Eski çağlardan günümüze kadar bazı insanlar, özellikle kendini çok beğenmiş erkekler kendilerini her şeyden üstün zannederler ve bununla yetinmeyip biz erkekler kadınlardan daha üstün varlıklarız düşüncesini ortaya atarlar ve kadınları işe yaramaz, bencil, saçı uzun aklı kısa gibi tanımlamalar yaparlar.

Erkek ve Kadın Eşit midir?

Evet kesinlikle kadınlar ve erkekler eşittir. Erkekler ve kadınlar arasında bir takım biyolojik farklar, bunun yanı sıra günümüzde, bir takım yetenekler, beceriler ve fiziksel özellikler açısından sadece bizim ülkemizde değil dünya genelinde erkeklerin lehine bazı farklar gözlenmekte ve ölçülmektedir. Ancak vurgulamak gerekir ki, erkeklerin lehine görülen söz konusu farklar, kadınların yüzyıllar boyunca baskı altında kalmasından, problem çözme ortamlarından uzak yaşamasından ve ikinci sınıf insan sayılmasından kaynaklanmıştır. Dünyada bu iki cinsiyete, adil bir yarışma ortamı sunulmamıştır.

Olaya deneysel psikoloji mantığıyla bakacak olursak şunu söyleyebiliriz;

  Diyelim ki dünyadaki erkek ve kadın evreninden bunları temsil eden iki örneklem seçip biri erkekler diğeri  ise kadınlar olmak üzere iki grup oluşturduk. Erkeklere uzun süre, gerek labaratuvar ortamında gerekse dışarıda, fiziksel ve zihinsel güçlerini artıracak eğitimler verdik  önlerine zor problemler koyduk, çözenleri ödüllendirdik onlara geribildirim ler verdik kadınlardan oluşan gurubu da uzun süre bir labaratuvar ortamında tutup dantel öğrettik. Daha sonra her gruba, erkeklere verdiğimiz eğitimle ilgili sorular sorduk, becerilerini karşılaştırdık sonuçta erkeklerden oluşan grubun daha başarılı olduğu ortaya çıktı  ve biz de güvenle  ” Bazı zihinsel ve fiziksel açıdan erkekler kadınlardan daha üstündür ” sonucunu çıkardık.

Soru: Sizce bu deneysel çalışmamızda sınava girsek kaç puan alırız?

Cevap: Kesinlikle sınıfta kalırız. Çünkü bu araştırma baştan sona yanlıştır, deney bile sayılmaz. Kadınlar ve erkekler başlangıçta karşılaştırılmamıştır. Karıştırıcı değişken dikkate alınmamıştır. Bu yüzden   ” Erkekler kadınlardan üstündür ” sonucunu çıkaramayız.
Günlük yaşamda bu sonucu telaffuz ettiğimizde , hiç farkında olmadan yukarıda özetlenen tuhaf deneyi yaptığımızı varsayıyoruz.  Bugün dünyamızda yüzyıllar boyunca ikinci sınıf sayılmasından kaynaklanan bir takım dezavantajları, erkeklere oranla birtakım fiziksel ve zihinsel farklar bulunabilir. Ancak kadın ve erkek bir konuda birbirlerine eşittir.  ”Onur” Onurları eşittir. Erkeğin kadından daha önemli algılanması ve bunun savunulması yanlıştır.  Bu alanda çalışan bilim insanları arasında yaygın  görüş sosyal ve psikolojik  açıdan bakıldığında da , cinsiyetler arasındaki farkın, aynı cinsiyetteki bireyler arasındaki farktan daha büyük olmadığı yolundadır.
 
Sonuç olarak:  Kadın ve erkek eşittir bir takım fiziksel özellikleri farklı olsa da erkek ve kadın kesinlikle eşittir.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.