GenelKişisel

Türkçe Karakterli Yerli Arama Motoru Hakkındaki Düşüncelerim

Geçen gün okuduğum bir haber gazetesinin sitesinde, ulaştırma, denizcilik ve haberleşme bakanımız bir açıklama da bulunarak Türkçe karakterli yerli bir arama motoru üzerinde çalıştıklarını açıklamış. Bu konuyla ilgili düşüncelerimi yazmak istedim.

Türkçe Karakterli Yerli Arama Motoru

Bildiğiniz gibi Google Türkçe karakterli alan adlarına izin vermiyor, aslında veriyor ama Türkçe karakterler olduğu için alan adında yani site adında sorun çıkıyor. Eğer Türkiye kendi arama motorunu yaparsa harika olur.

Rusya kendi arama motoru olan yandex arama motorunu yaparak sadece Google’a bağımlı olmaktan kurtuldu çünkü bir şeyin alternatifi ne kadar çok olursa o kadar iyi olur.

Yapılacak Olan Arama Motoru Ne Kadar Kaliteli Olur?

Okuduğum haber yazısındaki resimde şöyle yazıyor;  ‘Google’a rakip yerli arama motoru geliyor’ lütfen kimse yanlış anlamasın ama bu bir anda yapılabilecek bir şey değil bence, nasıl mı? düşünün Google kurulalı yıllar olmuş ve kalitesini hiç bozmadan çalışıyor demek istediğim Google gibi kaliteli hatta ondan çok daha iyi bir arama motorunu bir anda yapabilmek bence hiç kolay olmayan bir şey, elbette çalışılarak bir süre sonra çok kaliteli hale getirilebilir. Tabi bu benim kendi kişisel düşüncem.

Elbette gönül ister ki Dünyanın en kaliteli en iyi arama motoruna sahip olalım bunu kim istemez ki. Fakat böyle yerli bir arama motorunun bir anda kaliteli olması hemen olacak bir şey değil, önce bir sürü eksikler çıkacaktır muhakkak daha sonra bu eksiklikler giderilerek yavaş yavaş daha kaliteli hale getirebilir.

Yapılacak olan yerli arama motoru eğer siyasi olursa bence çok tutmaz yani böyle güzel ve vatandaşlar için faydalı olacak bir arama motoru yapılacaksa eğer siyasilerin tekelinde olmamalıdır bence,  önce kaliteli, işini iyi yapan kişilerden yeterli bir ekip kurulacak ve ekip için yeterli bir bütçe ayrılmalı daha sonra çalışmalara başlanılmalıdır. Yani hangi parti iktidar olursa olsun bu çalışma hiç bir zaman engellenmemelidir ve her daim destek verilmelidir.

İlginizi Çekebilir : SEO Nedir? SEO Neden Yapılmalıdır?

Çünkü işin işine siyaset girerse eğer, arama motorunda arama sonuçlarında ilgili partinin veya o partiye yakın olan kişilerin siteleri çıkar bu da vatandaş için ne kadar faydalı olur bilmiyorum.  Zaten böyle olursa seo diye bir şey kalmaz ve bir çok kişi tarafından kullanılmayan bir arama motoru olur.  Acaba  yapılacak olan yerli arama motorunun adı ne olur?

Yapılacak olan Türkçe karakterli yerli arama motoru Ülkemiz ve Milletimiz için hayırlı olur. Türkçe karakterli yerli arama motoru projesinde çalışacak olan mühendislerimize başarılar diliyorum.

İlgili Makaleler

36 Yorum

 1. Merhabalar Gökhan Bey.
  'Atı alan Üsküdar'ı geçti.' Bundan sonra yerli malı arama motorunu kullanılabilmesi için, piyasadaki arama motorlarından üstün demiyorum, farklı bir şey ortaya koymaları gerekecek. Aksi halde bu tür hizmetlerde kimse yerli malı kullanma itinası göstermez sanıyorum. Çünkü biz millet olarak rahatımıza düşkün ve kolaycı bir milletiz.

  Güzel bir konu ve güzel bir paylaşım. Kaleminize ve emeğinize sağlık. Geçen gün haberi ben de gazetede okumuştum.
  Selam ve dualarımla.

  1. Merhabalar Recep Bey.
   Kesinlikle çok haklısınız, farklı bir arama motoru olması gerek bence de herkesin kullanması için. Umarım güzel bir şey olur yapılacak olan arama motoru.
   Saygılar.

 2. Siyasetin elinden uzak bir arama motoru olacağına pek ihtimal veremiyorum abi. İnşallah güzel bir çalışma olur bizlerde kullanırız.

 3. Yerli arama moturu güzel fikirdi, lakin bir on sene geç kalınmış gibi. Bir de internet gibi kişisel bilgi güvenliğinin ön planda olduğu bir ortamda bir devlet yetkilisinin "arka çıktığı" arama motoru bana George Orwell'ın 1984'ünü hatırlatıyor. :)

 4. Bence de geç kalınmış ama ülkemizi bir tık ileri götürecek çok önemli bir girişim. Yazılımı geliştiren developer'lara şimdiden başarılar dilerim.

 5. Umarım ülkemiz için en hayırlısı olur.Ancak google bu kadar populer olmasının en büyük nedenlerinden birisi ücretsiz servisleri olduğunu unutmayalım.

 6. İyi yoldayız. Umarım böyle devam ederiz. Birde şu yazılım derslerinin önemini anlayıp lise hatta ortaokuldan itibaren vermeye başlasak mükemmel olacak.

 7. Güzel bir haber. Bence de tarafsiz olmali. Google kadar tutar mi bilmem ben yandex i bile hic kullanmiyorum.

  1. Kesinlikle tarafsız olmalı, eğer siyasetin elinde olursa eminim ki bir çok kişi kullanmayacaktır.

 8. bence iyi olmuş ancak google zaten destekliyor bunları fazla tutacağına inanmıyorum ama tutmasını da çok isterim.

  1. Evet tutmasını ben de çok isterim. Sonuçta kendi ülkemize ait olacak, fakat tutacağını da pek sanmıyorum.

 9. Adını bende gerçekten merak eidyorum. Artık hep beraber bekleyip göreceğiz. İnşallah iyi bir proje olur.

 10. Açıkcası bu arama motoru projesi beni biraz ürkütüyor. Sonra diğer arama motorlarına erişimi yasaklarlar ve sadece eledikleri bilgileri gösterime sunarlar diye düşünmeden edemiyorum. İlerleyen zamanlarda bir bakmışsınız İran gibiyiz. İnternetimiz var lakin Dünya ile iletişimimiz yok. Nedense her konuda öküzün altında buzağı arar oldum. Ne zaman güzel bişeyler olur mu acaba dediğimizde altından türlü türlü olaylar patlak veriyor. Ne diyelim hayırlısı…

 11. Her yerde olduğu gibi güzel Ülkem burada da kısıtlanıyor. Sadece tr olması gereken uzantımızı com.tr olarak genelin içinde kullanıyoruz. Arama motorumuz olsa ne yazar olmasa ne. Önce kendi ICAN Uzantımızı alalım daha sonra türkçe karakter ile ilgili beyin fırtınası yaparız ;)

 12. Ben de hem çok geç kalındığını hem de maalesef pek te tutmayacağını düşünenlerdenim.Umarım yanılırım.

 13. Hayırlısı olsun diyelim ama hiçbir arama motorunun Google'nin yerini tutacağını düşünmüyorum Gökhan. Yine de ne diyelim yerli malı, yurdun malı :). Teşekkürler paylaşım için emeğine sağlık ablacım :)

 14. Merhabalar;
  Başarılı bir Ar-Ge çalışması ve ardı arkası kesilmeyen bir finansal güç ile oluşturulan yerli arama motoru geliştirilir ise ve ülkece onu desteklersek olmayacak bir şey değil. Seninde bahsettiğin gibi siyasi olarak yancı bir arama motoru olursa sadece göstermelik bizimde yerli bir arama motorumuz var diyebileceğimiz ancak hiç bir şeye yaramayan bir platform olur ayrıca ülkemizce yapılan çalışmaları desteklemek yerine yabancıların yaptıklarını desteklemeyi daha çok seviyoruz bu alışkanlığımızdan da kurtulabilirsek olmayacak bir şey değildir.
  Hayırlı uğurlu olması dileğiyle.

  1. Merhabalar.
   Kesinlikle haklısınız, kaliteli bir çalışma yapılırsa ve ülke olarak desteklersek eğer bir zaman sonra yapılan arama motoru, güzel yerlere gelebilir. Ama işin içine siyaset karışırsa çok faydalı olacağını sanmıyorum.
   Şimdiden ülkemize hayırlı uğurlu olsun.

 15. Geçenlerde de geliyoo diye bir yerli arama motorunu 10 milyon liraya yaptıklarını duyurmuşlardı. İnanmamak elde değil çünkü Ünlü haber kanalları da bu haberi bu şekilde yayınladı. Sonrasında baktık ki sallama bir haber ve 15 tl'ye basit kodlarla yapılmış bir site ve aramaları google dan çekiyor büyük bir aldatmaca tabi bu

  1. Evet haklısınız, bahsettiğiniz arama motoruna bakmıştım. Herhangi bir şey aradığımızda sonuçlar çok geç çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu