Kişisel

Dolmuş Anım

Bugün sabah iş yerine gelirken (her zaman ki gibi dolmuşla geliyorum tabi), arkada sessiz sessiz oturuyordum arabadaki kişilerin çoğu yaşlıydı  sadece bir kaç tane genç vardı onlarda en arkada oturmuş sanki dünyada değilde uzayda yaşıyormuş gibi başlarını akıllı telefonlarının içine kömmüş  kimseyi görmüyorlardı bile , her neyse bir iki kişi yol parası vermeye başlayınca şoför arkadaş paniklemeye başladı sanırım daha önce bu işi yapmamış hem para üzeri verip hemde dolmuşu kullanmak biraz zor oldu şoför için (normalde muavini varmış ama bugünlük izindeymiş öyle söyledi şoför) o arada bana seslendi ve elime madeni paraların koyulduğu bir para şarjörü uzatıverdi bir şey diyemedim uzatılan paraları almaya ve para üzerini vermeye başladım.  
 

Şoför Mutlu Olunca Bende Mutlu Oldum

Neyse geleceğimiz yere geldik herkes indi paraları şoföre uzatırken şoförün yüzündeki mutluluk her şeye bedeldi. Şoförün mutlu olduğunu görünce bende mutlu oldum sabah sabah sonra şoför abi gel bir çay içelim dedi ama benim iş yerine geçmem gerektiğini söyledim sabah sabah böyle güzel bir anı yaşadım. Yaşlandığımda çocuklarıma ve belki de torunlarıma anlatabileceğim. Ben zamanında muavinlik bile yapmıştım diyebileceğim güzel bir anı oldu benim için.

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. :))Burada (Ankara'da)dolmuşlarda muavin yok, sadece duraklarda kahya var, herkes birbirine uzatıyor parayı:)))adamcağıza yardımcı olmuşsun o da sevinmiş ne güzel:)))

 2. Merhabalar.

  Bücürükveben'in dediği gibi, bizim şoförlerimiz kurt gibi, hem aracını sürer, hem de kim ücretini verdi, kim vermedi, parasının üzerini alan almayan hepsini takip eder. Ben asla bu işi beceremem.

  İnsanlara yardım etmek, onlara yardımcı olmak, ibadetlerin en büyüğüdür, biliyor musun? İslam'ın dört şartından bile büyüktür. Neden iyilik etmek, İslam'ın dört şartından daha efsaldır.

  Dara düşmüş, çaresiz kalmış, yardıma muhtaç birine yardım ettiğin zaman, o dara düşen kulun darlığını giderdiğin için, o kul ne kadar sevinir, ne kadar mutlu olur ve akabinde Allah'a şükreder değil mi?

  Oysa kıldığımız namaz, tuttuğumuz oruç, gittiğimiz hac, yaptığımız şehadet sadece bizimle ilgili, sadece zekatı buraya katmıyorum, çünkü, o da yerini bulduğu vakit muhtaçlı bir kulu sevindirmiş oluyorsun.

  Kısaca, insanları sevindiren ve mutlu olmalarına vesile olan her eylemimiz ibadetlerin en yücesidir ve Allah'ın indinde de çok büyük ibadetlerimizden daha büyüktür.

  Siz dolmuş şoförüne yardım ettiğiniz için, Allah'ın rızasını kazanmış bir kul olarak, yaptığınız yardım, Allah'ın indin de ibadetlerin en yücesi olma payesini kazanmıştır.

  Cenab-ı Hakk, bizlerden böyle bir müslüman olmamızı istiyor.

  Selam ve dualarımla.

 3. :)) Hem araç kullanıp hem para işini halledemeyen bir minibüs şoförünün var olabileceği bile aklıma gelmezdi ama senin için iyi olmuş; her gün aynı yol, bak bak aynı manzara. Bir değişiklik olmuş.

 4. Gerçekten çok güzel bir an yaşamışsın gökhan abi. :) Ne mutlu sana :) Yardıma ihtiyaç olan birisine hem yardım etmişsin hem sevindirmişsin. :)

 5. muavinlik güzel şey olsa gerek, en azından bize bunu sevdiren bi ilyas salmanımız ve unutulmaması gereken sahneleri ile kemal sunalımız var :) biz farkına varmadan sevenlerdeniz muavinliği.. "pamuk eller ceblere, mangırları görelim.. bozuk verelim beyler, para üstü köy sandığına langırt.." :D

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu