Blog İpuçlarıGenelKişisel

Yazılarımı ve Görsellerimi İçerik Hırsızlığına Karşı Nasıl Koruyabilirim?

Bir blog açınca kendini blogger olarak gören bir iki tane yazı yazdıktan sonra başka bloglardaki yazıları ve resimleri sanki kendisi yazmış gibi kopyala yapıştır yoluyla ve çeşitli eklentiler ile kendi sitesine çekenler için yani sitenizdeki yazıları çalanlar için yapmamız gerekenler var. Siz, bir yazı hazırlamak için saatlerce belki de günlerce uğraşıyorsunuz görselleri kendiniz çekiyorsunuz yazıyı yayımlıyorsunuz bir kaç gün sonra veya bir iki saat sonra belki tesadüfen başka bir sitede yazınızı ve yazıya ait resimlerinizi görüyorsunuz hemde o site sizden daha ön sıralarda. Bu durum gerçekten çok can sıkıcı bir durum. Bu yazımda yazılarınızın çalınmaması için veya yazılarınızın çalınmalarını engellemek için yapılması gerekenlerden bahsetmek istiyorum.

İçerikleriniz Nasıl Çalınır?

İsterseniz gelin öncelikle saatlerce belki de günlerce emek harcadığınız  içeriklerin bir kaç dakika da veya otomatik olarak çalındığını anlayalım. Sitenize istediğiniz kadar sağ tık kopyalama yasağı kodları ekleyin bunun çok faydalı olduğunu ne yazık ki düşünmüyorum yani sağ tuş yasağı yaparak sadece resimlerinizi  engellemiş olursunuz, fakat birazdan sağ tık kopyalama yasağı kodlarının da neden çok fazla işe yaramadığını düşündüğümü daha iyi anlayacaksınız.
İçerik hırsızlığı yapanların kopyala yapıştır yaparak yazılarınızı alacağını pek düşünmüyorum
( elbette bu şekilde de içerikleri çalanlar vardır. )  fakat sitesini başka sitelerdeki yazılar ile besleyen kişiler  bu iş için fazla zaman harcamaz ve o yüzden bu işi bazı özel botlar sayesinde otomatik olarak yaparlar. Yanlış anlaşılmasın ben sağ tık engelleme kodu eklemeyin demiyorum. Fakat çok faydalı olacağını düşünmüyorum.
Şöyle ki;  Html kodlar ile yapılan bazı botlar vardır.  Siz sitenizde ne yayınlarsanız sitenizi çalan sitede de aynı anda otomatik olarak yayınlanır. Daha iyi anlamanız açısından bir örnek vereyim. Mesela bahsettiğim bot içine sizin sitenizi linkini yazıyorlar veya başka bir sitenin linkini yazıyorlar. O bot içine yazılan siteye ne eklenirse aynı anda içeriğinizi çalan sitede de yayınlanıyor. Yani sizin saatlerce uğraştığınız yazılarınız veya yazıya ait görseller bir bakmışsınız sizden izin alınmadan haberiniz bile yokken başka bir sitede.

Yazılarınız ve Görselleriniz Çalındıysa Nasıl Bir Yol İzlemelisiniz?

* Eğer mümkünse, bunu photshop programı veya herkesin kullanabileceği basit programlar var bu programlar ile görselin üzerine sitenizin logosunu veya sitenizin adını yazın.
*  Sitenizde yayımladığınız bir yazıyı başka bir sitede gördüğünüzde yapılması gereken ilk şey sitedeki iletişim bölümünü kullanarak site sahibi ile iletişime geçmeniz ve ilgili yazının size ait olduğunu bildirerek yazıyı en kısa zamanda kaldırmaları için uyarın.
*  Sitede iletişim bölümü olmayabilir, site sahibi kendisine ulaşılmasını engellemek amacıyla siteye iletişim bölümü veya site sahibine ulaşabileceğiniz bir e-posta adresi koymayabilir. Çünkü böyle bir şey yaptığı için yani başka sitelerden yazılar çaldığı için. Site sahiplerinin kendisine ulaşmak isteyeceğini düşünerek iletişim bölümü veya e-posta adresi koymaktan kaçınacaktır. Peki bu durumda ne yaparım derseniz, size ait olan yazının altındaki yorum bölümünde yazının size ait olduğunu karşıdaki kişiye hakaret etmeden güzel bir şekilde, yazmak istediklerinizi yorum bölümünde belirtmeniz olacaktır. Hakaret etmeyin çünkü haklıyken haksız duruma düşersiniz.
*  Yukarıdaki her iki seçeneği yapmak istiyorsunuz fakat sitede ne iletişim bölümü nede yorum bölümü var. Peki o zaman ne yapmalıyım derseniz buraya  tıklayarak ve içeriğinizi çalan site adını yazarak site hakkındaki bilgilere, site sahibinin e-posta adresini bulabilirsiniz.
* Site sahibine e-posta gönderdiniz veya size ait yazının altına yazının size ait olduğunu belirten bir yorum yaptınız ama size cevap veren olmadı ve yazınız kaldırılmadıysa ilgili siteyi Google’a şikayet edin. Google’a şikayet etmek için buraya tıkladıktan sonra ilgili alanları doldurduğunuzdan emin olun.
* Yukarıdakilerin hepsini yaptınız fakat sitenizdeki içerikler çalınmaya devam ediyorsa bir karakola giderek ilgili siteyi bilişim suçu olarak şikayet edin. Fakat size tavsiyem daha önce site sahibine gönderdiğiniz e-maili, sitede size ait olan yazının altına kibarca, hakaret etmeden yazının size ait olduğunu ve kaldırılmasını istediğiniz yorumun ekran görüntüsünü alırsanız yani ilgili kişiyi daha önce uyardığınızı fakat içeriğinizi çalmaya devam ettiği için şikayet etmek zorunda kaldığınızı belirtirseniz daha iyi olur diye düşünüyorum. Çünkü o kişi yani yazılarınızı çalan kişi, sizin onu uyarmadığınızı söyleyebilir ama elinizde e-mail ve ekran görüntüleri olursa en azından bir kanıtınız olmuş olur.

Yazdığım Yazıları ve Görselleri Korumak İçin Neler Yapabilirim?

* Her gördüğünüz kodu veya eklentiyi sitenize eklemeyin. Sırf siteniz daha güzel görünecek diye her kodu eklemeyin
* Belli başlı sitelerin dışındaki tema sitelerinden tema indirerek sitenize yüklemeyin
* Eğer böyle bir sorununuz varsa yani yazılarınız başka bir site tarafından çalınıyorsa ilk olarak yapmanız gereken yazınızı yazdıktan sonra Google webmaster bölümüne girerek yazınızı Google gibi getir seçeneği ile anında indexletin
* Copyscape sitesine girerek sitenizin linkini yazın sitenizdeki yazılara benzer olan yazıları görebilirsiniz. Fakat ben baktım belki de ben anlayamadım bilemiyorum belki de ücretli olduğu için detaylı olarak göstermiyor isterseniz sizde bir deneyin.
* Birleşmiş milletler yasalarından hareketle  başlamış internet üzerinde olan bir koruma programı olan DMCA ile sitenizdeki içerikleri koruyabilirsiniz. Ücretli ve ücretsiz olarak hizmet alabilirsiniz. Yıllık 100 dolar ödeyerek sitenizdeki içerikleri koruyabilirsiniz.
Arkadaşlar, eğer başınızda böyle bir durum varsa bu durum sizi yıldırmasın yani bu haksızlığa kızarak blog yazmayı bırakmayın. Yukarıdaki işlemleri yaptığınızda sizin yazılarınızla veya başkalarının yazıları ile yani çalıntı içerikler ile beslenen bir site er veya geç mutlaka Google tarafından cezalandırılır.  Umarım kimse böyle bir şey yaşamaz ve yukarıdaki işlemleri yapmak zorunda kalmaz çünkü bu gerçekten çok kötü bir durum.

İlgili Makaleler

70 Yorum

 1. Kesinlikle çok paydalı bir paylaşım olmuş, çünkü bu tip durumlar hepimizin başına kolaylıkla gelebilir. Teşekkürler…

 2. Neden yaparlar anlamam hiç. Başıma gelmiş çok net bir olay yok bugüne kadar. Demek çalmaya değer bulmamışlar:))
  Çok iyi bir paylaşım olmuş, herkesin işine yarar. Hiç bilmediğim bir konu. Bir sağ tuş yasağım bile yok:)) Sahi nasıl yapılıyor?

  1. Teşekkür ederim. Umarım faydalı olur.
   Başka bir yazımda da sağ tuş yasağından bahsedeceğim :)

 3. Çok faydalı olmuş. Sanırım benim is karakola kaldı. Hala site yerinde duruyor. Yorum onaylı olduğu için yorumum gözükmüyor. Yani uyarı yaptığımı gösteremem.

  1. Teşekkür ederim Nilgün abla.
   Evet dün baktım yine içeriklerin çalınmaya devam ediyor. Bence bir an önce bilişim suçu olarak ihbar et abla, o zaman hemen sonuç alırsın bence çünkü bu telif hakkının ihlaline giriyor ve büyük bir suç.

 4. Son günlerde birçok arkadaşımızın sıkıntı yaşadığı bir konuydu. O yüzden çok faydalı bir yazı olmuş elinize sağlık. Botlara karşı yazımızın sonuna imza, iletişim bilgisi, ad soyad gibi bize ait şeyleri paylaşarak da korunabiliriz diye düşünüyorum bundan sonra dikkat edeceğim buna :)

  1. Evet ne yazık ki bu olay son günlerin modası haline geldi.
   Haklısınız yazı sonunda yazıyı yazan kişinin bilgileri olursa daha iyi olur. :)

 5. bir insan bunu neden yapar aklım almıyor birileri emek harcıyor birileride hazıra konuyor nasıl iş anlamıyorum. Yazın çok faydalı olmuş bilmediğim noktalar vardı teşekkür ederim.

  1. Akılları sıra, siteye adsense reklamları koyarak çaldıkları sitedeki yazılar sayesinde para kazanabileceklerini sanıyorlar.
   Rica ederim.

 6. Ellerine sağlık kesinlikle çok önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konu, tüm içeriklerde olduğu gibi yine faydalı bir paylaşım yapmışsın.
  Tebrik ederim.

 7. Çok faydalı bir yazı olmuş ellerinize sağlık. Bende görsellere imza atma seçeneğini yapıyordum ama yazılarımın sonuna bilgilerimi yazmak aklıma gelmemişti.. Onu da bir deneyeyim :)

 8. Güzel bir yazı abi eline sağlık. Bir kaç arkadaşımın başına gelmişti neyseki gogole böyle şeylere oldukça önem veriyor.

 9. Geniş ve dingin bir zamanda sindirerek okumak istiyorum.
  Sizinle iletişim bölümünden mi bilgi alışverişinde bulunuluyor?
  İleti adresiniz yok mu herkesçe bilinen?

  1. Konuyla ilgili sormak istediklerinizi buradan da sorabilirsiniz böylece diğer arkadaşlarda faydalanır, fakat başka bir konu hakkında sormak istediğiniz bir şey varsa yukarıda İLETİŞİM bölümü var oradan ulaşabilirsiniz bana buraya da yazayım e-mail adresimi
   bloggokhantekin@gmail.com

 10. Gökhan Bey, çok faydalı bir yazı olmuş. Tavsiyeleriniz de çok açıklayıcı. Dediğiniz gibi bu tür durumlarla karşılaşıldığında pes etmemek lazım. Sonuçta yazmak, kendine özgü içerikler üretmek gerçekten kolay bir iş değil.

  1. Teşekkür ederim.
   Bazı arkadaşlar var böyle bir durumda karşılaştıklarında yıllarca harcadığı emekleri bir anda siliyorlar veya blog yazmayı bırakıyorlar.

   Meydanı, bu tür zihniyetteki( içerik hırsızlığı yapanlar ) insanlara bırakıyorlar. Halbuki bunun yerine yukarıdaki işlemleri doğru bir şekilde uygulasalar kazananlar kendileri olacak

 11. Gökhancım gerçekten çok faydalı bir yazı olmuş ,ben bu konuda karakol falan olayı hariç ne yazdıysan uygulayanlardan ve yayınların yüzde doksanı kopyalanan bir bloga sahibim maalesef. hangi biriyle uğraşacağım canım 2- 3 zannediyordum 5- 6 blog neredeyse bunlar da tamamına yakınını kopyalayablar tek tel resim ya da yayınlarımı çalanların sayısını ben bile bilmiyorum.
  zaman zaman emeklerimden bir şeye bakmak için google dan taratıyorum ve aradığım sayfa birbirinden farklı pek çok yerde.
  önü alınabilinecek durumdan çıkmış. işimi gücümü her şeyi bırakıp zaman ayırabilecek durumda da değilim yabancı dil yok en doğru şekilde şikayetini yapasın ki buna rağmen yaptım bana gelen cevap mailin de 40 -50 bin şikayet dilekçesi varmış mahkemelik bir durum olursa öne çekilecekmiş.
  Benimki gibi bir duruma gelmeden umarım herkes önlemini alır.
  Blogger kendi çözüm getirmeli başka hiç bir yolu yok her şey ortada tamamı benim el emeğim olan bir blog farklı bir yere aynen kopyalanıyorsa blogger derhal o blogu yok etmeli doğrusu bu ama maalesef:((
  Olayımız şuna benziyor piyasa sürülen şu ürünü aman çocuklarınıza yedirmeyin deniyor ama kalkıp ülkenin yetkili kişisi gidip ürünü üreten yerin kapısına kilit asamıyor,aynen durum bu canım ben maalesef umudu kırılanlardanım. blogumu ve blog dostlarımı gerçekten çok sevdiğim için devam ediyorum önemsiyorum bakalım nereye kadar gidecek.
  Hırsız bloglar ciddiye almadıkları gibi her türlü ulaşımın kapatıp utanmadan karınca ayak izi kadar yazılarla silinmesini istediğiniz yayını haber verin kaldıralım yazısı ilave ettiler :(((
  hala bloguna el değmemiş olanlar gerçekten işi ciddiye alsınlar.
  Bu konudan çok canım yandığı için başını ağrıttım kusura bakma canım ,sevgiler çaba ve paylaşımlarından ötürü kutluyorum seni.

  1. Estağfirullah Hatice abla.
   Abla biliyorum senin blogunun defalarca kopyalandığı daha öncede söylemiştin zaten daha çk senin sitenin kategorisindeki siteler ve makyaj ve bakım siteleri daha çok kopyalanıyor.

   Allah bildiği gibi yapsın onları ne diyelim. Her şeyi bu dünyadan ibaret sanan inasanlar onlar Kul hakkını bilmeyen insnanlar. Rabbim onları bildiği gibi yapacak öbür dünyada.

   Abla inan bana senin adına gerçekten çok üzüldüm. Umarım hakkında hayırlısı olur.
   Kolay gelsin.

 12. Benim de yazılarımı çalıyorlar Gökhan ;( benim sitemi de biliyorsun sen hazırladın. yayınlarımın altına uyarı koyuyorum artık ama daha ileri gidemedim henüz ;( sırf benim değil bir çok blogger'ın yazılarını çalan bir site, ismini yazmak istedim ama tıklanma sayısını artırır çekincesiyle paylaşmadım. İlk fırsatta uğraşacağım :(

  1. Evet sitenin düzenlemelerini ben yapmıştım fakat bunun düzenlemelerle ilgisi yok, yazıda da bahsettiğim gibi HTML kodları ile yapılan botlar içine herhangi bir site adını yazdıklarında o sitede yayınlanan yazıları otomatik olarak çekiyorlar.

   Yukarıda bahsettiğim adımları yap, yazıları çalınan diğer arkadaşlarda aynı şeyleri yaparlarsa eminim ki bir süre sonra o site kapanacaktır.

  2. Biliyorum Gökhancım o yüzden yazdım zaten ona rağmen çalabiliyorlar. Yazından sonra gaza gelip hem mail hem yorum yazdım, sitenin sahibi olan kişi ilgileneceğini söyledi. Umarım bitirirler bu işi.

  3. Yazılarını çalan siteyi takip et, eğer uyarı yapmana rağmen yazılarını kaldırmadılarsa tekrar uyar ve kaldırmazlarsa şikayet edeceğini söyle hemen kaldırırlar.

 13. Eline saglik Gokhan . Bir doger yontem ise photoshop ile resmin bilgilerine aciklama baslik gibi kendi sitemizin adresini yaziyoruz ve kullanan kisi farkinda olmadan size backlink vermis oluyor

  1. Teşekkür ederim.
   Evet haklısın abi dediğin yöntem faydalı olabilir ancak çok fazla baclink iyi olmayabilir diye düşünüyorum.
   Bilgilendirme için teşekkür ederim.

 14. Gerçeekten benim için çok faydalı bilgilerle dolu bir yazıydı. Bu gibi bir yazı paylaşmanız da bizim gibi blog yazarlığı yapanlar için çok iyi oldu. Verdiğim emeğin çalınması gibi bir durumda neler yapacağımı bilmek ve dahası çalınmasını engellemek amacıyla yapabileceklerimi bilmek eminim ben gibi birçok blog yazarı için çok önemlidir. Yazı ve bilgiler için çok teşekkür ederim :)

  1. Rica ederim.
   Umarım bu yazı, böyle bir durum yaşayan arkadaşlar içinde faydalı olur. Dediğiniz yazılarınızın çalınması durumunda ve sonraki zamanlarda çalınmaması için alınabilecek önlemleri sıralamaya çalıştım. Umarım herkes için faydalı olur. :)

 15. Yapanlara insan diyemecegim kimse kusura bakmasin, vardir calan ben denk gelmedim.
  Bu kopyala yapistir yasagi kodu iyi fikirmis.
  Iyiki yaziyorsunuz bunlari da aa neler varmis diye bircok teknik bilgi ögreniyorum :)

  1. Evet sizinle aynı fikirdeyim bende, başkalarının emekleri üzerinden beslenenler benim gözümde de insan değiller.

   Sağ tık tuş yasağı kodlarını ekleseniz bile yukarıdaki yazdıklarımdan yola çıkarak zaman zaman yazılarınızı kontrol etmenizi tavsiye ederim. Çünkü Sağ tık tuş yasağı da bir yerden sonra işe yaramıyor. :)

 16. Hakka girmek sadece gerçek dünyada olmuyor işte. Böylesi bir emek hırsızlığı çok acımasız! Vermiş olduğunuz bilgiler tedbirli olmamız açısından çok değerli. Hele ki teknik anlamda çok fazla bilgisi olmayanlar için çok iyi olmuş. Emeğinize sağlık Gökhan Bey.

 17. Kişisellik adı altında açılmış ve özgün içerik üretmek yerine kopyala yapıştırı kendine marifet olarak görenler olduğu sürece ne kod nede başka bir şey engel olmayacaktır. Yapabiliyorsak birde CTRL + U fonsiyonunu kapatabiliriz ek olarak. Verdiğin bilgiler ve uyarılar için teşekkür ederim Gökhan.

 18. Emek hırsızlarından canı yanan biri olarak, bu paylaşımınız çok işime yarayacak efendim. Teşekkürler! :)

 19. Merhaba Gökhan Bey,

  Yazınız gerçekten iyi olmuş, elinize sağlık. copyscape oldukça faydalı. Orada farkettiğim bir yazım için az önce bir siteye bildirimde bulundum. Bir haber sitesi de başka bir yazımı kullanmış. Ama ona bildirimde bulunmadım.

  Google kopya içerik/spam için oldukça fazla mesai harcıyor. Bunu da spamcileri engellemeye çalışarak yapıyor. Ancak birçok spam içeriği yine de aramalarda bulabiliyoruz. Hatta yazdığınız gibi bazı spam içerikler ana sitenin üstüne de çıkabiliyor. Ama Google her zaman orjinal içeriğe önem verir. Dolayısıyla içeriğin ilk defa bizim sitemizde yayınlandığını Google'a kanıtlamamız gerek. Bunu da, içeriği yayınlar yayınlamaz Google Search Console'dan Google gibi getirip dizine göndererek yapabiliriz. Mutlaka sitemap de kurulmuş ve Google'a Search Console'dan tanıtılmış olmalı.

  Bunları yaptıktan sonra yani orjinal içerik olduğumuzu kanıtladıktan sonra ise çok da korkmamız gerekmediğini düşünüyorum.

  Eğer yanlış bilmiyorsam, kopya içerik genelde asıl siteye fayda sağlar. Yani spam site size link vermese de, yazınızın başkaları tarafından aynen ya da biraz değiştirilerek yayınlanması sizin yazdığınız orjinal içeriğin tutulduğunu, kabul gördüğünü, beğenildiğini gösterir. Bunun çok fazla site tarafından yapılması ise kaymaklı kadayıftır.

  Google o içerik için sizin sayfanızı otorite sayfa olarak görecektir.

  1. Evet belki haklısınız, yazılarımızın başka bir sitede yayınlanması belki bir bakıma faydalıdır, fakat bana göre yanlış bir şey, bir yazı bir sitede yayınlandıysa o sitede kalmalıdır. Başka bir site bizim yazımızı alıyorsa en azından kaynak göstermelidir.

   Şöyle bir şeyde var, her yazının başka bir sitede yayınlanması da çok iyi değildir diye düşünüyorum.

  2. Aynen katılıyorum size. Yazının orjinal kaynağında kalması en iyisidir. Ancak emek, bilgi hırsızlığı da almış başını gidiyor. Yazılar kopyalanıyor ve başka sitelerde yayınlanıyor.

   Ancak Google eskisine göre daha akıllı olduğu için eğer yazının yazarının siz olduğunu ve ilk defa sitenizde yayınlandığı kanıtlarsanız ve bunu da yazıyı yayınlar yayınlamaz yaparsanız; O zaman isterse Türkiye'nin en büyük haber sitesi yazınızı izniniz olmadan kopyalayıp kullansın hiç önemli değil. Bu sizin ve blogunuzun lehine olacaktır demek istedim.

  3. Bilgilendirme için teşekkür ederim.
   Bundan sonra dediğiniz gibi yapmaya çalışacağım bende.
   Teşekkür ederim.

 20. Bu hırsızların köküne kibrit suyu:) Değerli bir bilgilendirme,sağol kardesim😉

 21. Bu resim size ait olmadığı halde neden üzerine logo ekliyorsunuz? Ya da ben neden sitemde bana ait olmayan bir resmin üzerine logo eklemeliyim?

  Anonim olarak yorum yaptım kusura bakmayın google şifremi unutmuşum. :)

  1. Estağfirullah.
   Ben normalde kendi çektiğim resimlere logo ekliyorum. Sanırım alışkanlık oldu. Ücretsiz resim paylaşan sitelerden resim aldığım zaman logo ekliyorum.

 22. Çok güzel bir yazı olmuş Gökhan emeğine sağlık. Hırsızlığın her türlüsü kötü ama emek hırsızlığı hepsinden kötü. Keşke Blogger buna iyi bir çözüm bulabilse. Peki bloğumuzun çalındığını nasıl anlıyoruz ki? İndekslemeyi nasıl yapmamız gerekiyor sen bir ara da onu anlatırmısın Gökhan. Zor bizimle işin bak hiçbir şeyden anlamıyoruz 😊. Sende olmasan vallahi halimiz harap her şey için çok teşekkür ederim selamlarımla ablacım

  1. Teşekkür ederim Zehra abla, Blogundaki yazıların çalındığını yazı içindeki linkler var o linklere tıklayarak yazının linkini yazdığın zaman yazını alan diğer siteler çıkıyor.

 23. Çok çok güzel ve faydalı bir yazı olmuş her zaman ki gibi Gökhan Bey. Sizin yazılarınızın bu yönünü çok seviyorum. Sevgiler.

 24. Güzel ve faydalı bir yazı olmuş,teşekkürler. Yalnız bilişim suçları bu durumlarda etkili bir yol izliyor mu ? Meçhul.

 25. güzel bir paylaşım olmuş bende bunu nasıl engelleyebileceğimi çok araştırdım fakat tam bir çözüme ulaşamamıştık bu paylaşımınız çözüme ulaştırdı teşekkürler.

 26. Harika bir paylaşım olmuş , çok teşekkürler .Her blog yazarının okuması gereken bir yazı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu