Tam olarak hatırlamıyorum. O yüzden yanlış bilgi vermek istemiyorum sanırım 2011 yılında mahkeme kararı ile Google’ın ücretsiz servisi blogspot.com yani şu anda milyonlarca kişinin kullandığı blog servisi mahkeme kararı ile kapatılmıştı bir süreliğine  kapanmıştı. Çok uzun zamandır blog yazanlar veya yaşı büyük olanlar çok daha iyi bilirler. Tabi ben o zamanlar blogspot.com ile çok alakalı değildim. o zamanlar daha çok diğer içerik yönetim sistemlerini kullanıyordum daha doğrusu kendimi geliştirmek için kendime site kuruyordum, siliyordum, tekrar kuruyordum sırf kendimi biraz daha geliştireyim diye defalarca site kurup sildim kaç defa kurup sildiğimi hatırlamıyorum. 🙂 Her neyse gelelim asıl konumuza

Bu Yazımda Neden Yedek Almanın Öneminden Bahsedeceğim.

 Diğer yazılarımda belki görmüşsünüzdür. Zaman zaman yedek almanın faydalarını ve Blogger yedek alma işleminin den bahsederim.  Belki farkında değiliz ama yedek alma işlemi gerçekten çok önemlidir ve belirli aralıklarla yedek almak gerçekten çok önemlidir. Düşünsenize bir yazı oluşturmak için saatlerinizi veriyoruz. Yazının görsellerini de siz hazırlıyorsanız bu işlem yani yazı yazma ve yayınlama işlemi biraz daha uzun sürebiliyor.  Peki neden yedek almalıyız? derseniz size şöyle cevap vermek isterim;  Diyelim ki Allah göstermesin bir sabah uyandığınızda kahvenizi veya çayınızı alıp blog okumak için veya gelen blogunuza gelen yorumları cevaplamak için bilgisayar başına geçtiniz ve blogger paneline girmeye çalışırken karşınıza şöyle bir uyarı çıktı; ”Mahkeme kararıyla erişim engellenmiştir.” Uyarısı aldınız ne yapardınız böyle bir durumda. Sanırım o panikle o sıcak çay veya kahve üzerinize dökülür ve bir yeriniz yanabilir Allah göstermesin.
  Belki yıllarca emek verdiğiniz blogunuz bir anda gitti ve siz hiç yedek almadınız veya aldınız ama en son 3-5 ay önce almıştınız ve son aldığınız yedekten sonraki yazılarınız gitti. Belki şaka gibi yazdım ama inanın bana ben çok ciddiyim çünkü bizler yani blogspot.com kullananlar kiracıyız ve ev sahibimiz Google siz çok düzgün yazılar yazabilirsiniz, fakat başka bir blog tutup olmadık yazılar yazar o blog yüzünden bütün bloglar kapanır. Yani kurunun yanında yaşta yanar misali. Fakat düzenli olarak blog yedeği alsaydınız en azından küçük bir miktar ücret ödeyerek domain ve hosting alarak wordpress’e geçersiniz ve yazılarınız ve emekleriniz boşa gitmemiş olur.
 İşte bu nedenden dolayı yedek almak önemli hatta çok önemli.  Günün birinde blogspot.com herhangi bir nedenden dolayı kapanırsa veya blogunuzu yanlışlıkla silmeniz durumunda en azından elinizde yedeğiniz olursa emekleriniz boşa gitmemiş olur.
Son sözler: Dikkatinizi çekerim. Ben günün birinde blogspot.com kapanacak demiyorum. Böyle bir durum olursa en azından elinizde yedeğiniz olursa bir alternatifiniz olur demek istiyorum. İnşallah böyle bir şey olmaz çünkü bir yazı hazırlamak için saatlerce uğraştığımız oluyor. Umarım anlatmak istediklerimi anlatabilmişimdir. 
Tavsiye yazılarım

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.