GenelKişisel

Siyaset-Toplum İlişkisi

Siyaset bir toplum üzerinde şüphesiz en büyük paya sahip olan değerlerden biridir. Toplumun her bireyinin üzerinde büyük bir paya sahibi olması nedeniyle önem verilmesi gereken bir konudur. Siyaset olmadan insanların kendilerini keşfetmeleri ve yönetilme ihtiyaçlarını doğru bir şekilde kullanabilmeleri oldukça zor bir iştir. Bir ülkenin iktidar gerekliliği insanların siyasete vermesi gereken önemin başlıca ve en büyük göstergesidir. Ülke siyasetinde olan dalgalanmaları iyi değerlendirerek kendini en iyi yönetecek kişiyi veya grubu seçmesi hem kendi iyiliği hem de ülkesinin iyiliği için yapılması gereken en önemli olaylardan biridir.
 
Siyasete oldukça ilgili olan bizler, kendimizi yönetecek kişileri seçerken ve onların vaatlerini dinlerken ülke menfaatleri başta olmak üzere kendi iyiliğimizi de düşünmeliyiz. Kafamızda şartları belirterek iktidarın neler yapabileceğini, ülkeyi nereye götürebileceklerini ve doğal olarak bizim yaşam standartlarımızı ne ölçüde iyileştirebildiklerini göz önünde bulundurmalıyız. Sadece iktidar hırsı ile başa gelmeyi amaçlayan siyasetçileri iyi tartmalı, kendimiz ve ülkemiz için en iyisi olduğuna karar verdiğimiz siyasetçinin kazanmasına katkıda bulunmalıyız. 
 
Doğamızda olan yönetilme isteğini iyi kararlar vererek doğru yönde etkilemek bütün bir toplumun faydasına olacaktır. Yalan vaatlere kanmadan, özünde sözünde bir olan siyasetçileri takip ederek onları desteklersek toplumun yararına şeyler yapmış oluruz. Sonuç olarak rahat bir yaşam, huzurlu bir ülke bizi ve tüm destekleyenleri bekliyor olacaktır. Huzurlu bir ortamda yaşayan insanlar ise daha verimli çalışacaktır ve ülkeyi daha ileri seviyelere götürmek için adım atmış olacaklardır.
 
Siyasette illa ki birden çok gruplaşma olur ve bunlar karşıt fikirler üzerine gruplaşırlar. Ne olursa olsun toplum düzenini bozmamak adına bütün gruplaşmalara saygı duymak siyasetin sağlığı için önemlidir. Karşıt gruplar arasındaki çekişmeler kaçınılmazdır. Ancak bu çekişmeler bir kavga, tabiri caizse bir savaş alanına dönerse o zaman siyaset ülkenin geleceğini belirleyen bir araç olmaktan çıkar, karşıt grupların davası uğruna birbirine girdiği lüzumsuz, işe yaramaz bir hale gelir. Ne kadar önemsiz gözükse de siyasetin sağlam olduğu toplumlar dünya arenasında bir adım daha önde olmayı hak ederler ve öyledir zaten.

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. Ne güzel yazmışsınız. Herşeyden önce Farklılıklar bir araya gelip konusabilmeli ki sağlıklı bir siyaset güdülebilsin. Ayni parti ıcınde bile farklı sesler Olmalı ve bu farklı sesler ortak zeminde bulusabılmeli. Birbirimizi adam yerine koymaz isek ve kınusabılmeyı geçin sürekli kavga edersek yine biz kaybederiz

  1. Teşekkür ederim.
   Evet aynı partide bile farklı düşünceler olmalı, diğer partilerde sadece seçim zamanlarında değil, arada sırada toplanıp halk için, ülke için faydalı kararlar alabilmeli.

 2. Adaletin sağlanması için siyasi düşüncelerin çeşitlenmesi lazım ancak şidete yansıtmaması gerekiyor.okuduğum üniversitede sürekli kavgalar oluyor. Yada bir grup sürekli kendi propagandasını yapıyor. Bu durum demokrasi açısından çok üzücü çünkü bir taraf tahaamül ederken sürekli kendi düşüncesini fikir özgürlüğü çerçevesinde yayınlıyor ve sürekli hakaret ediyor. Siyaset asla ve asla kavga için kulanılmamalı eğer bir görüşte isek bunu şiddete ve tek yanlı spekülasyona çevirmenin haksız olduğunu düşünmekteyim.Saygılarla :)

 3. Merhabalar.
  Siyaset ve toplum ilişkisinin sağlıklı bir şekilde yürüyebilmesi için, her şeyden evvel demokrasiyi içimize sindirmemiz gerekiyor.

  Bu güzel ve yararlı paylaşımınız için kaleminize ve gönlünüze sağlıklar dilerim. Selam ve dualarımla.

  1. Hoşgeldin Deep, ben seviyorum ama siyaset içinde kimseyi kırmam, yazımda'da aslında bunu vurgulamak istedim

  2. tabii ki :) ben siyasetçilerden de hoşlanmam siyasetten de. keşke bütün siyasetçilerimizi,, tümünü bu ülkeden kovsak :)

 4. Yerin de bir yazı asıl sorunumuz ise bu Ülke'de siyasetçilerin bundan haberi yok .Ne acıdır ki menfaatleri için bir yarış halindeler,Millet ve Vatan düşünenleri bulunca demokrasiyi,demokrasiyi bulunca da sindirmeyi öğrenmek lazım.
  O günler gelecek demeyi çok istiyorum ama yine büyük bir acıyla uyandık maalesef:((

  1. Evet abla, siyasetçiler bir yarış içinde, hepsi ceplerini doldurma derdinde, hiçbiri halk için, ülke için bir şey yapmıyor. Allah sonumuzu hayır etsin inşallah.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu