Blog İpuçları

Tek Maddede Blog Yedeği Almanın Önemi

 Tam olarak hatırlamıyorum. O yüzden yanlış bilgi vermek istemiyorum sanırım 2011 yılında mahkeme kararı ile Google’ın ücretsiz servisi blogspot.com yani şu anda milyonlarca kişinin kullandığı blog servisi mahkeme kararı ile kapatılmıştı bir süreliğine  kapanmıştı. Çok uzun zamandır blog yazanlar veya yaşı büyük olanlar çok daha iyi bilirler. Tabi ben o zamanlar blogspot.com ile çok alakalı değildim. o zamanlar daha çok diğer içerik yönetim sistemlerini kullanıyordum daha doğrusu kendimi geliştirmek için kendime site kuruyordum, siliyordum, tekrar kuruyordum sırf kendimi biraz daha geliştireyim diye defalarca site kurup sildim kaç defa kurup sildiğimi hatırlamıyorum. :) Her neyse gelelim asıl konumuza

Bu Yazımda Neden Yedek Almanın Öneminden Bahsedeceğim.

 Diğer yazılarımda belki görmüşsünüzdür. Zaman zaman yedek almanın faydalarını ve Blogger yedek alma işleminin den bahsederim.  Belki farkında değiliz ama yedek alma işlemi gerçekten çok önemlidir ve belirli aralıklarla yedek almak gerçekten çok önemlidir. Düşünsenize bir yazı oluşturmak için saatlerinizi veriyoruz. Yazının görsellerini de siz hazırlıyorsanız bu işlem yani yazı yazma ve yayınlama işlemi biraz daha uzun sürebiliyor.  Peki neden yedek almalıyız? derseniz size şöyle cevap vermek isterim;  Diyelim ki Allah göstermesin bir sabah uyandığınızda kahvenizi veya çayınızı alıp blog okumak için veya gelen blogunuza gelen yorumları cevaplamak için bilgisayar başına geçtiniz ve blogger paneline girmeye çalışırken karşınıza şöyle bir uyarı çıktı; ”Mahkeme kararıyla erişim engellenmiştir.” Uyarısı aldınız ne yapardınız böyle bir durumda. Sanırım o panikle o sıcak çay veya kahve üzerinize dökülür ve bir yeriniz yanabilir Allah göstermesin.
  Belki yıllarca emek verdiğiniz blogunuz bir anda gitti ve siz hiç yedek almadınız veya aldınız ama en son 3-5 ay önce almıştınız ve son aldığınız yedekten sonraki yazılarınız gitti. Belki şaka gibi yazdım ama inanın bana ben çok ciddiyim çünkü bizler yani blogspot.com kullananlar kiracıyız ve ev sahibimiz Google siz çok düzgün yazılar yazabilirsiniz, fakat başka bir blog tutup olmadık yazılar yazar o blog yüzünden bütün bloglar kapanır. Yani kurunun yanında yaşta yanar misali. Fakat düzenli olarak blog yedeği alsaydınız en azından küçük bir miktar ücret ödeyerek domain ve hosting alarak wordpress’e geçersiniz ve yazılarınız ve emekleriniz boşa gitmemiş olur.
 İşte bu nedenden dolayı yedek almak önemli hatta çok önemli.  Günün birinde blogspot.com herhangi bir nedenden dolayı kapanırsa veya blogunuzu yanlışlıkla silmeniz durumunda en azından elinizde yedeğiniz olursa emekleriniz boşa gitmemiş olur.
Son sözler: Dikkatinizi çekerim. Ben günün birinde blogspot.com kapanacak demiyorum. Böyle bir durum olursa en azından elinizde yedeğiniz olursa bir alternatifiniz olur demek istiyorum. İnşallah böyle bir şey olmaz çünkü bir yazı hazırlamak için saatlerce uğraştığımız oluyor. Umarım anlatmak istediklerimi anlatabilmişimdir. 
Tavsiye yazılarım

İlgili Makaleler

50 Yorum

 1. Hiç aklımda yoktu yedekleme gibi bir şey :) İnsanın aklına kurt düşmeden bir işlere kalkışmıyoruz. Bugün halledicem bu işi teşekkür ederim :)

 2. Benim blogum nedenini anlamadığım bir şekilde Google tarafından kapatıldı silinen bloglarda bile yoktu, adres boşa düştü bir anda :( İyi ki yedeklerim vardı aynı adres ile açtım. Yazılarım yorumlarım geldi ama olan 983 takipçime oldu maalesef :( Yedekleme çok çok önemli ♥ Hem şablon hem blog yedeği düzenli olarak alınmalı

  1. İşte yedek almak bu nedenlerden dolayı çok önemli, takipçileriniz zamanla artar, ama yedek almamış olsaydınız bütün emekleriniz gitmiş olacaktı :)

  2. Kesinlikle öyle çok şükür emeklerim boşa gitmedi. Yedekleri de düzenli olarak almaya devam ediyorum her yazı girdiğimde yada şablon her değiştiğinde. Blog ve şablon yedeği mutlaka alıyorum.

  1. ne biçim soru sormuşum di mi Gökhan :D
   sanki sadece şablonu yedekliyordum da ben oralara bakmamışım ama ilknur (kısanın güncesine)'a verdiğin detay çok iyi oldu o kısmı atlamışım hep ;) eline sağlık yazını paylaşalım plusta hemencik

  2. Estağfirullah Derya abla :)
   Bu arada belirtmek istiyorum. Şablon(Tema) yedeği ayrı alınıyor. Bir gün onuda resimli olarak anlatırım.

 3. Boşuna almadım .com'u Gökhan! :) Ben dediğin gibi bir sabah uyandım gireyim dedim bloğa baktım blog kaldırıldı yazıyor, şok oldum, AB çerez muhabbeti vardı ondan kaldırmış, youtube kanalımı kaldırınca ikisini de kaldırmıştı, blog düzeldi ama kanal yok… google de yapabiliyor bu işi aslında, yedekleme gerçekten çok önemli ;) Tavsiyen dikkate alınmalı, teşekkürler …

  1. Bloğuna girince altta AYRINTILARI İNCELEYİN ve KABUL EDİYORUM butonu görürsün zaten KABUL EDİYORUM butonuna tıkla o bilgisayarda daha doğrusu kullandığın tarayıcıda görünmez bir daha.

  2. Çok çok teşekkür ediyorum sevgili admin ;) Ellerine sağlık, daha sırtım yere gelmez :)

 4. Yedek çok önemli Gökhan, güzel konu seçmişsin eline sağlık. Gerçi genelde bunu duyuruyorsun ama ayrıca yayın yapman da hoş olmuş :) Teşekkür ederiz.

  Yedekli gitmek çok önemli! Aynen söylediğin gibi birden blogumuzu kapalı görme riskimiz var maalesef :(

  1. Aynen, çünkü her an her şey olabiliyor. O yüzden yedek almak gerçekten çok önemli.

 5. Yine faydalı bir yazı seçmişsiniz. Hiç bilmiyordum böyle bir şey yaşandığını. Teşekkürler bilgi için. Ama benim blog panelimde şu şekilde görünüyor. ''Blogu dışa aktar'' seçeneği yok. Ne yapmalıyım?

  ''İçe aktarın ve yedekleyin
  İçerik (sayfalar, yayınlar ve yorumlar) İçeriği İçe Aktar İçeriği Yedekle

  Blogu Silin
  Blogunuz kalıcı olarak kaldırılsın Blogu sil''

  1. Teşekkür ederim.
   Evet haklısınız kısa bir süre önce Blogger paneli güncellendi aşağıdakileri uygulayın.

   Ayalar / Diğer / İçeriği yedekle / ( içeriği yedekle butonuna tıkladıktan sonra küçük bir pencere açılacak ) / Bilgisayarınıza Kaydedin, butonuna tıklayarak blog yedeğinizi bilgisayarınıza almış olacaksınız sonrada onu bir klasör içine atın ve tarihi yazın. Bilgisayarınızda veya artık nerede isterseniz muhafaza edin

   Yukarıda karışık oldu sanırım biraz aşağıda numaralı olarak anlatıyorum

   1- Ayarlar
   2- Diğer
   3- İçeriği yedekle, butonuna tıklayın
   4- Çıkan ekranda, Bilgisayarınıza Kaydedin butonuna tıklayın.

 6. Bende ara ara bloğumun yedeğini alırım. Sanırım bunu artık daha sık yapmalıyım. Hatta şimdi hemen bu yorumdan sonra bloğumun yedeğini alacağım. Paylaşım için teşekkürler.

 7. Google'a güvenimiz tam, fakat olmaz diye birşey yok. Dediğiniz gibi, geçmişte bunun örneğini gördük. Ben zaten yazılarımı metin belgesi yada word'e yazıyor, sonra bloggerda yayınlıyorum fakat, yinede her hafta yedeklemede yapıyorum bloggerda. Zaten oldukca kısa bir işlem.

  1. Evet Mustafa bende güveniyorum Google'a ama belli olmuyor işte bazen. Evet yedek alma işlemi 5 dakikalık bir iş.

 8. Salam, hər dəfə etməliyəm deyib heç etmədiyim bir şey :/ Bu yazıdan sonra mütləq! Yazı bütün bloggerlərə xatırlatdı bunu, təşəkkürlər. :)

 9. Sevgili Gökhan ;
  Bu hatırlatmayı tekrar yaptığın için teşekkürler . Şablon yedeği alıyordum ama içeriği ihmal etmiştim . Emeğine sağlık.
  Bu arada bir kere de hani yedek editör yapın başka hesabınızdan demiştin ya … Hani yanlışlıkla kendini editör yapan arkadaşın örneği ile … Ben garantiye alayım dedim ama bu sefer ana sayfamda iki Google + profil çıkıyor diye sildim . Çaresi var mı tek göstermenin acaba ?

  1. Rica ederim.
   Şöyle yapmanızı tavsiye ederim. Yine farklı bir e-posta adresiniz ile kendinizi yönetici yapın sonrada Google+ eklentisini sayfadan kaldırın o zaman sorun çözülmüş olur.

 10. Onca emek va anı uçup giderse hiçbir şey geri getiremez, haklısınız.
  Blogger yasağı sırasında WordPress'te bir hesap açıp blogu oraya aktırmıştım ama Blogger'ın yerini tutmadı, sevemedim bir türlü.

  Epey zamandır yedekleme yapmadığımı farkettim bu sayede. Teşekkürler.

  1. Rica ederim.
   Bende wordpress'e alışamadım bir türlü, bana göre de blogger çok güzel.

 11. Allah göstermesin. 6 yıl önce aynı durumu yaşadım. Geçen bir arkadaşım blogumu açtı. "Engellenmiş senin blogun" dedi. Başıma kaynar sular döküldü. Sonra demesin mi: "Şaka yaptım". Nasıl kızdım anlatamam…

 12. Yazılarım benim evlatlarım gb. oldu. Başlarına birşey gelsin istemez tabi insan. Daha önce de bununla ilgili yazınızı okumuştum teşekkür ederim değerli bilgilerinizden dolayı

  1. Aldığınız yedekleri yeni klasör içine atın ve klasörün adına günün tarihini de atmanız daha iyi olur.

 13. Sadece bir makale için 2-3 saatimi veriyorum yeri geldiğinde. O makalelere, yani emeklerime bi şey olursa hakikaten cinnet sebebi yani :D

 14. Valla insan başına bir iş açılmadan yedek almayı pek önemsemiyor ya :) Aynı durum bende olmuştu, bulunduğum sunucuda arıza çıkmıştı. Haftalık yedek sözü veren firma yedeklerede ulaşamadı. Başımdan kaynar sular dökülmüştü ki neyse yedeklerimi almıştım işin sonunda. O yüzden iş işten geçmeden yedek almak en güzeli.

  1. Aynen kardeş, ücretli olarak hosting almış olsan bile yedek almak, işini sağlam yapmak en iyisidir.

 15. Ben ilk bloğumu kurduğumda google un açıklama yayınlarında yazıyordu yedekleme tema değiştirmek için yedek alayım derken blog gitti sonra bir daha cesaret edemedim. Haklısın aslında ama işte sütten ağzım yandığı için korkuyorum tabii o zaman senide tanımadığım için kimseyi tanımıyordum gerçi sorabileceğim kimsede yoktu :( ama şimdi sen böyle tane tane anlatınca daha iyi anlayabiliyorum emeğine sağlık ablam :) sevgilerimle

  1. Sanırım o zaman yanlışlıkla blogu sil butonuna tıkladın abla. :)
   Teşekkür ederim abla.
   Saygılar.

 16. Yedek alma işlemi haftada bir yapılması gereken işlemlerdendir. Bu arada mahkeme kararı ile ilgili olan sayfa olsa bile VPN ile açabiliriz zor değil :)

  1. Aynen, yedek alma işlemi düzenli olarak her hafta olmasa bile en azından 15 günde bir defa yapılmalıdır.

 17. Ellerinize sağlık teşekkürler.
  bu arada bloğunuzu yeni keşfettim.:)
  güzel yazılarınız var.artık bende sizi takip edenler arasındayım.
  hayırlı günler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu