Bu yazımda bir çok blog yazarının merak ettiği ve bazı reklam şirketlerine göre çok önemli olan Alexa hakkında bilgilendirici bir yazı yazmak ve alexa hakkındaki kişisel düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. İsterseniz önce alexa nedir sorusunu cevaplayalım.

Alexa Nedir?

Alexa 1996 tarihinde ABD merkezli ve amazon.com tarafından yönetilen bir internet şirketidir. Diğer web sitelerinin web trafikleriyle ilgili bilgi veren bir web sitesini işletmesiyle tanınmaktadır. Alexa istatistikleri “Alexa Toolbar” adlı yazılımın kullanıcılarından alınan verilerden derlenir.

Alexa Sıralamamı Yükseltmek İçin Neler Yapmalıyım?

* Öncelikle yapmanız gereken bilgisayarınızda  kullandığınız tarayıcınıza Alexa Toolbar eklentisini yükleyin
* Elinizden geldiği kadar özgün ve kaliteli içerikler üretmeye çalışın.
* Yazılarınızı düzenli aralıklarla yazmak olsun.

* Sitenize ait tanıtım yazısını, alexa değeri yüksek olan sitelerde yayınlatın.
* Kopya içerikten kesinlikle uzak durun çünkü bu sadece alexa değerinizi etkilemekle kalmaz zamanla sitenizin Google tarafından banlanmasına da neden olabilir.
* Bir gün farklı bir içerik, bir gün farklı bir içerik paylaşmamaya özen gösterin. Yani yazılarınız elinizden geldiği kadar aynı kategoride yazmaya çalışın. Bu sayede hem blogunuz zamanla niş blog olacak hemde belli bir okuyucu kitleniz olacaktır.
* Tabi bu durum kişisel bloglar için pek mümkün değil, çünkü kişisel bloglar da gerek farklı farklı kategorilerde yazılar yazılabiliyor. Şunu da yapabilirsiniz örneğin iki – üç kategoride yazıyorsunuz fakat devamlı bu kategorilerde yazıyorsunuz buda sizin için iyi olacaktır. Çünkü farklı farklı kategorilerde yazmadığınız için okuyucu kitleniz olumsuz etkilenmeyecektir aksine okuyucu kitleniz için olumlu bir durum olacaktır.
* Ziyaretçilerinizin organik olmasına özen gösterin. Bazı bilgisayar programları var, bilgisayarınıza kuruyorsunuz açık bırakıyorsunuz ve sitenize ziyaretçi girişi oluyor gibi görünüyor ama ben bu tür programları kesinlikle ve kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Alexa Kimler İçin Önemli

* Eskiden Google için çok önemli olan Alexa sıralaması günümüzde bu önemini kaybetmiş gibi görünüyor.

* Çünkü artık pagerank değeri de yok yani Google eskiden sitelerin değerlerine göre 10 üzerinden bir not veriyordu. Fakat günümüzde pagerank güncellemesi kaldırıldı.
* Alexa sitenize reklam verecek olan firmalar için önemlidir. Çünkü bazı firmalar sadece alexa değerlendirmesine göre reklam veriyor. Oysa sadece Alexa sitenizin bütün değerini vermez.
* Evet Alexa’da yükselmek her blog yazarının istediği bir şey belki ama gerçek olan şu ki Alexa değeriniz çok yüksek olsa bile içeriğiniz kaliteli değilse ve siteniz mobil uyumlu değilse çok fazla ziyaretçi beklemeyin derim ben çünkü devir mobil uyumlu temaların kullanıldığı sitelerin devri 🙂
 Sonuç Olarak ; Google bizden şunu istiyor özellikle son penguen güncellemesinden sonra Google içerik kalitesine ve sitenin mobil uyumlu olup olmadığına önem veriyor. Yani içeriğiniz özgün olsa bile siteniz mobil uyumlu değilse aramalarda  mobil uyumlu olan siteler daha önde olacaktır. O yüzden mobil uyumlu temalar kullanmaya özen gösterin.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.