Blog İpuçlarıGenelKişisel

Blogger Özel Kalıcı Bağlantı Nasıl Yapılır?

Gün geçtikçe seo konusunda yeni bir şeyler öğreniyorum. Bazen öğrendiklerimin hepsini burada anlatamasamda bir çoğunu zaman zaman anlatmaya çalışıyorum. Bu yazımda ise bazı arkadaşların özellikle sorduğu Özel kalıcı bağlantı ayarları nasıl yapılır. Aşağıdaki videoda kısaca anlatmaya çalıştım, umarım anlatabilmişimdir. Anlamayan arkadaşlar varsa eğer yorum bölümünde sorarlarsa diğer arkadaşların anlaması açısından da daha iyi olacaktır.
 

Özel Kalıcı Bağlantı Neden Yapılmalıdır?

Şöyle ki; diyelim ki herhangi bir konuda yazı yazdınız ve yazının başlığında Türkçe karakterler var, Google botlarının yazınızı daha iyi indexlemesi için ve url’nin daha kaliteli olması açısından özel kalıcı bağlantıyı aşağıda video da anlattığım gibi yapılmalıdır. Yani yazının url kısmı ne kadar iyi olursa yazının indexlenmesi açısından o kadar iyi olur. İşte bu yüzden de kalıcı bağlantıları manuel olarak yapmamızda fayda var. Konuda anlattığım özel kalıcı bağlantı ayarı blogger içindir. Bildiğim kadarıyla wordpess’te bu işlem otomatik olarak yapılıyor diye biliyorum.
Fakat şunu belirtmek istiyorum, daha önce bir yazıda okumuştum ama ne kadar doğruluk payı var bilemiyorum. Her yazının bu şekilde yani kalıcı bağlantıyı manuel olarak yapmak çok iyi değil diye yazıyordu. Ben kendi bloğumda her zaman yapmıyorum örneğin bir ayda 10 tane yazı yazıyorsam 4 veya 5 tanesinde yapıyorum. Ne olur ne olmaz diye o şekilde yapıyorum. Artık her yazıda yapmanız veya yapmamanız size kalmış.

ÖNEMLİ: Videoyu kaliteli bir şekilde izlemek için videonun sağ alt köşesinde bulunan dişliden 720p‘ ye getirerek HD kalitelisinde izleyebilirsiniz.
BİLGİ: Kanalıma Abone olarak yeni ekleyeceğim videolardan haberdar olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

30 Yorum

 1. Blog yazarları için gerçekten bilgilendirici ve güzel videolar sunman iyi olacaktır. Yalnız sesi sanki biraz fazla kısık olmuş.Düzeltebilirsen her şey daha güzel olacaktır :)

  1. Evet Yusuf ses kalitesinde biraz sorun var. İnşallah diğer videolarda bu sorunu gidermeye çalışacağım. :)

 2. Gökhan çok teşekkür ederim bu güzel ve yararlı bilgi için. Ben bilmiyordum :) sayende öğrenmiş oldum. Şimdi bunu bütün yayınlarımıza uygulasak bir sakıncası olurmu? Yoksa arada bir kaçınamı uygulayalım? Tekrar teşekkür ederim ablacım emeğine sağlık =).

  1. Rica ederim Zehra abla.
   Daha önceki yazılarına girip bu işlemi yapma abla çünkü o yazıların o şekilde indexlendi.

   Bundan sonraki yazılarında örnek veriyorum haftada 5 tane yazı yazıyorsan 3 tanesinde yap bu işlemi, çünkü yukarıda yazıda da belirttiğim gibi her yazı da yapmak iyi değil yazıyordu okuduğum bir yazıda.

  2. Aslında daha önceki yazılarınızda da bunu yapaiblirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta URL değişikliği. Yani eski url nizi yeni url ye yönlendirme yapmayı unutmamalısınız.

 3. Tamam ablacım çok teşekkür ederim açıklaman için 😊. Sevgiyle, huzurla kal.

 4. Çok teşekkür ediyorum kendi adıma yeni şeyler öğreniyorum. Oldukça yeniyim buralarda💎💎

  1. Rica ederim.
   Blogger'da yeni bilgiler öğrenmek isterseniz eğer, yukarıdaki blogger kategorisinde diğer yazılarıma da göz atabilirsiniz.

 5. çok güzel ve açıklayıcı bi yazı olmuş, ellerinize sağlık devamını bekleriz işe yarar yazı :)

 6. Gökhan Bey, bilgilendirici yazınız için teşekkürler. Kalıcı bağlantının arama optimizasyonlarında çok önemli olduğunu okumuştum. Yalnız eski sayfalarla ilgili url isimlerini değiştirmek olumsuz etki yapabiliyormuş. Bu konuda dikkatli olmak lazım sanırım.

  Not: Bloğumdaki değerli yorumlarınız için de ayrıca teşekkür ederim.

  Kişisel Blog Adresim: http://www.gonuldendile.com

  1. Rica ederim.
   Evet eski yani indexlenmiş olan bağlantıları bu şekilde yapmak zararlı, çünkü eski bağlantılar o şekilde indexlenmiş.
   Fakat bundan sonraki yazılarda yapılabilir.

 7. Blogger'ı aylardır kullanıp hakkında bilgi sahibi olmayanlar var ve onlar için gayet güzel bir yazı ve yanında video olmuş. Fakat ben her yazımda kullanıyorum bunu ve hiçbir zararının da olduğunu düşünmüyorum. Kullanılmalı da. Yoksa eksik ve yarıda kalmış bir URL'yi Google ne yapsın ki?

  1. Teşekkür ederim Semih.
   Çoğu zaman bende kullanıyorum. Fakat daha önce okuduğum bir sitedeki yazıda öyle yazıyordu ama doğruluk payı ne kadar onu bilemiyorum tabi.

 8. Teşekkürler Gökhancım seste sorunun bilgisayarımdan kaynaklı sanıp epeyce bekledim:)))) son ses açıp dinleyebildim yorumları okuyunca fark ettim durumu.
  Öncelikle kanalın hayırlı olsun. Bu kalıcı bağlantıyı hep merak ediyordum orada ne işe yarıyor diye nihayet öğrenmiş oldum emeğine sağlık.

  1. Rica ederim Hatice abla, evet mikrofon kaliteli olmasına rağmen nedendir bilmiyorum ama ses fazla çıkmıyor, inşallah bundan sonraki videolarda daha kaliteli olacak diye umut ediyorum.

 9. Abi bu benim hiç dikkat etmediğim bir detaydı. Geçenlerde bir uyarı alınca farkettim. Paylaşımın çok iyi oldu. Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu