Dünyanın en büyük sorun sağlık sorunlarından birisi olan obezite nedeniyle diyetler son zamanlar da önemini arttırmıştır. Obez nüfusun en büyük problemi olan hareketsiz yaşam ve aşırı yemek tüketiminin üstesinden gelmek için insanlar çeşitli yöntem ve teknikler denemiştir.  Bu yöntemlerden birisi İsveç diyeti, Dukan diyeti ve bir başka diyet çeşitleriyken ikincisi spordur. Bu yazı diyetler hakkında bilgilendirici olarak hazırlanmıştır.

Spor’un Diyetler ile İlişkisi

Spor, gelişen teknolojiyle birlikte önemi git gide artan bir gereklilik olmuştur. Diyeceksiniz ki; teknolojiyle sporun ne ilgisi var? Şöyle bir ilgisi var: Teknoloji, her daim insan yaşamını kolaylaştırmak amacıyla gelişmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilgisayarlar hayatımızın her alanına girmiştir. Özellikle bilgisayar başında çalışan insanların çeşitli sağlık problemleriyle karşı karşıya kalması kaçınılmazdır. Bunlardan bazıları; yanlış oturuş sonucu oluşan bel ve boyun ağrıları, göz kapaklarını yeterince hareket ettirmemekten kaynaklı göz kuruluğu ve hareketsizlikten kaynaklanan bir sorun olan obezitedir.


Kilo vermek amacıyla spor yapan bireyler, bu davranışını diyetlerle desteklemelidir. Yapılan araştırmalar ve uzmanların önerisi: Beslenmesine dikkat etmeyen bireyler, ne kadar spor yaparsalar yapsınlar kilo vermeleri oldukça güçtür. Bunu birebir kendim de deneyimledim. Fitness’a başladıktan 1 ay sonra bile kilomda hiçbir değişikliğin olmadığını gördüm. Spor yaptığım süre boyunca yediğim yemek miktarıda artmıştı. İşte bu nedenle yemeğime de dikkat etmem gerektiğini anladım. Beslenme bir uzman yardımıyla düzenlenmelidir. Diyetisyenler ile birlikte yapacağınız bir diyet programı sağlığınızı tehdit etmeyen ve olumlu sonuç alabileceğiniz bir program olacaktır.

Diyet Yapmak

Diyet yapmak da sporda olduğu gibi bazen sizi güç durumlarda bırakacaktır. İşte tam da burada nefsiniz ile baş başa kalacak ve aynı zamanda iradenizi test etmiş olacaksınız. Diyet yapmak sadece diyet yapmak değildir. Diyet yapmak aynı zamanda iradenizi güçlendirmek planlı programlı hareket etmeyi hayatınızın bir parçası haline getirmektir.

Bu sözden yola çıkarak, doğru bir şekilde diyet programına uyan bireyin sadece kilolarından kurtulmakla yetinmeyip aynı zamanda sağlıklı bir psikolojiye de sahip olması anlamına geliyor. Hep söyleriz ama bir türlü ne olduğunu açıklamak işimize gelmez, hani atalarımız da demiş ya: Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur diye…

BİLGİ: Bu yazı tanıtım yazısıdır. Yazıda bahsi geçen siteler kapandığı için, linkler çalışmadığı için yazıdaki linkler kaldırılmıştır.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.