Tanıtım

Diyetler ve Günlük Yaşam

Dünyanın en büyük sorun sağlık sorunlarından birisi olan obezite nedeniyle diyetler son zamanlar da önemini arttırmıştır. Obez nüfusun en büyük problemi olan hareketsiz yaşam ve aşırı yemek tüketiminin üstesinden gelmek için insanlar çeşitli yöntem ve teknikler denemiştir.  Bu yöntemlerden birisi İsveç diyeti, Dukan diyeti ve bir başka diyet çeşitleriyken ikincisi spordur. Bu yazı diyetler hakkında bilgilendirici olarak hazırlanmıştır.

Spor’un Diyetler ile İlişkisi

Spor, gelişen teknolojiyle birlikte önemi git gide artan bir gereklilik olmuştur. Diyeceksiniz ki; teknolojiyle sporun ne ilgisi var? Şöyle bir ilgisi var: Teknoloji, her daim insan yaşamını kolaylaştırmak amacıyla gelişmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilgisayarlar hayatımızın her alanına girmiştir. Özellikle bilgisayar başında çalışan insanların çeşitli sağlık problemleriyle karşı karşıya kalması kaçınılmazdır. Bunlardan bazıları; yanlış oturuş sonucu oluşan bel ve boyun ağrıları, göz kapaklarını yeterince hareket ettirmemekten kaynaklı göz kuruluğu ve hareketsizlikten kaynaklanan bir sorun olan obezitedir.


Kilo vermek amacıyla spor yapan bireyler, bu davranışını diyetlerle desteklemelidir. Yapılan araştırmalar ve uzmanların önerisi: Beslenmesine dikkat etmeyen bireyler, ne kadar spor yaparsalar yapsınlar kilo vermeleri oldukça güçtür. Bunu birebir kendim de deneyimledim. Fitness’a başladıktan 1 ay sonra bile kilomda hiçbir değişikliğin olmadığını gördüm. Spor yaptığım süre boyunca yediğim yemek miktarıda artmıştı. İşte bu nedenle yemeğime de dikkat etmem gerektiğini anladım. Beslenme bir uzman yardımıyla düzenlenmelidir. Diyetisyenler ile birlikte yapacağınız bir diyet programı sağlığınızı tehdit etmeyen ve olumlu sonuç alabileceğiniz bir program olacaktır.

Diyet Yapmak

Diyet yapmak da sporda olduğu gibi bazen sizi güç durumlarda bırakacaktır. İşte tam da burada nefsiniz ile baş başa kalacak ve aynı zamanda iradenizi test etmiş olacaksınız. Diyet yapmak sadece diyet yapmak değildir. Diyet yapmak aynı zamanda iradenizi güçlendirmek planlı programlı hareket etmeyi hayatınızın bir parçası haline getirmektir.

Bu sözden yola çıkarak, doğru bir şekilde diyet programına uyan bireyin sadece kilolarından kurtulmakla yetinmeyip aynı zamanda sağlıklı bir psikolojiye de sahip olması anlamına geliyor. Hep söyleriz ama bir türlü ne olduğunu açıklamak işimize gelmez, hani atalarımız da demiş ya: Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur diye…

BİLGİ: Bu yazı tanıtım yazısıdır. Yazıda bahsi geçen siteler kapandığı için, linkler çalışmadığı için yazıdaki linkler kaldırılmıştır.

İlgili Makaleler

17 Yorum

  1. diyet yapabilecek biri olduğumu sanmıyorum, hiç ihtiyacım da olmadı bugune kadar. bitmeyen bir iştahım var ama bir o kadar da hızlı yakan bir vücuda sahibim. yine de diyet konusunda aklımda tutacağım güzel bir yazı olmuş. önemli noktalara değinmişsiniz, teşekkürler =)

  2. Hem çok zengin bir mtfağa sahip ol, hem de diyet yapmak için kendini parala offf ki ne offf. Afrikaya mı taşınsak napsak

  3. Diyet ve spor! bir araya gelemeyen düşman kardeşler benim için. bir barıştırırsam var yaaa… :D

  4. Çok şükür şimdilik diyetlik bir durumum yok, ama yaş ilerledikçe sağlık problemleri mecbur artacaktır. Kaliteli yaşamak için sağlıklı beslenmek lazım. Ayrıca ramazan boyunca yiyeceklerin olduğu fotoğrafların paylaşımlarına biraz dikkat edelim lütfen, karnım acıktı şuan dolma resminden dolayı :)

  5. Her şeyin başı sağlık! Çok doğru, yaş ilerledikçe de kilo hep sıkıntı; kilo alımı artıyor hareket azalıyor, ters orantı olursa sağlıkta da riskler, sıkıntılar doğuyor, kaçınılmaz. O yüzden doğru orantı yakalanmalı =)
    Fotoğraftakiler de çok güzelmiş, ellerine sağlık yapanın, anne eli sanki ;)

  6. Moda diyetler işe yarıyor ama geçici olarak verilen mkilo kesinlikle geri alınıyor tecrübemle sabittir:))
    Tamamen beslenme düzeni egzersiz veya sporla birleştirilmeli sağlık ne kadarına izin veriyorsa.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu