GenelKişisel

Para Kazanmak mı İstiyorsunuz O Halde ”Önce Hizmet” Tutumuna Sahip Olun

Para kazanmak ve refah içinde yaşamak çok doğal arzu duyulan bir şeydir. Para ailenizin ve sizin layık olduğunuz yaşam standartlarına ulaşmak için gereken güçtür. Para talihsize yardım etmek için bir güçtür. Para yaşamı dolu dolu yaşamanın bir yoludur.
 Fakir olmak isteyen bir kişi çoğunlukla ya suçluluk duyar ya da yetersizlik duygusuna sahiptir. Bu tıpkı iyi not alamayacağını yada futbol takımında başarılı olamayacağını düşünen genç bir öğrencinin aslında iyi not almak veya futbol oynamak istemiyor olduğunu söylemesi gibidir.
O halde para arzu duyulan bir nesnedir. Para hakkında kafa karıştıran pek çok insanın onu kazanmak için kullandığı geriye dönük yaklaşımdır. Her yerde insanları ”önce para” tutumu içinde görürsünüz. Yine de aynı insanların çok az parası vardır. Neden?  Basitçe şu: Önce para tutumunda olan insanlar o denli para merkezli olmuşlardır ki para yetiştirecek tohumları ekmeden paranın toplanamayacağını unuturlar.

Anlatmak İstediğim

Eğer bloğunuzdan veya web sitenizden para kazanmak istiyorsanız öncelikle insanlara faydalı olmanız gerekiyor.  Konuyu küçük bir örnekle anlatmak istiyorum. Diyeli ki yeni bir blog açtınız bir süre bekleyip adsense reklamları veya başka alternatif reklam firmalarından reklamlar alıp bloğunuza / sitenize koydunuz yeterince para kazanamazsınız neden mi? çünkü insanlar eğer sizin sitenizden yazılarınızdan, yaptığınız paylaşımlardan faydalanmıyorsa sitenizdeki reklamlara tıklaması çok düşük bir ihtimaldir. Kaldı ki zaten ülkemizde bir çok insan adsense reklamlarını bile virüs olarak düşünüyor ve o yüzden de tıklamıyor.  Tabi şu da bir gerçek blog açıpta kısa sürede para kazananlar da var. Çünkü okuyucuya faydalı paylaşımlar yapıyor.
 Paranın tohumu hizmettir. Bu nedenle ” önce hizmet ” zenginlik ve refah yaratan bir tutumdur. Her ne iş yapıyorsanız yapın eğer ilk olarak para kazanmayı düşünüyorsanız yanlış düşünce içindesinizdir. Eğer para kazanmak istiyorsanız önce hizmet düşüncesi içinde olmalısınız. Tabi herkes böyle düşünecek diye bir şey yok, bunlar benim kendi kişisel düşüncelerim.

İlgili Makaleler

21 Yorum

 1. Çok güzel bir yazı olmuş son paragrafa bayıldım her kelimesine katılıyorum. türeğine sağlık canım

 2. Dogru tespitler. Tabii ki para kazanmak güzel bir sey yaptigimiz isin karsiligi olursa. Ortada hizmet yoksa para beklemek de saçma olur.

 3. Para bir amaç değil, 'severek' yaptığımız işlerin sonucu olmalı. Böyle olursa, her şey daha da renklenir. :)

  1. Haklısın Ufuk, Zaten bir şeyi severek yaptığımız zaman onun sonucununda mutlaka güzel şeyler olacaktır.

 4. Selam Gökhan oğlum.Yani faydalı olmadığın hiç bir yazın yok.Bugün bir mail geldi adsens reklamlarından.Oğullarımdan birine sorayım derken bu makaleni gördüm.Hızır gibi yetiştin.Zaten ben hiç bir uygulamayı bilmem.İşte face de twitterda paylaşmayı,bir siteyi takibetmeyi daha yeni öğrendim.Diğer linkmiş,gagdetmiş hiç anlamıyorum.Sağol bana çok yardımların dokundu.Çok yararlı bir yazıydı.Kutlarım.Sevgiler oğlum.Görüşmek üzere.Ece ablan.Sevgilerimle:))

 5. Merhaba,
  Ne kadar güzel ve doğru yazı yazmışsınız. Dediğiniz şekilde önce para kazanmayı düşünüp blog açmak isteyenlerle ben de karşılaşıyorum. Emek vermeden yemek yemeyi istiyorlar. Anlatıyorum öyle olmaz diye… Ama öyle düşünüp açanlar bir süre sonra blog yazmayı bırakıyorlar.
  Blogunuzu takibe aldım, bana da beklerim sevgilerle…
  http://www.neclasolen.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu