Geçen gün okuduğum bir haber gazetesinin sitesinde, ulaştırma, denizcilik ve haberleşme bakanımız bir açıklama da bulunarak Türkçe karakterli yerli bir arama motoru üzerinde çalıştıklarını açıklamış. Bu konuyla ilgili düşüncelerimi yazmak istedim.

Türkçe Karakterli Yerli Arama Motoru

Bildiğiniz gibi Google Türkçe karakterli alan adlarına izin vermiyor, aslında veriyor ama Türkçe karakterler olduğu için alan adında yani site adında sorun çıkıyor. Eğer Türkiye kendi arama motorunu yaparsa harika olur.

Rusya kendi arama motoru olan yandex arama motorunu yaparak sadece Google’a bağımlı olmaktan kurtuldu çünkü bir şeyin alternatifi ne kadar çok olursa o kadar iyi olur.

Yapılacak Olan Arama Motoru Ne Kadar Kaliteli Olur?

Okuduğum haber yazısındaki resimde şöyle yazıyor;  ‘Google’a rakip yerli arama motoru geliyor’ lütfen kimse yanlış anlamasın ama bu bir anda yapılabilecek bir şey değil bence, nasıl mı? düşünün Google kurulalı yıllar olmuş ve kalitesini hiç bozmadan çalışıyor demek istediğim Google gibi kaliteli hatta ondan çok daha iyi bir arama motorunu bir anda yapabilmek bence hiç kolay olmayan bir şey, elbette çalışılarak bir süre sonra çok kaliteli hale getirilebilir. Tabi bu benim kendi kişisel düşüncem.

Elbette gönül ister ki Dünyanın en kaliteli en iyi arama motoruna sahip olalım bunu kim istemez ki. Fakat böyle yerli bir arama motorunun bir anda kaliteli olması hemen olacak bir şey değil, önce bir sürü eksikler çıkacaktır muhakkak daha sonra bu eksiklikler giderilerek yavaş yavaş daha kaliteli hale getirebilir.

Yapılacak olan yerli arama motoru eğer siyasi olursa bence çok tutmaz yani böyle güzel ve vatandaşlar için faydalı olacak bir arama motoru yapılacaksa eğer siyasilerin tekelinde olmamalıdır bence,  önce kaliteli, işini iyi yapan kişilerden yeterli bir ekip kurulacak ve ekip için yeterli bir bütçe ayrılmalı daha sonra çalışmalara başlanılmalıdır. Yani hangi parti iktidar olursa olsun bu çalışma hiç bir zaman engellenmemelidir ve her daim destek verilmelidir.

İlginizi Çekebilir : SEO Nedir? SEO Neden Yapılmalıdır?

Çünkü işin işine siyaset girerse eğer, arama motorunda arama sonuçlarında ilgili partinin veya o partiye yakın olan kişilerin siteleri çıkar bu da vatandaş için ne kadar faydalı olur bilmiyorum.  Zaten böyle olursa seo diye bir şey kalmaz ve bir çok kişi tarafından kullanılmayan bir arama motoru olur.  Acaba  yapılacak olan yerli arama motorunun adı ne olur?

Yapılacak olan Türkçe karakterli yerli arama motoru Ülkemiz ve Milletimiz için hayırlı olur. Türkçe karakterli yerli arama motoru projesinde çalışacak olan mühendislerimize başarılar diliyorum.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.