve isteyerek yardımcı olalım ki ileride bizlere de yardımcı olacak nesiller yetiştirelim.

 4. Gökhan Abi bu yazında da beni etkiledin. İçten ve samimi yazdığın bu yazılarını sıkılmadan okuyorum. İnşallah en kısa sürede yazacağın yazını sabırsızlıkla bekliyorum. Hayırlı haftasonları..

 5. Merhabalar.

  Babam sağ ve 93 yaşında. Kendi işini kendi görüyor. O he zaman şunu söyler: "Yaşlılık kapıya konulacak meslek değil!" Ama, Allah ömür verirse, herkes bir gün yaşlanacak ve yaşlılığın ne demek olduğunu anlayacak. İnsan genç iken, yaşlıların halinden anlamıyor. Yaşlı daha önce bu genç yaşları görüp geçirdiği ve de yaşlandığı için, olayın farkında ama karşısındaki gençlere bunu ne kadar anlatmaya çalışsa da gençler asla anlamıyorlar.

  Benim Allah'tan yaşlılar için (kendim de dahil) dileğim şudur: Ele ayağa düşürmesin, oğlum, kızım dedirmesin, azıcık ağrı asan-ı ölüm nasip eylesin inşAllah!

  Selam ve dualarımla.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu