Kitap Yorumları

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

Mutlaka Okunması Gereken Kitaplardan 

  Daha önce Stefan Zweig’in kitaplarını hiç okumamıştım. Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu isimli kitabı okuduktan sonra ben bu kitabı neden daha önce Bilinmeyen bir kadının mektubu kitabını okumamışım dedim, kendi kendime, kitapta bir kadının karşılıksız aşkı anlatıyor. Bu kitapta aşkın en temiz, en sade ve en güzel halini görebilirsiniz.

Stefan Zweig
Bilinmeyen bir kadının mektubu
Bir yanda sayısız gönül macerası olan, ama sevgiyi, bağlılığı yaşama şansı belki de hiç gerçekleşmeyecek bir adam, diğer yanda sevdiği kişi uğruna kendi hayatından bile vazgeçen bir kadın…

Melodrama yaklaşan havasıyla biraz abartılı gibi görünse de, Zweig’ın akıcı ve güçlü anlatımıyla günümüzde artık yaşanmasına pek de ihtimal verilmeyen geçmişte yaşanan aşklara bir ağıttır belki de bu güzel hikâye kitapla ilgili ne söylesem hakikaten az, o kadar güzel bir kitap ki insan bir okumaya bitirir.

Kitap Önerisi : Albert Camus – Yabancı

Bir kadının bilinmeyen kitabı 68 sayfadan oluşan ve  bir solukta okunabilecek kitap türlerinden. Herkese tavsiye ederim. Mutlaka okunması gereken kitaplardan bir tanesi.

Eğer bir kadının gözünde gerçek sevgi nedir, aşk nedir bilmek istiyorsanız, gerçek aşkın, karşılıksız sevginin nasıl bir şey olduğunu bilmek istiyorsanız bu kitabı mutlaka okumalısınız. 

İlgili Makaleler

42 Yorum

 1. Stefan Zweig'ın anlatımını beğendiyseniz Satranç isimli kitabını da okumanızı kesinlikle tavsiye ederim :)

 2. Stefan Zweig'in, kaleme aldığı Satranç adlı kitabını da öneririm. Kalemi oldukça güçlü bir yazardır. Bu kitabını bir solukta okumuştum.

  1. Evet kalemi oldukça güçlü bir yazarmış gerçekten, satranç kitabını da okuyacağım.
   teşekkür ederim.

 3. Stefan Zweig'in "Acımak" adlı romanını çok beğenerek okumuştum.
  O yıllarda istediğim halde bu kitabını okuma fırsatı olmamıştı.
  İnsanın "Okuma hızı" zamanla düşüyor.

 4. Ben bu İş Bankası Yayınlarının çevirilerinden midir bilemiyorum modern klasikler dizisinden hiçbir kitabı okuyamıyorum, çok sıkıcı bir dil kullanıyorlar. Bu kitapta çok merak ettiğim bir kitap fakat aldım, rafta bir kaç kitabın yanında duruyor. Güzel bir yorum olmuş abi eline sağlık. Bu yazıdan sonra tekrar bir okumayı deneyeceğim :)

  1. Rica ederim kardeşim. Bence hemen okumalısın zaten çok ince bir kitap sıkılacağını sanmıyorum. Ben çok beğendim, seninde beğeneceğini düşünüyorum. :)

 5. Bir kitapçı olsaydın, müşterini bu kitabı satın almak için direkt ikna edebilirdin, Gökhan abi. Stefan Zweig ziyadesiyle beğendiğim yazarlardandır nitekim bu kitabını okumamıştım. En kısa sürede, kitaplığıma dahil edeceğim. :)

 6. Aşkla ilgili en güzel cümleleri Sabahattin Ali'nin kaleminden okudum. Uzunca bir süre üstüne gül koklayamam sanırım. Değirmen ve Viyolonsel öykülerini okumanı öneririm ;)

 7. Ben Stefan Zweig'le Bir Kadının Yaşamında 24 Saat'le tanıştım, yeni bitirdim sayılır. Onu da tavsiye edebilirim :)) Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu'nu da ben listeme ekledim :))

 8. Bir qadının sevgisi oxumağa dəyər həm də bir erkek/kişi yazarın dilindən yazılıbsa. Bu yazıçının satranç/şahmat ını da oxunacaqlar listimə almışdım, bu da onun yanında öz yerini tutdu.

 9. Merhaba Gökhan ;
  Elimde bekleyen kitaplarım bittikten sonra ben de senin gibi kendisiyle tanışacağım inşallah … Zira senin gibi beğeni fazla Stefan Zweig'ın kitapları için …
  Keyifle okudum .. Emeğine sağlık
  Huzurlu geceler

 10. Çok merak ediyorum bu kitabı, okuyacağım inşallah. Kesin tavsiye etmişlerdir gerçi ama Satranç'ı da öneririm. Blogumda yazısı vardı. Selametle erenler ⭐

  1. Teşekkür ederim tavsiyeniz için, satranç kitabını da aldım inşallah onuda okuyacağım.
   Selametle.

 11. Acaba ne kadar zaman oldu bu tarz kitaplar okumayalı? Arada aklıma takılmıyor da değil. Yine aklıma geldi işte:)

 12. Bir solukta okunacak kitap o zaman desene. Anlatımından çok etkilendim. Bu kitabı ben de okumak istiyorum. Senin de kitaplara olan bu büyük sevgini ayakta alkışlıyorum.

  1. Evet abla aynen öyle, bir solukta okunabilecek kitaplardan.
   Teşekkür ederim abla, eskiden okuduğum kitapları çok fazla yazmıyorum blogumda fakat artık okuduğum kitapları zaman zaman yorumlayacağım.

 13. yazınız çok güzeldi. eser de yazar da ilgimi çok çekti teşekkürler ellerinize sağlık :)

 14. Öyle anlatmışsın ki merak ettim:) önce elimdekileri bitireceğim araya kitap alınca beklemede kalıyorlar. :)

  1. Teşekkür ederim abla, okuduğun zaman bana hak vereceğini umuyorum. Ben gerçekten çok beğendim. Umarım sende beğenirsin abla.

 15. 68 sayfa, bir oturuşta okunup bitecek bir kitaba benziyor Gökhan. Balkon da sabah kahvesini yudumlarken bir solukta yani =). Güzel anlatmışsın ablacım. Kitabı okumak şart oldu =). Yorumuna, emeğine, yüreğine sağlık.

 16. Heeyooo yakın bir zamanda okudum bu kitabi. İncelemesi de çok güzel olmuş. Sevgiler :) Zaten kısacık bir kitap :)

 17. Okuduğum ilk Zweig kitabıydı.Aynen dediğin gibi bir solukta bitirince, doğru seçim olduğunu anlamıştım ;)Güzel tanıtımdı canım kardeşim, teşekkürler ;)

 18. Bende daha yeni, geçen hafta elime aldığım gibi bitirdim. İçim nasıl gitti anlatamam. Bu da benim kitaptaki enn etkilendiğim söz; “Sabret sevgilim, beni dinleyeceğin bu çeyrek saat yüzünden yorulma, çünkü ben seni bütün bir hayat boyunca sevmekten yorulmadım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu