GenelKişisel

İstanbul’u Gezdim ve Güzel Yürekli Bir İnsan Tanıdım

 Uzun zamandır merak ettiğim ve bir türlü fırsat bulamadığım İstanbul’a sonunda gittim ve bir haftalık bir İstanbul gezisini tamamlayıp tekrar memleketime döndüm. İstanbul’a giderken otobüsle gittim. Gittim ama otobüsle gittiğime bin pişman oldum. Tam arkamda yaşlı bir teyze vardı sağ olsun İstanbul’a gidene kadar otobüsteki hiç kimseyi uyutmadı sanırım. En azından ben hiç uyuyamadım. Teyze o kadar bağırarak konuşuyordu ki bir ara arka taraftan gelen çocuk ağlaması sesini bile bastırdı :) Uyuyamayınca da mecburen müzik dinledim. Film izleyemedim çünkü bilirsiniz otobüslerde saçma sapan filmler oluyor. Müzikten ziyade sadece biraz haber izledim.

Sonunda İstanbul’a Ulaştım

Uykusuzda olsa bir şekilde İstanbul’a ulaştım terminalde beni bekleyen arkadaşım daha önce otel rezervasyonunu yaptırmıştı Allah’tan bir de onuna uğraşmak zorunda kalmadık, arkadaşım beni direk otele götürdü biraz o günü otelde uyuyarak geçirdim. Sonraki gün arkadaşımla birlikte önce tarihi yerleri daha sonrada İstanbul’un diğer yerlerini özellikle camileri gezdik tabi her yeri gezemedik. Çünkü İstanbul o kadar büyük bir şehir ki değil bir haftada bir ayda dahi gezmekle bitmez sanırım.

istanbul manzara görüntüsü

İstanbul’un yemek kültürü bizim buraların ( Hatay‘ın ) yemek kültürü ile çok farklı yada bize hep öyle denk geldi, genelde fast food tarzı yemekler var ve bizim buraya göre oldukça pahalı. Fakat ulaşım çok ucuz ( gerçi ben oradayken çoğu zaman ücretsizdi )

 

istanbul minyatür kızkulesi

 

istanbul minyatür cami
İstanbul‘da insanlar çok güzel bir şey yapmışlar sokaklarda kaplarda sular ve hayvan yiyecekleri koymuşlar kediler, köpekler oradan besleniyorlar. Çok güzel bir şey düşünmüş insanlar. Bence bu tür şeyleri Türkiye’nin her yerinden yapmak gerekiyor özellikle yaz mevsiminde, bizim burada da insanlar bahçelerine yemek artıklarını kaplara koyarlar hayvanlar o kaplardan beslenir.
istanbul galata kulesi
istanbul eski eserleri koruma derneği

 

İstanbul da otelde 5 gece kaldıktan sonra, benim için çok değerli olan ve şu anda Türkiye’nin ilk ve en uzun soluklu blog yazarlarından, evrengunlugu.net blogunun sahibi ve yazarı Evren abi çok sağ olsun beni evinde misafir etti. Evren abiyi daha önceden blogu sayesinde tanıyordum fakat yüz yüze tanışma fırsatımız olmamıştı. İstanbul gezim sayesinde, benim için gerçekten çok değerli olan Evren abi ile tanışma  fırsatımız oldu. Kendisine buradan bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum beni çok güzel ağırladı. Evren abi bana çok güzel kitaplar hediye etti ayrıca kitaplar içinde teşekkür ediyorum kendisine. Çok fazla sohbet etme şansımız olmadı sadece akşamları birlikte sohbet etme şansımız oldu, hafta içi olduğu için kendisi çalışıyordu o halde dahi sağ olsun benimle çok iyi ilgilendi. İnşallah bende kendisini Hatay‘a bekliyorum kısmet olursa bir gün yolu düşerse başımın üzerinde yeri var kendisinin.

Evren soyuçok - evrengunlugu.net
İstanbul'u Gezdim ve Güzel Yürekli Bir İnsan Tanıdım

 

İstanbul’a giderken otobüsle gitmiştim ya ve hiç uyuyamamıştım. Tekrar memlekete dönerken her şeyi göze alıp Uçakla dönmeye karar verdim. Aslında uçaktan çok korkuyordum ama korkacak bir şey yokmuş aslına bugüne kadar boşu boşuna korkmuşum. Bundan sonra gideceğim yerlere kesinlikle uçakla gideceğim. Memlekete döndüm böylece İstanbul gezisi bitmiş oldu. İnşallah en kısa zamanda tekrar gitmem dileğiyle :)

İlgili Makaleler

40 Yorum

 1. Gökhan merhaba arkadaşım; tatillerde malesef ufak tefek aksilikler yaşanabiliyor. İstanbul gezilip görülmesi gereken bir şehir.Tabi zaman yetmez gezmeye :))) Tatilinin güzel geçmesine çok sevindim :)) Saygılarımla.

 2. Abi keske Istanbul'da olsaydim da, sizlerle bulusmayi acayip isterdim..

  Abi bende öyle düşünüyordum uçak hakkında ama benim ilk uçak yolculuğum 11 saatlikti hiçbir şey olmadi ya acayip rahattı :)

  1. Off seninki bayağı bir uzun sürmüş, inşallah kısmet olur kardeşim bir gün hep birlikte bir yerde oturup kahve içeriz.

 3. Gökhancım, Allah İstanbul'a daha çok gelip gitmeni nasip eder inşallah. Herkes bir kez geldi mi genelde kaçarcasına gitmek ister İstanbul'dan. Sen ilk günden beri bu şehri sevdiğini söylemiştin. Ayrıca güzel sözlerin için de çok teşekkür ederim. Seni tanımaktan ve seninle sohbet etmekten çok mutlu oldum. Tekrar söylüyorum, kapım her zaman açık. Hem iyi okumalar hem de iyi yazmalar diliyorum. Sevgiler

  1. İnşallah Evren abi, ben İstanbul'u gerçekten çok beğendim. Harika bir şehir. Biliyorum abi inşallah İstanbul'a tekrar gelirsem yine sohbet etme fırsatımız olur.
   Her şey için tekrar teşekkür ederim Evren abi.
   Saygılar.

 4. Aslında biraz araştırma ve planlama yapılmadan çıkılan her gezide eksiklik ve aksaklıklar oluyor. Bazı şeyler engellenemeyebilir ama plan ve program olursa gerçekten, üç günde yapılacak işler bir güne dahi sığabiliyor. İstanbul' u gezmeye haftalar yetmez tabi ama mümkün olan en çok yeri görebilmek önemli. ;) Bu arada bende Miniatürk hakkında bir şeyler karaladım bloğumda. Ziyaretinizi beklerim. :)

 5. Okurken çok duygulandım Gökhan. Neden dersen belki tam ifade edemem ama buralarda (İstanbul'da) olmayan bir şey var sende/yazında. Çok güzel aktarmışsın gezini, güzel geçmesine ve beğenmiş olmana da ayrıca sevindim. Umarım tekrar gelir aynı tadı alırsın. Sevgiler,

  1. Teşekkür ederim. İnşallah tekrar gelmeyi düşünüyorum bakalım ne zaman kısmet olacak.
   Saygılar.

 6. Ne iyi yapmışsın aslın da gideceğin bilinse epeyce bloggerla da tanışma fırsatın olabilirdi.
  Uçak gerçekten çok rahat özellikle mesafe çok uzak olduğun da en iyi kara oluyor:
  Tekrarları nasip olsun Gökhancım sevgiler.

  1. Abla bir anda belli oldu, çantamı bile doğru düzgün hazırlayamadım. Eksikleri orada tamamladım.
   Saygılar abla.

 7. Gökhan oğlum.Dayanamadım ben yine sana yorumumu yapacağım.Gerçi Evren'in postuna da yapmıştım.Belki yorumuma cevap geldi, şu an hatırlamıyorum.Rahatsızım biraz.Fotolar çok güzel.Kim bilir gezi sana ne iyi gelmiştir.Milas'tayım hala.İstanbul'da olsam davet ederdim. Çocuklar ayarlayamadığı için kargoyu gönderemedim, lütfen mazur gör.Sevgilerimle.Ece ablan.

  1. Evet abla Evren abinin yazısına yaptığın yorumu gördüm teşekkür ederim güzel düşüncelerin için.

   Kısmet diyelim abla, inşallah başka bir sefere, abla kargo için falan hiç düşünme hiç sorun değil
   Saygılar abla.

 8. Abi gördük bol bol fotoğraflarını sosyal medya'da, benim mahalleme kadar girmişsin :) Keşke daha önceden haberim olsaydı oturup sohbet etseydik. Kısmet bir daha ki sefere olur inşallah.

  1. Kardeş senin İstanbullu olduğunu bilmiyordum. Neresi senin mahalle merak ettim şimdi :)
   Kısmet kardeşim inşallah bir daha ki sefere diyelim.

 9. Uzun Yolcukta otobüs ile gitmek büyük sıkıntı. Hele ki bu sıcak havalarda gitmek.. Bir defa gittim İstanbula Gidipte Hayran kalmayan hasret duymayan varmıdır İstanbula

  1. Evet güzel bir anı oldu benim için. Hataylı olmama neden şaşırdın onu anlamadım. :) Hataylılar da normal insan yani :)

 10. Abi bende Izmir'de tatildeyim. Keşke bende o an orda olsaydım çok iyi yerler biliyorum mesela gazi mahallesinde 3 liraya tıraş eden yerden döner + ayran 1.5 tl ye satan yer biliyorum :) . Seni abi heryeri gezdirirdim

  1. Kardeşim benim ya, fakat Muratcım o kadar ucuz dönerleri sende yeme içinde ne olduğu belli olmaz :)

   Kısmet kardeşim bakarsın bir gün seninle de karşılar, oturup kahve içeriz, başka şeyler yaparız neden olmasın.

 11. Evren abi ile seni yan yana görünce gerçekten sevindim.Fotoğraflar da gerçekten güzel gözüküyor.Bu gezi iyi gelmiş olmalı.Biliyor musun ben blog yazmaya evrengünlüğünü okuyarak başladım. :) Evren abi ile görüşme fırsatını bulduğun için şanslısın.Saygılarımla,

  1. Aynen kardeşim bu tatil kısada olsa harika oldu.
   Evet Evren abiyle tanıştığıma çok istiyordum iyi oldu.

  2. Yusuf kardeşim, blog yazmaya başlama hikâyenin benimle ilgisi olduğunu bilmiyordum çok şaşırdım. Acayip de mutlu oldum ;)

 12. Vay bee, abimiz nerelere gelmiş de bize selam vermemiş :) Hiç farkedemedim geldiğini abi ya. Bir sonraki seferde bende misafir olursun artık :)

  1. Estağfirullah kardeşim.
   Aslında bir çok kişiyle görüşecektim. Fakat inan bana kardeş gerçekten hiç vakit olmadı ve orada yapmam gerekenler vardı. İnşallah diğer sefere aklımdasın. :)
   Ayrıca çok teşekkür ederim.

 13. Ben de çok görmek isterim İstanbul'u… Görülmesi gereken yerlerden biri bence.. Siz de güzel bir fırsat yakalamışsınız…

  1. Teşekkür ederim.
   Hatay mutfağı, Türkiye de ilk sıralardadır. Hatay'ın yemek çeşitleri çok fazladır.
   Aslında arada sırada Hatay'a ait yemek tarifleri vermek istiyorum ama çok fazla yemek blogu olduğu için çekiniyorum. Fakat zaman zaman Hatay'a ait yemeklerden tarif vermek iyi olur belkide. :)

 14. Gökhan ne iyi etmişsin hem ilk istanbul ziyareti hemde ilk uçuş deneyimi keyifli bir tecrübe olmuş.. bir daha planlarsan önceden haber ver burdaki diğer arkadaslar dahil hep birlikte buluşma organize edelim :)

 15. Bu yazınızı Acı Bir Kahve Tadında'nın yazısında görüp okudum. Ama bir yazı ile olmaz eminim birkaç yazılık gözleminiz birikmiştir. Blog arkadaşlığını sanaldan gerçeğe taşımak bana da çok hoş geliyor, bakalım kimlerle nasip olacak? Faydalı ve keyifli yazılarınız için sağolun, selamlar..

 16. Hafta sonu bende istanbula gidicem nasipse tavsiye ettiğiniz yerler varmı gezmek için

  1. İstanbul'un her yeri çok güzel fakat pierloti'ye gidip İstanbul'u izleyerek çay içmenizi tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu