KişiselKitap Yorumları

Haruki Murakami – Kadınsız Erkekler Kitap Yorumum

Bugüne kadar ilk defa bir Japon yazarın kitabını okudum. Kadınsız erkekler kitabı ilgili güzel yorumlar okumuştum ve kitabı okumaya karar verdim. Okuduğum yorumlar kadar varmış. Kitap çok hoşuma gitti. Yazarın anlatımı çok güzel , okurken aynı konular tekrarlanmamış bu da kitabı okurken sıkılmamanızı sağlıyor, bazı kitaplarda denk geliyor aynı konu farklı farklı tarzlarda anlatılmaya çalışılıyor öyle olduğu zaman o tür kitapları okurken sıkılıyorum aynı şeyleri okuduğum için. Fakat bu kitapta kesinlikle öyle bir şeyle karşılaşmadım.

İlginizi Çekebilir : Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

Kitap yedi farklı öyküden oluşuyor. Konuları genel anlamda cinsel tema içerikli her ne kadar arka planda tutmaya çalışsa da kitapları boyunca cinselliği hissetmek mümkün.
Kadınsız erkekler kitabı kaç öyküden oluşuyor.

Drive My Car

Kafuku, birkaç zaman önce eşini kaybetmiş bir adamdır. Düzenli bir işe sahiptir ve bir gün hafif alkollüyken araba kullanması sonucu ehliyetine el konur. Kendisi oyuncu olduğu için ve iş yerine giderken repliklerini rahat tekrar edebilmesi için kendi arabasıyla gitmesi şarttır. Bu yüzden, yakın bir arkadaşı ona iyi bir bayan şoför ayarlar. Adı Misaki olan bu kız; sessiz, çevik biridir. Standart bir bayanın araba kullanmasından çok daha iyi araba kullanabilen Misaki, aynı zamanda Kafuku’nun yol arkadaşı ve dert arkadaşı olmuştur. Bu hikayede Kafuku’nun karısı ölmeden önce kendisini aldattığı adamla arkadaş olması ve hisleri ön plandadır.

Yesterday

Bir erkeğin; çocukluğundan beri tanıdığı ve uzun yıllardır birlikte olduğu sevgilisine karşı cinsel duygular besleyemediği için, bu kız arkadaşı ile kendi yakın bir erkek arkadaşının sevgili olmalarını istemesinin üzerinde duruluyor.

Bağımsız Organ

Bu hikayede; hayatında neredeyse hiçbir zorlukla karşılaşmamış, iyi bir okulu bitirmiş plastik cerrahından bahsediliyor. Bu adamın, evliliğe karşı olduğu için çok fazla bayanla tensel ilişki yaşaması, bir gün korktuğunun başına gelip bu bayanlardan birine aşık olması ve bu bayanın ona ihanet edişinden sonra kendini ölüme terk edişi anlatılıyor.

Şehrazad

Dışarı çıkamayan bir adamın, düzenli olarak evine gelip alışverişini yapan bayana karşı ilgisinden bahsediliyor bu hikayede. Bayanın her gelişinde cinsel birliktelikte bulunan bu iki insan, yatağa uzandıklarında bayanın anlattığı ilginç hikayelerle zaman geçirirler ve bu hikayeler adamın çok hoşuna gitmektedir. Bayanın anlattığı bir hikayenin tam haline kitapta yer verilmiştir.

Kino

İyi bir spor şirketinde çalışan Kino’nun, karısının iş arkadaşıyla onu aldattığını öğrendikten sonraki kesiti konu alıyor bu öykü. Evi terk edip teyzesinin eski evini kiralayarak kendi çapında bar açışından, orada tanıştığı insanlarla kurduğu ilişkilerden, bir kadının ona yakın davranışından ve sürekli dükkânında bulunan kediden bahsediliyor.

Âşık Samsa

İçinde sadece yataktan başka bir şey olmayan odada uyanan, günebakan veya balık olmayı insan olmaya tercih eden, dünyadaki birçok şeyden bihaber olan ve günlük rutin işleri bile yapamayan bir adam: Gregor Samsa. Babası ve birkaç ağabeyi ile anahtarcılık işiyle meşgul olan kambur bir kız. Ve Samsa ailesinin bir anahtarının bozulmasıyla eve gelen bu kıza, Gregor’un gittikçe büyüyen ilgisini konu alıyor.

Kadınsız Erkekler

Bu bölüm kitabın son bölümü. Evli bir adamın gece yarısı ev telefonu çalar ve telefondaki adam, eski sevgilisinin kocasıdır. Ona, eski sevgilisinin intihar ettiğini haber verir fakat hiçbir bilgi, hiçbir adres bırakmadan… Bu olay üzerine tekrar yatağa dönen adamın aklında, intihar eden sevgilisi ile anıları canlanır. Fakat garip bir de olay vardır ki; adamın bu zamana değin fazla sevgilisi olmamasına rağmen üç eski sevgili
Haruki Murakami Kadınsız Erkekler Kitap Kapak Resimleri
Kadınsız erkekler kitabını çok beğendiğim bir kitap. Kadınsız erkek kitabını okumanızı tavsiye ederim. Okuduğunuz zaman pişman olmayacağınız güzel bir kitap.

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. ilginç bir öykü kitabına benziyor. ismi de farklı. cinsellik hiç olmasaymış daha iyi olurmuş ama okunabilir düzeyde sanırım. birde bu yazarın kitapları şu sıralar sürekli çönğme çıkmaya başladı her yerde. okumak şart oldu tanımak için :)

    1. Evet keşke cinsellik olmasaymış dediğiniz gibi, cinsellik olmasa çok daha güzel bir kitap olabilirdi. :)

  2. Yazarın Zemberekkuşu'nun Güncesi adlı kitabını okumuştum ve oldukça beğenmiştim. Bu kitabını da sayenizde okunacaklar listesine ekleyebilirim. Malum yeni bir yıl geliyor ve okunacaklar listemi hazırlamak ile meşgulüm bu günlerde.

    1. Bu yazarı bu kitapla tanıdım ve yazarın dilini, anlatım tarzını çok beğendim. İnşallah diğer kitaplarını da okuyacağım.

  3. İlginç hikayeler le dolu bir kitapmis. Özellikle son hikaye dedektif işi gibi. Yüreğine sağlık

  4. Kitap benimde ilgimi çekti şimdi. Kitapyurdun'da sepete ekleyeceğim şimdi. Bir sonraki kitap siparişimde bu kitabıda alacağım. Paylaşım için teşekkürler :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu