Bencil insanlar hayatımızın her alanında karşımıza çıkabiliyor. Bencil insanlar, sıra beklemek istemezler, işlerinin hemen yapılmasını isterler. Kuyruğa girmezler, trafikte kırmızı ışıkta beklemesini bilmezler. Onların vakitleri herkesten daha değerlidir,  başkaları için geçerli olan yasaklar veya toplumda etik olmayan davranışlar onlar için geçerli değildir.
Onlar başkalarına her türlü şakayı yapabilir ama siz onlara bir şaka yaptığınızda sizi bin pişman ederler. Herkes uyurken onlar müzik dinlerken, müziğin sesini sonuna kadar açabilirler çünkü kendiler rahatsız olmadıkları için başkasınında rahatsız olmaları onlar için önemli değildir. Bencil insanların bir çok özellikleri ortaktır. En belirgin özellikleri ise kendilerini özel hissetmeleri bu nedenden dolayıda ayrıcalık beklentisi içinde olurlar. Çünkü kendilerini dünyanın merkezinde görürler.

Bencil bir insanla yaşadığım bir tartışmayı sizlerle paylaşmak istedim.

 İşlerin en yoğun olduğu gün pazartesi ( 8 Şubat 2016 ) günü bankada işim vardı sıra numaramı alıp, sıramı beklemek üzere koltuğa oturdum. Dijital panodan herkes elindeki numaraya göre kalkıp işlemini yaptırmak için gişeye gidiyordu, her şey olağan bir şekilde işliyordu. Biraz bekledikten sonra benim sıram yaklaştı ve ayağa kalktım. Benden sonraki kişiler fazla beklemesin diye gişeye yaklaştım. Bu arada sıra numaram gelmişti gişeye doğru yürürken dışarıdan hızlı bir şekilde bir bayan geldi hiç bir şey demeden önüme geçti, bende;  Galiba bir şey soracak diye sesimi çıkarmadım.
Ama sonra baktım ki bayan işlem yaptırıyor olaya hemen müdahale ettim ve karşımdaki kişinin bir insan olduğunu bilerek düzgün bir şekilde ‘‘Hanımefendi lütfen sıra alır mısınız” dedim. Kadın bana ne dese beğenirsiniz?  ”Benim acelem var, sıra bekleyemem” dedi , sanki bizim acelemiz yok dünyada sadece kendisi var, kendisinden başka hiç kimse yok zannedersiniz, yine de sinirlenmedim tekrar söyledim sıra almasını. Tabi bu arada memura’da elinde numaraya olmayan kişinin işlemini nasıl yapıyorsunuz demeyi de ihmal etmedim.
 Velhasıl, kadın sıra aldı ve beklemeye başladı. Şimdi ilk girdiğinde direk olarak benim önümü geçip işlem yaptırmaya başlamadan önce bana ve oradaki diğer sıra bekleyen kişilere; Herkesten özür dilerim. Fakat benim şundan dolayı acil olarak işlemimi yapıp çıkmam gerekiyor mümkünse eğer, izin verirseniz işlemimi yaptırabilir miyim deseydi, eminim ki bizim  iyilik sever insanlarımız yani bankadaki diğer insanlar ve ben sesimi çıkarmazdım.
Belki yine hakkını yedirtmeyen, sırasını vermeyecek insanlar olabilirdi bilmiyorum ama bir çok kişi sesini çıkarmazdı. Zaten çok olsa 3 – 5 dakikalık bir işlem ne olacak sanki, tabi şimdi diyeceksiniz ki sen neden sesini çıkardın o halde diyebilirsiniz, hemen söylemek istiyorum ben kadının yaptığı haksızlığa gelemedim. Evet kadınlara saygım var.
Ama böyle kendini beğenmişlere, böyle bencil insanlara’da kadın veya erkek olsun hiç fark etmez sesimizi çıkartmazsak eğer her yerde bu şekilde davranırlar.
 Belki bir çok kişiye göre iyi , bir çok kişiye göre yanlış yaptım ama ben doğru yaptığıma inanıyorum. Çünkü biliyorum ki bu tür insanlar bugün bankada böyle yapar, yarın başka yerde böyle yapar. Ayrıca böyle insanlar bu tür davranışlar yaparak sadece bencillik yapmakla kalmıyorlar. Oradaki insanların da hakkını yiyerek kul hakkı yemiş oluyorlar.

“Üzerinde kul hakkı olan, ölmeden önce ödeyip helâllaşsın! Çünkü âhırette altının, malın değeri olmaz. O gün, hak ödeninceye kadar, kendi sevâblarından alınır, sevâbları olmazsa, hak sâhibinin günâhları buna yüklenir.” [Buhârî]

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.