İzlediğim Filmler

İzlemekten Bıkmadığım Film; The Pianist

Televizyon izlemeyi çok sevmiyorum. Sadece haberleri ve bazende belgesel izliyorum bunun dışında bir de Trt 1 de yayınlanan bir diziyi izliyorum. Arada sırada internetten film izlerim özellikle de cumartesi günleri çok seviyorum çünkü ertesi gün iş olmayınca güzel oluyor :)

 The Pianist

Daha önce 3 defa izlediğim ve dün gecede 4. defa izlediğim ve her defasında sanki daha önce hiç izlememişim gibi izlediğim film’den bahsetmek istiyorum. Eminim ki bir çoğunuz izlemiştir. Bahsettiğim film Piyanist filmi gerçekten harika, olağan üstü bir film belki de ben bu tür filmleri sevdiğim için çok hoşuma gidiyor bilmiyorum ama ben çok seviyorum Piyanist filmini ve izlemeyen arkadaşlara da izlemelerini tavsiye ederim. Biraz filmin konusundan bahsetmek istiyorum. Hani bazı filmler vardır, izlerken boğazınız düğüm düğüm olur işte bu filmde böyle bir film. Filmi izlerken insanlığın o dönemde bile insanların ne kadar kötü ve acımasız olduklarını görebiliyorsunuz
Biyografi, Savaş ve Dram türünde olan Piyanist filmi 2002 yılında yapılmış. Almanya, Birinci Dünya Savaşı sonrası kurulmuş olan Polonya’yı, işgal etmiştir. Bu dönem, Almanya’da başta olan Nazi iktidarı, Yahudilerin öldürülmesi gerektiğini düşündüler. Ve Almanya’nın saldırması üzerine de, İkinci Dünya Savaşı patlak verdi. Piyanist filmi konusu da, bu dönemde yaşayan bir piyanistin gözünden, savaşın getirdiklerine bakmamızı sağlar.
İzlemekten Bıkmadığım Film; The Pianist
Film, 1939 yılını anlatır ve olaylar Varşova’da geçer. Bütün hikaye, Yahudi bir piyanist olan Wladyslaw Szpilman’ın gözünden anlatılır. Almanya tarafından, Polonya bombalanmaktadır. Bu esnada Wladyslaw Szpilman, Polonya Radyosu’nda piyano çalmaktadır. Annesi ile babasının yanı sıra, iki kız ve bir erkek kardeşi ile yaşayan Wladyslaw Szpilman, evine geldiğinde ailesini hazırlık yaparken bulur. Aile artık, gitmeye karar vermiştir. Wladyslaw Szpilman ise bunu reddeder. Eğer ölecekse bile evinde ölmek istediğini söyler. Gitmek ya da kalmak üzerine tartışıldığı sırada, radyodan sevindirici bir haber duyulur. İngiltere, Almanya’ya savaş açmıştır çünkü verdiği ültimatom dikkate alınmamıştır. Bunun yanı sıra, Fransa’nın da bu karara destek verdiği bildirilir. İngiltere ve Fransa’nın savaşa girmiş olması ailede bir umut doğurur. Bu sebeple, Varşova’da kalmaya karar verirler. Fakat umut uzun sürmez. Filmin tamamını anlatmak istemiyorum. Fakat filmi izlemeyen arkadaşlar varsa eğer, mutlaka izlemelerini tavsiye ederim.
Bu tür film tavsiyeleriniz varsa, tavsiyelerinizi bekliyorum.

İlgili Makaleler

56 Yorum

 1. Haklısın sevmekte. Kaç kez geldiyse televizyona, izledim ben de saymadım ama dört kez filan olmuştur. Sonlarına doğru o turşu konservesini açma sahneleri, yakalanışı ama Nazi subayının iyi bir insan oluşu…hiç unutamıyorum, gerçek hayat hikayesi olduğundan daha da üzülerek izleniyor.:(

  1. Evet elindeki konverseyi açmaya çalışırken Alman komutana yakalanma sahnesi çok güzel gerçekten.

   Evet abla bu tür filmleri izlerken çok üzülüyorum bende, ama çok seviyorum bu tür filmleri

 2. Bu filmi geçen yıl keşfettim ve bende 5 defa seyrettim. Dünyanın nasıl bir yer olduğunu görmeme yardımcı oldu. :(

  1. 5 defa hatta daha fazla izlemeye değer bir film gerçekten. Bu tür filmler sayesinde Dünya milletlerini daha iyi tanıyoruz.

 3. İzlediğim de ben de çok eykilenmiştim bu filmden. Çok uzun zaman oldu gerçi izleyeli. Yanlış anımsamıyorsam tekerlikli sandalyedeki bir kızı balkondan aşağıya atıyordu Naziler:/ Çok tuhaf hissetmiştim.

 4. İzlediğim en gğzel filmlerden biriydi. Birde 1993 yapımı Liam Neeson'un oynadığı Schindler'in listesi muhteşem bir filmdi. Emeğinize sağlık..

  1. Schindler'in Listesi, onu da izledim o bu filmden çok çok daha güzel hatta son sahnesi çok etkileyiciydi. Bu tür film önerileriniz varsa alabilirim
   Teşekkür ederim.

  2. Evet o son sahnede ben de çok ağlamıştım. Çizgili pijamalı çocuk var izlemediyseniz mutlaka izleyin derim. Kitap hırsızı var birde onuda soluksuz izlemiştim. Çok beğeneceğinize eminim. Aslında daha çok var ama şu anda aklıma gelen bunlar. Hatırlayınca tekrar yazarım. Selamlar..

 5. Bu aralar filmlere sarmış durumdayım. :) Tavsiye için teşekkürler, mutlaka izleyeceğim. ^^

 6. Piyanist filmi gerek konusu gerek başrol oyuncusunun yorumu nedeniyle akıllardan kolay çıkmayacak bir dönem filmidir… Son dönemde ödüllü bir filmden basediliyor; Saul'un Oğlu. İzlemedim ama iyı olduğu söyleniyor. Diğer aklıma gelen ilk film: Çizgili Pijamalı Çocuk. Sevgiler…

 7. Filmi ben de beğenerek izlemiştim, sanırım tekrar da izlemeliyim. Çok etkileyiciydi gerçekten.. Bazı replikleri hala aklımda.

  1. Evet o filmi'de duydum fakat izleme fırsatım olmadı henüz.
   Tavsiyeniz için teşekkür ederim.

 8. Merhabalar Gökhan Bey.
  Arşivimde CD'si olan filmlerden biridir. Belki yirmi kez izledim. İzleye izleye filmi ezberledim. Ama ben bu filmde kendimce çok şeyler buldum. Bu nedenle sürekli izliyorum.

  Piyanist filmiyle ilgili verdiğiniz bilgiler ve filmin seyrdilmesiyle ilgili önerileriniz için çok teşekkür ederim.
  Selam ve dualarımla.

 9. ben de bir kaç izledim muhteşem bir film.
  Tüm dünya bu kadar samimi anlatılmış bu filmleri izleyip ödüllendirip hala niye savaşa silaha bütçe ayırır ve savaşlara zemin hazırlarlar anlamış değilim.:(((

  1. İnan bana abla, bende anlamıyorum insanların petrol için, doğalgaz için veya bir başka bir şey için savaşmalarını.

 10. Gerçekten nefis bir filmdir.İzlemediyseniz,Çizgili Pijamalı Çocuk da çok güzel film.Nazi döneminden bir kesit sunar.

 11. – Lütfen ateş etmeyin ben Polonyalıyım.
  + Neden o zaman o lanet olası Alman paltosunu giyiyorsun ?
  – Üşüyorum.

  Filmin en dokunaklı repliği şüphesiz… Oyunculuklar çok iyiydi. Adrien Brody yer yer ağlattı beni. Üzerine bomba atılırken bile piyano çalmaya devam ettiği sahneler, o hissi muazzamdı. Arşivimde DVD'si var. Tavsiye için teşekkürler. Konu benzerliği yok ama Forrest Gump ve yine Piyanist'in başrolü Adrien Brody'in yer aldığı King Kong'u öneriyorum, çok iyi filmler.

  1. O sahne gerçekten unutulacak sahnelerden değil, insanın boğazı düğüm düğüm oluyor.
   Tavsiyeniz için çok teşekkür ederim.

 12. Bir kez izledim Gökhan. Bir daha izleyemem, yüreğim dayanmıyor. Schindler'in listesi de öyle. Rüyalarıma giriyor. Savaş ne saçma, korkunç ve gereksiz bir şey.

 13. Her izlendiğinde insanın gözlerini dolduran, boğazında bir düğüm bırakan bir film. Haklısınız defalarca izlemeli ve unutmamalı

 14. Piyanist filmini bende çok beğenirim. Çok seyretmedim. Ben sanırım En çok avatar filmini izledim:) Birde nedense bir dönem Twilight ( New moon) bir ay boyunca baya izlemiştim.

  1. Avatar filmi ben hiç izlemedim. New moon filmini duymamıştım daha önce bir ara bakarım.
   Teşekkür yorumunuz için.

 15. Sanırım lisedeyken izlemiştim ama hala bazı sahneleri aklımda gerçekten çok güzel ve etkileyici bir film.

 16. ilk izlediğimizde ablamla ikimiz ağlamıştık. müthiş bir film gerçekten de

 17. eşimle birlikte tam sekiz kere izlediğimiz olağanüstü bir film, dokuzuncuya selam ola, ikinci dünya savaşı üzerine yapılmış en muhteşem sinema şöleni… görüntüler, replikler, mizansen ve casting… kısacası erişilmez bir Polanski şaheseri….

 18. Benzer bir film: Hotel Rwanda. Bir seviye altı Kanlı Elmas var. Özellikle Hotel Rwanda'yı tavsiye ederim.

  1. Üşengeçlikten bu gün izledim, gerçekten çok güzel filmmiş. Muhteşem oyunculuk, zamana ayak uyduran mekan ve kıyafetler, biraz dram, biraz aksiyon ne ararsan… Ölü numarası yaptığı sahne ile Alman paltosuyla Polonya askerlerine dediği "üşüyorum" kelimesiyle bittim be. Tavsiye için teşekkürler, söz verdiğim gibi geldim tekrardan buraya.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu