Blog İpuçları

Alexa Nedir? Alexa Kimler İçin Önemlidir.

Bu yazımda bir çok blog yazarının merak ettiği ve bazı reklam şirketlerine göre çok önemli olan Alexa hakkında bilgilendirici bir yazı yazmak ve alexa hakkındaki kişisel düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. İsterseniz önce alexa nedir sorusunu cevaplayalım.

Alexa Nedir?

Alexa 1996 tarihinde ABD merkezli ve amazon.com tarafından yönetilen bir internet şirketidir. Diğer web sitelerinin web trafikleriyle ilgili bilgi veren bir web sitesini işletmesiyle tanınmaktadır. Alexa istatistikleri “Alexa Toolbar” adlı yazılımın kullanıcılarından alınan verilerden derlenir.

Alexa Sıralamamı Yükseltmek İçin Neler Yapmalıyım?

* Öncelikle yapmanız gereken bilgisayarınızda  kullandığınız tarayıcınıza Alexa Toolbar eklentisini yükleyin
* Elinizden geldiği kadar özgün ve kaliteli içerikler üretmeye çalışın.
* Yazılarınızı düzenli aralıklarla yazmak olsun.

* Sitenize ait tanıtım yazısını, alexa değeri yüksek olan sitelerde yayınlatın.
* Kopya içerikten kesinlikle uzak durun çünkü bu sadece alexa değerinizi etkilemekle kalmaz zamanla sitenizin Google tarafından banlanmasına da neden olabilir.
* Bir gün farklı bir içerik, bir gün farklı bir içerik paylaşmamaya özen gösterin. Yani yazılarınız elinizden geldiği kadar aynı kategoride yazmaya çalışın. Bu sayede hem blogunuz zamanla niş blog olacak hemde belli bir okuyucu kitleniz olacaktır.
* Tabi bu durum kişisel bloglar için pek mümkün değil, çünkü kişisel bloglar da gerek farklı farklı kategorilerde yazılar yazılabiliyor. Şunu da yapabilirsiniz örneğin iki – üç kategoride yazıyorsunuz fakat devamlı bu kategorilerde yazıyorsunuz buda sizin için iyi olacaktır. Çünkü farklı farklı kategorilerde yazmadığınız için okuyucu kitleniz olumsuz etkilenmeyecektir aksine okuyucu kitleniz için olumlu bir durum olacaktır.
* Ziyaretçilerinizin organik olmasına özen gösterin. Bazı bilgisayar programları var, bilgisayarınıza kuruyorsunuz açık bırakıyorsunuz ve sitenize ziyaretçi girişi oluyor gibi görünüyor ama ben bu tür programları kesinlikle ve kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Alexa Kimler İçin Önemli

* Eskiden Google için çok önemli olan Alexa sıralaması günümüzde bu önemini kaybetmiş gibi görünüyor.

* Çünkü artık pagerank değeri de yok yani Google eskiden sitelerin değerlerine göre 10 üzerinden bir not veriyordu. Fakat günümüzde pagerank güncellemesi kaldırıldı.
* Alexa sitenize reklam verecek olan firmalar için önemlidir. Çünkü bazı firmalar sadece alexa değerlendirmesine göre reklam veriyor. Oysa sadece Alexa sitenizin bütün değerini vermez.
* Evet Alexa’da yükselmek her blog yazarının istediği bir şey belki ama gerçek olan şu ki Alexa değeriniz çok yüksek olsa bile içeriğiniz kaliteli değilse ve siteniz mobil uyumlu değilse çok fazla ziyaretçi beklemeyin derim ben çünkü devir mobil uyumlu temaların kullanıldığı sitelerin devri :)
 Sonuç Olarak ; Google bizden şunu istiyor özellikle son penguen güncellemesinden sonra Google içerik kalitesine ve sitenin mobil uyumlu olup olmadığına önem veriyor. Yani içeriğiniz özgün olsa bile siteniz mobil uyumlu değilse aramalarda  mobil uyumlu olan siteler daha önde olacaktır. O yüzden mobil uyumlu temalar kullanmaya özen gösterin.

İlgili Makaleler

30 Yorum

 1. Elinize sağlık. Dediğiniz gibi Alexa ve DMOZ eskisi kadar önemli değil artık…

  1. Evet artık alexa ve dmoz'un eskisi kadar pek önemi kalmadı. Sadece reklam firmaları için önemli

 2. Merhaba ablacım yine çok güzel ve bizler için çok faydalı bir yazı kaleme almışsın 😊. Çok teşekkür ederim yalnız bu Alexa tolbar eklentisini nerden ve nasıl ekleyeceğiz bir de bunun için bir yazı yazsan çok mutlu olurum kendi adıma 😊. Sevgiler

  1. Merhaba abla. Rica ederim.
   Alexa nedir? başlığının altındaki bilgilendirme yazısının içinde Alexa Toolbar kelimesine tıkla alexa toolbar eklentisini indireceğin sayfaya gideceksin abla, orada tarayıcına nasıl ekleyeceğini anlatıyor

 3. Alexa değeri bana çok doğru gelmiyor nedense. Ama paylaştığınız yazı için teşekkürler :)

 4. Alexa'nın pro versiyonu ile sitelerin adeta röntgenini çekebiliyorsunuz. Bu nedenle çok faydalı. Alexa sıralaması farklı bir konu tabi. Kimi önemser, kimi önemsemez. Ama sitenizin popülerliğini ölçmek adına size ciddi bir done verdiği de gerçek.

  1. Haklısınız Serdar Bey. Fakat günümüzde çok fazla önemi kalmadığını düşünüyorum, sadece reklam firmaları için önemli bence. Tabi ileri ki zamanlarda ne olur bilemiyorum.

 5. Güzel bilgiler, alexa benim için 2007'den beri önemli olmuştur. Google tam olarak ilgisini kesmese de dediğin gibi daha çok reklam ve diğer siteler üzerinde kuracağın itibar için önemli..Emeğin için teşekkürler

 6. Ben Alex'nın nasıl çalıştığını bir türlü anlamadım :) Bir sıralama ayda 1-2 milyon değişir mi? Ama tahminimce alexa backlink,günlük ziyaretçi sayısından ziyade ziyaretçinin sayfada geçirdiği ortalama süreyi daha çok baz alıyor gibi.

 7. Çok faydalı bir yazı olmuş. Aslında düşünürsek herşey bir totale bağlı;yani özgün ve güncel yazılar, takipçiler, yorumlar vs. Yüreğine sağlık…

 8. Ne yaptımsa bir türlü Alexa değerlerimi yükseltemedim Türkiye sıralamam 50.000lerde genel ise 2.000.000'larda kaldı. Vazgeçtim artık :D

  1. Bir ara bende çok kafayı takmıştım bu alexa işine fakat artık o kadar düşünmüyorum. Çünkü artık eskisi gibi çok pek önemi kalmadı.

 9. Yine güzel bir yazı yazmışsınız. Her zaman ki konu iyi ve özgün içerik bende yönümü buna çevirdim. Kimsenin yazmadığı diyemiyeceğim ama az değinilmiş ve faydalı konular bulursak blogumuz her zaman üst sıralarda olacaktır.

  1. Teşekkür ederim.
   Evet haklısınız yazdığımız yazı ne kadar özgün olursa o kadar iyi olur. Google, özgün yazıları her zaman daha çok sever ve daha iyi indexleyerek aramalarda daha üst sıralarda çıkarır.

 10. Alexa artık miladını doldurmuş ancak yine de arada bir bakılan sitedir. Ancak bugün kafayı iyice yemiştir. Bir günde milyonlarca sıra geriye atmıştır çoğu kişiyi.

  1. Evet, günümüzde alexa değerini kaybetmiş durumda. Geriye gitmeler anlık dalgalanlardan dolayı oluyor sanırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu