Tanıtım

E-Ticaret Profillerinde Görsel Kalite Nasıl Sağlanır?

Günümüzde pek çok servis sosyal medya olarak tanımlanabilecek olarak evrildi. Yeni bir girişimde dahi sosyalliğin ön plana alındığını görebileceğimiz bir dönemdeyiz ve bu gelecekte de değişeceğe benzemiyor. Yorum yapma, özel mesaj gönderme, beğenme, paylaşma, alıntılama gibi belki de hayatımıza bulletin board’lar tarafından sokulmuş pek çok özellik artık mobil uygulamalarda dahi karşımıza çıkıyor.

Durum böyleyken, kullandığınız herhangi bir uygulamada ve hemen hemen hayatınızın her köşesinde bir sosyal profil oluşturmak zorunda kalıyorsunuz. Google Plus’ın “Sign up with Google Plus” özelliği bilgilerinizi Google hesabınızdan aktarabilmenize olanak vermekte.

Bu yazıda farklı satış kanallarında birkaç ücretsiz web aracından faydalanarak popülerliğinizi nasıl artırabileceğiniz ve nasıl dikkat çekebileceğinizle alakalı denemiş ve işlevselliği üzerinde olumlu kanaat getirdiğim uygulamalardan söz edeceğim. İlk örneğim GittiGidiyor satıcı profili için nasıl görsel hazırlanacağı üzerine olacak. Niçin GG veya genel olarak herhangi bir satış sitesi için görsel olarak öne çıkan bir profil hazırlamanız gerektiğinizi düşündünüz mü? Cevabı verelim, profesyonellik. Kimse “paint terk” tabir edilebilecek bir kullanıcıyı kafasında çok olumlu bir yerde konumlandırmamakta.

The Wall Street Journal’ın bu sayfadaki haberinde yer alan anafikir de söylediklerimizi destekler nitelikte. Günümüzde online satış yapmak isteyen bir firma rekabetçi ve olgun bir pazarlama stratejisi izlemediği sürece önemli bir hata yapmış olacaktır.

Görsel profilinizin ilk üyesi logonuzdur, bu sizinle alıcı arasındaki mesajlaşmalarda sürekli göze çarpacak noktadır.

 Logonuzu oluşturmak için kullanmanızı önerdiğimiz araç GoSpaces.com’daki logo yapma programıdır. Gospaces logo oluşturma aracını kullanarak önceden belirlenmiş simge, yazı tipi ve çerçeveleri kullanarak kendinize ait bir logoyu hızlıca oluşturabilirsiniz. Yapılan çalışmanın ücretsiz biçimde indirilebilmesi de farklı profiller için, kayıt olmadan hızlı bir şekilde üretim yapılabileceği anlamına geliyor.

Diğer yandan, yazı tiplerini seçerken Türkçe karakterleri tam olarak destekleyenlerin tercih edilmesinin uygun olacağını belirtmekte fayda var. Bahsettiğimiz internet sitesinin dili Türkçe olup oldukça kolay bir şekilde kullanılabileceğinden detayları anlatma ihtiyacı hissetmiyoruz.

Adobe Photoshop

Profesyonel standartlara uygun bir logo oluşturduktan sonra sıra sayfa üstünde yer alan bölgelere uyan (pixel ölçüsü bakımından) tasarımları geliştirmekte. Online grafik tasarıma izin veren websiteleri olsa da Adobe Photoshop yazılımını öğrenmenizi ve kendi grafiklerinizi bu programı kullanarak oluşturmanızı sağlayabilecek öğretici ve açıklayıcı videolar izlemenizi tavsiye etmekteyiz. Zira tasarımlarda kullanılacak boyutlar sürekli değişmekte ve Adobe Photoshop’un sağladığı esneklikle önceden oluşturduğunuz tasarımları ufak düzeltmelerle her platformda kullanabiliyorsunuz.

Görsel kalite açısından kesinlikle edinmenizi tavsiye ettiğimiz bu yazılımın size sağlayacağı bir diğer katkı ise başka kişiler tarafından oluşturulmuş tasarımlar üzerinde ufak değişiklikler yaparak kendi sitenize veya profilinize uyarlayabilir olmanızdır. Öte yandan, Fiverr web sitesindeki “videolar” bölümünde sadece 5 dolar gibi bir ücret karşılığında logo tasarlama, jenerik videosu oluşturma, web sitenize yeni tema yükletme gibi hizmetler alabilmeniz de mümkün. Diğer yandan broşür tasarımı gibi konularda da destek veren üyeler ileriki aşamalarda faydalı olabilecek ayrıntılardan.

Özetle, sosyal özellik barındıran mecralarda satış yaparken profilinizi olabildiğince profesyonel oluşturmanız, Wall Street Journal’ın da belirttiği üzere müşteri kazanmanız açısından kesin biçimde faydalı olacaktır. Bu değişiklikleri belirttiğimiz çeşitli internet sitelerinden faydalanarak gerçekleştirebilir ve kazancınızı ciddi biçimde artırabilirsiniz.  Unutmamak gerekir ki iyi bir görsel imaj, sanal ortamdaki ilk izleniminizi olumlu yön de değiştirir.
BİLGİ: Bu yazıdaki içerikler ilgili sitenin yöneticileri tarafından hazırlanmış olup, ilgili site hakkında bilgi vermek ve siteyi tanıtmak amacıyla hazırlanmış bir tanıtım yazısıdır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu