Kişisel

Google Kısa Sürelide Olsa Blog Yazarlarını Korkuttu

Bugün mobilden, blogumun yönetim paneline girmek istediğim de ingilizce bir şeyler yazıyordu ne yalan söylim ilk başta biraz korktum bunca emeğim boşa mı gitti diye düşündüm bir an, sonra hemen sosyal ağlar ve forum sitelerine baktım. Acaba benden başkasında da böyle bir sorun var mı diye, meğerse herkeste aynı sorun varmış sonra içim rahatladı ve hemen şunu anladım.  blogger ile ilgili bir güncelleme yapıyordur diye düşündüm.

 Google Güncelleme

Google sunucu güncellemesi yapıyormuş, girdiğim bir forum sitesinde webmaster olan bir kişi şöyle yazmış, ”Google belli aralıklarla bu tür sunucu güncellemeleri yapıyor, geçen yılda olmuştu bir saat içinde geri gelmişti” yazmış bunu da okuduktan sonra tamamen karar verdim bir güncelleme olduğunu düşündüm.
İlginizi Çekebilir : Google 18 yaşında
Aslında benim ilk aklıma gelen https olayından dolayı böyle olmuştur diye düşündüm ama öyle değilmiş sadece sunucu güncellemesi yapıyormuş.  Neyse ki hemen geri geldi ve bütün blogspot kullananlar rahat bir nefes aldı.

İlgili Makaleler

38 Yorum

 1. Bugün ben de fark ettim ve aynı korkuyu yaşadım. Neden kaynaklandığını araştırmamıştım, geçici bir sorundur diye düşünüp bıraktım.
  Bilgilendim şimdi o konuda da. Bir anlamda tecrübe oldu benim için. :)
  Teşekkürler.

 2. Ah Gökhan oğlum.Ben farkettim bir tuhaflık var.Yani ben bile :) ki hiç anlamam, ne oluyor ya dedim.Ne kadar güzel bir bilgi.Sağol Gökhan, sevgiler oğlum.

 3. Merhabalar Gökhan Bey.
  Bu kısa süreli arıza bildirimine ben de şahit oldum. Ama çok uzun sürmedi herhalde, çabuk geldi sanıyorum. Ya da ben tam başlangıç zamanına denk gelmemiş de olabilirim.
  Açıklama paylaşımınız için teşekkürler.
  Selam ve dualarımla.

 4. Merhaba sevgili Gökhan ;
  Yazı başlığını okuyunca bir an ben de korktum açıkçası …
  Senin yazılarına hep bilgi amaçlı baktığımdan , yokluğumda eyvah ne kaçırdım oldum :)
  Teşekkürler
  Keyfin ve huzurun bol olsun

 5. Google'a ait olan Blogger'in başına bişeylerin gelmesi kanımca zor biraz..tabanı kuvvetlidir..ara ara evet çöktü mü her şey buraya kadar mıydı bitti mi diye korkutacak durumlar meydana gelebilir ancak dediğiniz gibi güncellemeler veya değişiklikler için bu tür durumların yaşanması kaçınılmaz..ne de olsa bu alanı insanoğlu yönetiyor bir tek Allah'ın işleri kusursuz ve hatasızdır :)

  Sevgiler..

  1. Haklısınız, Google ait olan bir servise kolay kolay bir şey olacağını bende sanmıyorum.
   Sevgiler.

 6. evet dün neydi öyle.bi açıklama da yazmıyorlar. jeans numarası gibi 502 sadece :) server update niye yazamadılarsa artık. *-*
  sağol açıklama için.
  sen gerçi yedekliyorsun. ama googleda yedeklenmiş oluyor değil mi? yani blogger uçarsa komple uçuyoruz :) uzayda boşlukta buluşuruz hepimiz :p
  bi de birşey diyeceğim Gökhan. Şimdi sen bu blogunun aynısını içeriğiyle wordpresse kopyalayamaz mısın? Yani öyle bişey oluyor mu. Velevki blogger uçmaya karar verdi:)

  1. Allah göstermesin Derya abla :)
   Ağzından yel alsın :)

   Abla blogger wordpress taşınıyor fakat ben hiç yapmadım nasıl yapıldığını da bilmiyorum. Fakat sadece yazılar taşınır yani blogger teması taşınmaz, şöyle ki örnek veriyorum wordpress ile bir site kuracaksın, blogger'dan aldığın yedeği wordpress'i taşıyacaksın. Yani tema taşınmaz sadece içerik taşınabilir.

   Yedek almak çok önemli düzenli olarak yedek almanını tavsiye ederim derya abla.

 7. Ben de bayaca panikledim. Aklıma da geldin, Gökhan'ı dinlemedim, eyvahlar olsun yedek almadım diye :( Akşam ilk işim yedek almak oldu :)

  1. Yedek almak bu yüzden çok önemli işte, her fırsatta bu gibi nedenlerden dolayı diyorum ben yedek alın diye :)

 8. Merhaba Gökhan Bey,
  Ben, telaştan format attım bilgisayara gerisinide siz düşünün.
  Chromeyi sildim yok, Firefox sildim yok. :)

 9. Hayret ben bununla birkez karşılaştım reload yapınca da düzeldi demekki güncelleme orada bitmiş:)

 10. Teşekkürler bu bilgi yazısı için. Ben farketmedim ama sorun yaşayanlar sosyal medya hesaplarında isyanlardaydı :)

 11. Şu anda bende yine bu sorun var yinemi güncelleme oluyor acaba sizde durum nasıl ?

  1. Belki internetinizin hızından kaynaklı bir sorundur veya tarayıcınızla ilgili bir sorun olabilir. Çünkü bende öyle bir şey yok.

 12. Gökhan bey siz yinede haftada bir yada ayda bir yedek alın ne olur ne olmaz benim tavsiyem. "Eşeğini sağlam kazığa bağla" diye boşuna denmemiş.

  1. Haklısınız, yedek alıyordum zaten daha önce fakat bu olaydan sonra yedek alma işlemine daha çok önem vermeye başladım.

 13. Bizler hep başımıza bir şey gelince dikkate alıyoruz. İllaki korkmamız gerek. Bende yedek almayı hep ihmal ederim. Onca emek silinse moralim alt üst olur herhalde.

  1. Haklısınız, aslında millet olarak her şeyi son dakikaya erteliyoruz, oysa her şeyi zamanında yapmak bizim açımızdan her zaman daha iyi olacaktır.

 14. Google'da da vardı benzer sorun. bende bir forex sitesindeki bütün kayıtlar yok olmuş, yüreğim ağzıma geldi bir anda. kendimi suçladım önce acaba yorgunluktan yanlışlıkla bir yere mi bastım diye ama yapmamıştım hiç bir şey. bir gün öncesinde her şey yerli yerindeydi. 3-5 saat içinde geri geldi herşey, 59 dan 60'a geçmiş. Güncellemeyi tamamlayamıyoru ve tekrar yükledikten sonra güncellendi ve düzeldi diyeceğim ama arada bir arızalar çıkıyor yinede. Bence bazı sıkıntılar var Google'da. :)

  1. Bazen anlık dalgalanmalardan veya bakımdan dolayı oluyor sanırım. Ama Google çok büyük bir şirket yanlışlık yapsalar dahi bir kaç saat içinde hataları geri gideriyorlar.

 15. Çok korkutucu bir durum gerçekten :) İyi ki görmedim :) Görseydim ilk önce sana yazardım mesaj :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu