Bir blog açınca kendini blogger olarak gören bir iki tane yazı yazdıktan sonra başka bloglardaki yazıları ve resimleri sanki kendisi yazmış gibi kopyala yapıştır yoluyla ve çeşitli eklentiler ile kendi sitesine çekenler için yani sitenizdeki yazıları çalanlar için yapmamız gerekenler var. Siz, bir yazı hazırlamak için saatlerce belki de günlerce uğraşıyorsunuz görselleri kendiniz çekiyorsunuz yazıyı yayımlıyorsunuz bir kaç gün sonra veya bir iki saat sonra belki tesadüfen başka bir sitede yazınızı ve yazıya ait resimlerinizi görüyorsunuz hemde o site sizden daha ön sıralarda. Bu durum gerçekten çok can sıkıcı bir durum. Bu yazımda yazılarınızın çalınmaması için veya yazılarınızın çalınmalarını engellemek için yapılması gerekenlerden bahsetmek istiyorum.

İçerikleriniz Nasıl Çalınır?

İsterseniz gelin öncelikle saatlerce belki de günlerce emek harcadığınız  içeriklerin bir kaç dakika da veya otomatik olarak çalındığını anlayalım. Sitenize istediğiniz kadar sağ tık kopyalama yasağı kodları ekleyin bunun çok faydalı olduğunu ne yazık ki düşünmüyorum yani sağ tuş yasağı yaparak sadece resimlerinizi  engellemiş olursunuz, fakat birazdan sağ tık kopyalama yasağı kodlarının da neden çok fazla işe yaramadığını düşündüğümü daha iyi anlayacaksınız.
İçerik hırsızlığı yapanların kopyala yapıştır yaparak yazılarınızı alacağını pek düşünmüyorum
( elbette bu şekilde de içerikleri çalanlar vardır. )  fakat sitesini başka sitelerdeki yazılar ile besleyen kişiler  bu iş için fazla zaman harcamaz ve o yüzden bu işi bazı özel botlar sayesinde otomatik olarak yaparlar. Yanlış anlaşılmasın ben sağ tık engelleme kodu eklemeyin demiyorum. Fakat çok faydalı olacağını düşünmüyorum.
Şöyle ki;  Html kodlar ile yapılan bazı botlar vardır.  Siz sitenizde ne yayınlarsanız sitenizi çalan sitede de aynı anda otomatik olarak yayınlanır. Daha iyi anlamanız açısından bir örnek vereyim. Mesela bahsettiğim bot içine sizin sitenizi linkini yazıyorlar veya başka bir sitenin linkini yazıyorlar. O bot içine yazılan siteye ne eklenirse aynı anda içeriğinizi çalan sitede de yayınlanıyor. Yani sizin saatlerce uğraştığınız yazılarınız veya yazıya ait görseller bir bakmışsınız sizden izin alınmadan haberiniz bile yokken başka bir sitede.

Yazılarınız ve Görselleriniz Çalındıysa Nasıl Bir Yol İzlemelisiniz?

* Eğer mümkünse, bunu photshop programı veya herkesin kullanabileceği basit programlar var bu programlar ile görselin üzerine sitenizin logosunu veya sitenizin adını yazın.
*  Sitenizde yayımladığınız bir yazıyı başka bir sitede gördüğünüzde yapılması gereken ilk şey sitedeki iletişim bölümünü kullanarak site sahibi ile iletişime geçmeniz ve ilgili yazının size ait olduğunu bildirerek yazıyı en kısa zamanda kaldırmaları için uyarın.
*  Sitede iletişim bölümü olmayabilir, site sahibi kendisine ulaşılmasını engellemek amacıyla siteye iletişim bölümü veya site sahibine ulaşabileceğiniz bir e-posta adresi koymayabilir. Çünkü böyle bir şey yaptığı için yani başka sitelerden yazılar çaldığı için. Site sahiplerinin kendisine ulaşmak isteyeceğini düşünerek iletişim bölümü veya e-posta adresi koymaktan kaçınacaktır. Peki bu durumda ne yaparım derseniz, size ait olan yazının altındaki yorum bölümünde yazının size ait olduğunu karşıdaki kişiye hakaret etmeden güzel bir şekilde, yazmak istediklerinizi yorum bölümünde belirtmeniz olacaktır. Hakaret etmeyin çünkü haklıyken haksız duruma düşersiniz.
*  Yukarıdaki her iki seçeneği yapmak istiyorsunuz fakat sitede ne iletişim bölümü nede yorum bölümü var. Peki o zaman ne yapmalıyım derseniz buraya  tıklayarak ve içeriğinizi çalan site adını yazarak site hakkındaki bilgilere, site sahibinin e-posta adresini bulabilirsiniz.
* Site sahibine e-posta gönderdiniz veya size ait yazının altına yazının size ait olduğunu belirten bir yorum yaptınız ama size cevap veren olmadı ve yazınız kaldırılmadıysa ilgili siteyi Google’a şikayet edin. Google’a şikayet etmek için buraya tıkladıktan sonra ilgili alanları doldurduğunuzdan emin olun.
* Yukarıdakilerin hepsini yaptınız fakat sitenizdeki içerikler çalınmaya devam ediyorsa bir karakola giderek ilgili siteyi bilişim suçu olarak şikayet edin. Fakat size tavsiyem daha önce site sahibine gönderdiğiniz e-maili, sitede size ait olan yazının altına kibarca, hakaret etmeden yazının size ait olduğunu ve kaldırılmasını istediğiniz yorumun ekran görüntüsünü alırsanız yani ilgili kişiyi daha önce uyardığınızı fakat içeriğinizi çalmaya devam ettiği için şikayet etmek zorunda kaldığınızı belirtirseniz daha iyi olur diye düşünüyorum. Çünkü o kişi yani yazılarınızı çalan kişi, sizin onu uyarmadığınızı söyleyebilir ama elinizde e-mail ve ekran görüntüleri olursa en azından bir kanıtınız olmuş olur.

Yazdığım Yazıları ve Görselleri Korumak İçin Neler Yapabilirim?

* Her gördüğünüz kodu veya eklentiyi sitenize eklemeyin. Sırf siteniz daha güzel görünecek diye her kodu eklemeyin
* Belli başlı sitelerin dışındaki tema sitelerinden tema indirerek sitenize yüklemeyin
* Eğer böyle bir sorununuz varsa yani yazılarınız başka bir site tarafından çalınıyorsa ilk olarak yapmanız gereken yazınızı yazdıktan sonra Google webmaster bölümüne girerek yazınızı Google gibi getir seçeneği ile anında indexletin
* Copyscape sitesine girerek sitenizin linkini yazın sitenizdeki yazılara benzer olan yazıları görebilirsiniz. Fakat ben baktım belki de ben anlayamadım bilemiyorum belki de ücretli olduğu için detaylı olarak göstermiyor isterseniz sizde bir deneyin.
* Birleşmiş milletler yasalarından hareketle  başlamış internet üzerinde olan bir koruma programı olan DMCA ile sitenizdeki içerikleri koruyabilirsiniz. Ücretli ve ücretsiz olarak hizmet alabilirsiniz. Yıllık 100 dolar ödeyerek sitenizdeki içerikleri koruyabilirsiniz.
Arkadaşlar, eğer başınızda böyle bir durum varsa bu durum sizi yıldırmasın yani bu haksızlığa kızarak blog yazmayı bırakmayın. Yukarıdaki işlemleri yaptığınızda sizin yazılarınızla veya başkalarının yazıları ile yani çalıntı içerikler ile beslenen bir site er veya geç mutlaka Google tarafından cezalandırılır.  Umarım kimse böyle bir şey yaşamaz ve yukarıdaki işlemleri yapmak zorunda kalmaz çünkü bu gerçekten çok kötü bir durum.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.