Günümüzde pek çok servis sosyal medya olarak tanımlanabilecek olarak evrildi. Yeni bir girişimde dahi sosyalliğin ön plana alındığını görebileceğimiz bir dönemdeyiz ve bu gelecekte de değişeceğe benzemiyor. Yorum yapma, özel mesaj gönderme, beğenme, paylaşma, alıntılama gibi belki de hayatımıza bulletin board’lar tarafından sokulmuş pek çok özellik artık mobil uygulamalarda dahi karşımıza çıkıyor.
Twitter ve Instagram’ın hızlı yükselişleri girişimciler üzerinde sosyal özellikleri kullanma konusunda yüreklendirici bir etkiye sahip oldu. Örneğin, bir alışveriş uygulamasından tutun sıradan ve basit bir oyuna kadar sosyal medya bileşenleri tespit etmek fazlasıyla olağanlaştı.
 Durum böyleyken, kullandığınız herhangi bir uygulamada ve hemen hemen hayatınızın her köşesinde bir sosyal profil oluşturmak zorunda kalıyorsunuz. Google Plus’ın “Sign up with Google Plus” özelliği bilgilerinizi Google hesabınızdan aktarabilmenize olanak vermekte. Şayet uygulamanın ana işlevi ile ilgileniyorsanız ve sosyalleşmek gibi bir amacınız yoksa bu oldukça işe yarar ve kolaylık sağlayacı bir seçenek.
Ancak şu noktada uyarmakta fayda var, anonimliğinizi korumak istiyorsanız (ürün satış uygulamalarında özellikle gerek olabilmekte) kendi isminizi içermeyen ikincil bir Google hesabı ile kayıt olmanızı önermekteyiz. Fakat neredeyse her uygulamada karşımıza çıkan bu sosyal unsurulardan faydalanabilme ve popülerliğinizi, satışlarınızı dolayısıyla da gelirlerinizi artırabileceğinizi söylesek ne düşünürdünüz? 
Bu yazıda farklı satış kanallarında birkaç ücretsiz web aracından faydalanarak popülerliğinizi nasıl artırabileceğiniz ve nasıl dikkat çekebileceğinizle alakalı denemiş ve işlevselliği üzerinde olumlu kanaat getirdiğim uygulamalardan söz edeceğim. İlk örneğim GittiGidiyor satıcı profili için nasıl görsel hazırlanacağı üzerine olacak. Niçin GG veya genel olarak herhangi bir satış sitesi için görsel olarak öne çıkan bir profil hazırlamanız gerektiğinizi düşündünüz mü? Cevabı verelim, profesyonellik. Kimse “paint terk” tabir edilebilecek bir kullanıcıyı kafasında çok olumlu bir yerde konumlandırmamakta. Bunun arkasında pek çok sebep var, kişinin işine yeteri seviyedi önemi vermediğinin düşünülmesi, özensiz görülmesi ve şirket fonskiyonlarının çarpıklığı hakkında edinilen ön fikirler bunlardan birkaçı olarak sayılabilir.
The Wall Street Journal’ın bu sayfadaki haberinde yer alan anafikir de söylediklerimizi destekler nitelikte. Günümüzde online satış yapmak isteyen bir firma rekabetçi ve olgun bir pazarlama stratejisi izlemediği sürece önemli bir hata yapmış olacaktır. Kargolama hızı, müşteriyi yanıtlama süresi, olumlu yorum alabilme ve bunun getirdiği pozitif feedback birikimi gibi faktörler elbette ki satış başarısında çok önemli yer tutmaktadır.
Bu unsurlardan her birini yüksek oranda önem vermeniz kollektif anlamda bir başarı yakalamanızı sağlayacak olsa da en kolay bölüm olan “makyaj”, yani görsel sunumunuzdan başlamak yapılacak ilk doğru hamledir.
Görsel profilinizin ilk üyesi logonuzdur, bu sizinle alıcı arasındaki mesajlaşmalarda sürekli göze çarpacak noktadır.
 Satışı değil, hesap popülerliğini amaçlıyorsanız ( Twitter ve Youtube ve Instagram hesaplarında gördüğümüz bir durum) görsel kalitenin önemi bir kat daha artıyor. Logonuzu oluşturmak için kullanmanızı önerdiğimiz araç GoSpaces.com’daki logo yapma programıdır. Gospaces logo oluşturma aracını kullanarak önceden belirlenmiş simge, yazı tipi ve çerçeveleri kullanarak kendinize ait bir logoyu hızlıca oluşturabilirsiniz. Yapılan çalışmanın ücretsiz biçimde indirilebilmesi de farklı profiller için, kayıt olmadan hızlı bir şekilde üretim yapılabileceği anlamına geliyor.
Diğer yandan, yazı tiplerini seçerken Türkçe karakterleri tam olarak destekleyenlerin tercih edilmesinin uygun olacağını belirtmekte fayda var. Bahsettiğimiz internet sitesinin dili Türkçe olup oldukça kolay bir şekilde kullanılabileceğinden detayları anlatma ihtiyacı hissetmiyoruz.

Adobe Photoshop

Profesyonel standartlara uygun bir logo oluşturduktan sonra sıra sayfa üstünde yer alan bölgelere uyan (pixel ölçüsü bakımından) tasarımları geliştirmekte. Online grafik tasarıma izin veren websiteleri olsa da Adobe Photoshop yazılımını öğrenmenizi ve kendi grafiklerinizi bu programı kullanarak oluşturmanızı sağlayabilecek öğretici ve açıklayıcı videolar izlemenizi tavsiye etmekteyiz. Zira tasarımlarda kullanılacak boyutlar sürekli değişmekte ve Adobe Photoshop’un sağladığı esneklikle önceden oluşturduğunuz tasarımları ufak düzeltmelerle her platformda kullanabiliyorsunuz. Görsel kalite açısından kesinlikle edinmenizi tavsiye ettiğimiz bu yazılımın size sağlayacağı bir diğer katkı ise başka kişiler tarafından oluşturulmuş tasarımlar üzerinde ufak değişiklikler yaparak kendi sitenize veya profilinize uyarlayabilir olmanızdır. Öte yandan, Fiverr web sitesindeki “videolar” bölümünde sadece 5 dolar gibi bir ücret karşılığında logo tasarlama, jenerik videosu oluşturma, web sitenize yeni tema yükletme gibi hizmetler alabilmeniz de mümkün. Diğer yandan broşür tasarımı gibi konularda da destek veren üyeler ileriki aşamalarda faydalı olabilecek ayrıntılardan.
Özetle, sosyal özellik barındıran mecralarda satış yaparken profilinizi olabildiğince profesyonel oluşturmanız, Wall Street Journal’ın da belirttiği üzere müşteri kazanmanız açısından kesin biçimde faydalı olacaktır. Bu değişiklikleri belirttiğimiz çeşitli internet sitelerinden faydalanarak gerçekleştirebilir ve kazancınızı ciddi biçimde artırabilirsiniz. Şu noktayı gözden kaçırmamak lazım, nasıl alıcı rolündeyken hizmet alacağımız internet sitesinin veya satıcının profilini detaylı biçimde inceliyor ve buna göre bir karara varıyorsak, potansiyel alıcılar da bizim sosyal profillerimiz üzerinde aynı düşünceleri akıllarından geçirmektedir. Unutmamak gerekir ki iyi bir görsel imaj, sanal ortamdaki ilk izleniminizi olumlu yön de değiştirir.
BİLGİ: Bu yazıdaki içerikler tanıtım amaçlı olarak eklenmiş olup, site sahibiyle hiçbir ilgisi yoktur.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitmiş Olmalı, Lütfen Tekrar Deneyin.