Çocuklarımızın sorular sormasına , özellikle yaratılış ilgilenmelerine güvenerek onlara Allah Teala'dan bahseder, O'nun zaman ve mekan dışı , ezeli ve ebedi olduğunu söyleriz. Fakat çocuklarda henüz sayı ve zaman kavramı bile oluşmamıştır ki bu konuda söylenebilecek sözleri anlayabilsinler. 

 
Çocuklar görebildikleri, dokunabildikleri varlıkları algılama gücüne sahiptir. Doğal olarak algıladıkları varlıkları tanırlar ve severler. Bu nedenle biz zaman ve mekan üstü, aşkın bir varlıktan O'nun sonsuz kudretinden bahsettikçe çocuklar, Allah Teala'yı kendilerinden uzak, sevilmesi zor bir varlık olarak algılayacaklardır.
 
 Çocuklar bizim anlattıklarımızdan değil kendilerini seven , kendileriyle oynayan , kendilerine güler yüzle hediye veren kişilerden daha çok etkileneceklerdir. Çocukların duygusal ve zihinsel olarak hazır olduklarını görmeden onlara anlamayacakları bir şekilde Allah'tan , ahiretten bahsetmek çoğu zaman istenen sonuçları vermemektedir. Bunun için sabır ve zaman gereklidir.
 
Burada şunu demiyorum; Çocuklarınıza Allah'tan bahsetmeyin demiyorum , demek istediğim şu; Yani küçük çocuklara Allah'tan , O'nun emir ve yasaklarından ne kadar bahsedersek edelim çocuk anlamayacak ve sıkılacaktır. Her şeyi zamana yayarak yapmak daha doğrudur bence tabi bunlar benim kişisel düşüncelerim. Bu konuda uzmanlarımız daha iyi bilirler ama bir anda her şeyden bahsedersek çocuk ister istemez sıkılır ve belki de Daha Allah'ı bilmeden onsan soğuyabilir.

 

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.