Düzenli ve bilinçli kullanıldığında gerçekten uzun süreçli birçok yararı olan sosyal medya, gereğinden fazla kullanıldığında ise birçok zarara neden oluyor. Sosyal medya kullanımının faydalarını okuduktan sonra kendini sosyal medyaya fazla kaptıran gençler, zamanının çoğunu sosyal medya sitelerinde geçiriyor ve ortam yapmak isterken ister istemez gerçek hayattan uzak kalmaya başlıyor. İsteklerinin tek bir tık ötede olduğunu ve her şeyin sosyal medyadan ibaret olduğunu sanmaya başlayan gençler ise gerçek hayat ile sanal hayatını birbirine karıştırıp istemedikleri sonuçları ortaya çıkarabiliyor. Bir arkadaş ortamında bile telefonlarını ellerinden düşürmüyorlar ve arkadaşlık denen kavramının yavaş yavaş erimesine neden olabilecek hareketler yapabiliyorlar. Yapılan bazı araştırmalara göre sosyal medya kullanımının abartılması ile sigara, alkol gibi bağımlılık yapan maddeler gibi bağımlılık yapmaya başladığı açıklandı. 
 
Sosyalleştiğini sanan gençlerin aslında asosyalleşmesi sosyal medyanın diğer bir zararı. Elimize aldığımız ufacık bir aletle ya da başında saatlerce kaldığımız bilgisayarlarımızla oturduğumuz yerden saatlerce kalkmayarak nasıl sosyalleşebiliriz ki? Bu sadece sosyalleşmeyle de ilgili değil aslında; vücuda verilen zararsa bu sonucun diğer bir yüzüdür. Saatler boyunca başından kalkmadığımız ekranlar yüzünden hem beyin, hem de göz sağlığımız tehdit altında kalıyor. Her gün belirli bir çalışma kapasitesi olan bir organa gerektiğinden fazla yüklendiğimiz zaman maalesef sonuçlarına katlanmak zorunda kalıyoruz. Sonuç olarak bu olanlardan biz zarar görüyoruz ama sosyal medyadan vazgeçemiyoruz. İnsanlar ile iletişimimizi güçlendirdik derken aslında sadece yazışmaya bağlı ilişkiler kuruyoruz. Tabiri caizse konuşma özürlü oluyoruz. Bir kafede buluşup konuşmak istiyoruz. Maksat muhabbet edip hoş vakit geçirmek ama sohbetin başlamasıyla bitmesi bir oluyor. Çünkü hal hatır sorulduktan sonra konular dönüp dolaşıyor, hep aynı yerde kalıyor. 
 
Bir zaman konular dönüp durdukça herkes yavaş yavaş telefonlarına koşuyor ve çözümü sosyal medyada buluyor. Ne hikmetse o telefonlar ele alınınca birden herkes konuşuyor, sevdiği videolardan, komik videolardan bahsetmeye başlıyor. Sıradanlaşan ve artık sıkmaya başlayan bu sohbet konuları da bitince herkes esnemeye ve sıkıldığını belli etmeye başlıyor. Böylelikle insanlar sosyalleşmiyor aksine asosyalleşiyor. 

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.