KişiselSosyal Ağlar

Sosyal Medyanın Zararları

Düzenli ve bilinçli kullanıldığında gerçekten uzun süreçli birçok yararı olan sosyal medya, gereğinden fazla kullanıldığında ise birçok zarara neden oluyor. Sosyal medya kullanımının faydalarını okuduktan sonra kendini sosyal medyaya fazla kaptıran gençler, zamanının çoğunu sosyal medya sitelerinde geçiriyor ve ortam yapmak isterken ister istemez gerçek hayattan uzak kalmaya başlıyor. İsteklerinin tek bir tık ötede olduğunu ve her şeyin sosyal medyadan ibaret olduğunu sanmaya başlayan gençler ise gerçek hayat ile sanal hayatını birbirine karıştırıp istemedikleri sonuçları ortaya çıkarabiliyor. Bir arkadaş ortamında bile telefonlarını ellerinden düşürmüyorlar ve arkadaşlık denen kavramının yavaş yavaş erimesine neden olabilecek hareketler yapabiliyorlar. Yapılan bazı araştırmalara göre sosyal medya kullanımının abartılması ile sigara, alkol gibi bağımlılık yapan maddeler gibi bağımlılık yapmaya başladığı açıklandı. 
 
Sosyalleştiğini sanan gençlerin aslında asosyalleşmesi sosyal medyanın diğer bir zararı. Elimize aldığımız ufacık bir aletle ya da başında saatlerce kaldığımız bilgisayarlarımızla oturduğumuz yerden saatlerce kalkmayarak nasıl sosyalleşebiliriz ki? Bu sadece sosyalleşmeyle de ilgili değil aslında; vücuda verilen zararsa bu sonucun diğer bir yüzüdür. Saatler boyunca başından kalkmadığımız ekranlar yüzünden hem beyin, hem de göz sağlığımız tehdit altında kalıyor. Her gün belirli bir çalışma kapasitesi olan bir organa gerektiğinden fazla yüklendiğimiz zaman maalesef sonuçlarına katlanmak zorunda kalıyoruz. Sonuç olarak bu olanlardan biz zarar görüyoruz ama sosyal medyadan vazgeçemiyoruz. İnsanlar ile iletişimimizi güçlendirdik derken aslında sadece yazışmaya bağlı ilişkiler kuruyoruz. Tabiri caizse konuşma özürlü oluyoruz. Bir kafede buluşup konuşmak istiyoruz. Maksat muhabbet edip hoş vakit geçirmek ama sohbetin başlamasıyla bitmesi bir oluyor. Çünkü hal hatır sorulduktan sonra konular dönüp dolaşıyor, hep aynı yerde kalıyor. 
 
Bir zaman konular dönüp durdukça herkes yavaş yavaş telefonlarına koşuyor ve çözümü sosyal medyada buluyor. Ne hikmetse o telefonlar ele alınınca birden herkes konuşuyor, sevdiği videolardan, komik videolardan bahsetmeye başlıyor. Sıradanlaşan ve artık sıkmaya başlayan bu sohbet konuları da bitince herkes esnemeye ve sıkıldığını belli etmeye başlıyor. Böylelikle insanlar sosyalleşmiyor aksine asosyalleşiyor. 

İlgili Makaleler

20 Yorum

 1. Çok ama çok haklısın, benim yeğenlerimin ikisi de tıktıktıktık önlerinde bilgisayar hiç konuşmuyorlar:( söylüyorum da "evladım hiç konuşmuyorsunuz" "konuşuyorum teyze" diyor:))))ah valla bilmiyorum ne olacak sonu:((ben çocukken tv bile yoktu, sadece radyo, gramafon, sinema ve tiyatro vardı…ta 70'lerin sonlarına doğru tv yayınları başladı…o yüzden çoluk çocuk konuşurduk, bolbol sohbet ederdik, bolbol kitap okurduk, sinemaya giderdik ama şimdi hepsine sekte vurdu bu bilgisayar….faydası yok değil çok faydalı ama asosyalleşti çocuklarımız:(
  Kalemine sağlık. Sevgiler,

  1. Aynen öyle abla, İnsanlar sosyalleşeyim derken, asosyalleşiyor.
   Teşekkürler. Saygılar

 2. Bedava diye sunulan her şey koleligimize eklenen bir halkadir..

  Bu arada mobil salonda yorum kutusunun tam üstüne yorum ile ilgili teşekkür yazısı beliriyor yazdığım yorumun ilk satırların okumasına mani oluyor bilginize..sevgiler.

 3. Gençlerde bunun önüne geçmek oldukça zor. Ders sırasında bile o telefonlar bir türlü kapanmak bilmiyor.Elinden alsanız bütün gün peşinizde dolaşıyor.Nefessiz kalacaklar ama telefonsuz asla. Bunu ne kadar anlatırsanız anlatın bırakmıyorlar. Bence yapılması gereken bu sorunu anlatarak değilde farklı etkinliklere katılması için sürekli teşvik edilmesi lazım.Ne kadar genç yaşta etkinliklere alışırsa o kadar iyi.Tabi bunun içinde bilinçli aile lazım ve ne yazık ki bir çok veli zaten bilgisayar başından kalkmıyor.Bu konu ne kadar önemsenmese de oldukça dikkat edilmesi gereken çok önemli bir konu. Bana kalırsa giderek içinden çıkılmaz bir hal alıyor.Popülerlik ve önemsenmek gençler için her şeyden daha önemli.

  1. Çok haklısınız
   Özellikle Z kuşağında beğenilmek, önemsenmek dediğiniz gibi her şeyden önemli
   Genelleme yapmıyorum ama örneğin bir resim paylaşıyorlar tek tek arkadaşlarına mesaj atıp, paylaştıkları resimlerin beğenilmesini istiyorlar. Beğenince ne oluyor onuda anlamış değilim.
   Güzel yorumuz için teşekkür ederim.

 4. Büyükler değilde çocuklar bu olaydan çok etkileniyor. Hem çocukların güzel günlerini kaçırıyor hem de kendi zamanımızı boşuna harcıyoruz. Herşeyin fazlası zarar ortası karardır diye boşuna dememişler. Emeğinize sağlık TEŞEKKÜRLER.

 5. televizyonlar ilk çıktığında kimin evinde televizyon varsa o evde toplanılır, çıt çıkmadan pür dikkat izlenirdi. yaşlılarımızın serzenişleri tv. ler üzerine olurdu. o günleri de aratır oldu şu çok bilmiş akıllı telefonlar.

  1. O günleri bende çok az hatırlıyorum ve bugünkü günlerden çok daha güzel bir huzur vardı insanlarda.
   Güzel yorumunuz için teşekkür ederim.

 6. Çok doğru insanlarla konuşurken konu hep videolar veya popüler twitter hesapları oluyor yahut instagram fotoğrafları.. İnsanlarla normal bir sohbet edemiyorum. özellikle felsefe, edebiyat ve din üzerine insanlarla sohbet edemiyorum :(

  1. Artık Edebiyat, felsefe hakkında sohbet edenler çok az, çünkü insanlar gözlerini telefonların ekranlarından alamıyorlar.

 7. Çok dogru. Büyükten küçüge hepimiz bulastik. Ama özellikle gençler için psikolojik yönden agir sonuçlari olabiliyor.

 8. Malesef ki öyle, sosyalleşiliyor mu asosyalleşiliyor mu belli değil. kaliteli vakit geçirebilmek önemli bence. Saatlerce ekran başına kilitlenmektense daha hesaplı, planlı olmak gerekiyor. Çünkü çoğu zaman kendimizi kaybedebiliyoruz.

  1. Şüphesiz sosyal medyaların faydaları da var, ileri ki günlerde bu konuyla ilgili yazımı da paylaşacağım fakat bir çok insan sosyalleşeyim derken asosyalleşiyor ne yazık ki.

 9. Asosyalleşme ciddi bir sorun gerçekten.Bir topluluğa girdiğimizde herkesin elinde bir telefon olması çok acı.

  1. Biz arkadaşlar ile bir araya geldiğimiz zaman sohbet ediyoruz, herkes telefonunu sessize alıyor böylece güzel bir sohbet ortamı oluyor. Fakat bazı kişiler var dediğin gibi abi ellerinden telefonu düşürmüyorlar. Her şeyi telefonda sosyal medya sitelerinde arıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu