Kişisel

Ayakkabı Firması İle Yaşadığım Üzücü Bir Olay

Ayakkabı firması ile dün yaşadığım üzücü bir olayı sizlerle paylaşmak istedim. 19 Mayıs 2017 tarihinde İnstagram üzerinden ayakkabı satışı yapan bir firmaya sipariş vermek istedim. İstediğim modeli ve numarasını Whatsapp numaralarından kendilerine bildirdim. Benden, adres bilgilerimi ve iletişim bilgilerimi istediler verdim. Buraya kadar her şey tamam bir sıkıntı yok. Siparişi verirken özellikle sordum istediğim modelden var mı diye, evet var dediler. Yine de rica ettim aynı model olsun, lütfen farklı model göndermeyin diye tamam dediler.
 Her neyse dün sabah  22 Mayıs 2017 tarihinde kapıda ödeme sistemiyle geldi, ücreti ödeyip ayakkabıyı aldım. Kutuyu açtığımda bana gelen ayakkabının sipariş verdiğim model ile hiç alakası bile yoktu. Farklı bir model göndermişler.

Ayakkabı Firması ile Yazışmalarım

Ayakkabı Firması İle Yaşadığım Üzücü Bir Olay

Ayakkabı Firması İle Yaşadığım Üzücü Bir Olay
Şunu belirtmek istiyorum; Zoruma giden ödediğim ücret değil, zoruma giden benimle alay etmeleri, kardeşim elinde o üründen yoksa söylersin elimizde bu modelden kalmadı diye söylersin müşteride ona göre sipariş verir. Durumu bildirmek için watsapp’tan hemen yazdım. Neden böyle sorumsuzca iş yapıyorsunuz diye, adamlar bırakın özür dilemeyi, kusura bakmayın demeyi cevap vermeye bile tenezzül etmedi, tek kelimelik bir cevap yazarak kaybol dediler, evet yanlış okumadınız kaybol yazdılar. Sonrasında ise hemen engellediler, aradığım numaraya ulaşılamıyordu. En azından kusura bakmayın bir yanlışlık olmuş deselerdi bile inanın bu kadar sinirlenmezdim. İnsanlık halidir deyip geçerdim bu yazıyı bile yazmazdım. Ama resimde de gördüğünüz gibi durumumu belirtmeme rağmen sadece tek kelimelik kaybol yazdılar. Demek ki insanları bu şekilde kandırıyorlar.

Böyle bir yazı yazmayacaktım fakat alay ettikleri için ve başkalarını da kandırmasınlar diye başkalarıyla alay etmesinler diye böyle bir yazı yazmak istedim. Ayrıca instagram üzerinde de resimlerle konuyu paylaştım. Bu firmadan alışveriş yapmayın diyemem ama ben yaptım bunları yaşadım. Bundan sonra da bu tür kurumsal olmayan firmalardan alışveriş yapmam zaten. Belki bu şekilde satış yapan ve gerçekten müşterisi ile ilgilenen firmalar vardır ama bu tür dolandırıcılar yüzünden genelleme yapabiliyoruz. Ben hepsi kötüdür demiyorum ama bir daha bu tür kurumsal olmayan firmalardan kesinlikle alışveriş yapmayacağım. Bahsi geçen firmanın instagram sayfası aşağıda zaten bende instagram da gördükten sonra sipariş vermiştim.

Bu benim için bir tecrübe olmuş oldu aslında. Bundan sonra internet üzerinden bilindik sitelerin haricindeki yerlerden özellikle instagram veya diğer sosyal ağ sitelerinden kesinlikle alışveriş yapmayacağım. Sizlere de tavsiyem eğer böyle yerlerden bu tür şeyler alırsanız lütfen çok dikkatli olun firma hakkındaki yorumları okuyun. Özellikle de firmanın bir web sitesinin olup olmadığını kontrol edin. İnsan verdiği paraya üzülmekten ziyade böyle kalitesiz insanlar ile kötü diyaloğa girince canı sıkılıyor.
https://www.instagram.com/formen_ayakkabi

İlgili Makaleler

91 Yorum

 1. Ne yazık ki böyle olaylar çok oluyor. Çok güvenmeden asla alışveriş yapmıyorum firmalardan. başlığı değiştirip firmanın adını da yazmalısın ki aramalarda kolay bulunsun, yaşadığın sıkıntıyı armalardan gelenlerde okusun Gökhancım

  1. Evet maalesef bu tür üzücü olaylar her zaman oluyor. Yazının en altında instagram sayfaları olduğu için aramalarda yine çıkacak diye başlığı bu şekilde yaptım.

 2. Gökhan Bey instagram, facebook gibi yerlere reklam veren kişilerden alışveriş yapılmaz. Çünkü satıkları ürünler replika yani orijinal değil. Böyle durumlarla karşılaşmanız da çok normal. Geçmiş olsun.

  1. Burada Serdar beye katılmadığımı belirtmek isterim. İşini düzgün şekilde yapan kişileri zan altında bırakmamak lazım. Gökhan bey sizin için kötü bir deneyim olmuş. Üzgünüm.

 3. Geçmiş olsun :/ Acaba bilişim suç masasına bildirseniz bir sonuç alabilir misiniz? En azından böyle sahtekarların hesabı kapatılır..

  1. Teşekkür ederim.
   Böyle bir şeyden sonuç alınacağını sanmıyorum. Alınsa bile başka bir isimle veya başka bir sayfa ile yine satış yapmaya başlayacaklardır. En iyisi bir daha almamak.

  2. gökhanım bu formen ayakkabının tek sayfası değildir. onlarca böyle sayfa açmış olabilir. sen elinde olan bilgilerle bir dilekçe yazarsan ucundan biraz dokunur o şerefsize

 4. Bu tür alışverişlere pek girmiyorum doğrusu yaşadığın olaya maruz kalmamak için. İş yaptıklarını zannederek insanları mağdur eden bu tür yerlerden sipariş verilmemeli. Sağlık olsun artık ama bu yazıyı okuyanlarda ders çıkarsın. Verdiğin ücrette, kaybettiğin zaman ve yaşadığın hayal kırıklığı da çok değerli..

  1. Evet, bu yazıyı o yüzden yazdım, başkalarıyla da alay etmesinler diye. Paradan ziyade adamlar resmen hakaret ettiler o zoruma gitti.

 5. Keşke kapıda ödemeyi yapmadan önce açıp bir baksaydınız kutuda ne var. Anında geri iade ederdiniz. Her şey sizin iyi niyet ve güveniniz yüzünden. ''Kaybol'' demişler bir de terbiyesizler. Ne tür insan oldukları oradan da belli. İyi ki paylaştınız, okuyanların kulağına küpe olsun. Size de çok geçmiş olsun..

  1. Haklısınız açıp bakmak gerekiyordu fakat tam iş yerime çıkarken aldım paketi, o yüzden iş yerinde açabildim.
   Teşekkür ederim.

 6. Abi öncelikle geçmiş olsun. 3-5 kuruş fazla kazanacağım diye düştüğü duruma bak ya aklım almıyor. "kaybol" da nasıl bir cevap ya? Buradan
  benim zoruma gitti, senin halini düşünemiyorum bile. En iyisi dediğin gibi kurumsal bir firmadan gidip almak en iyisi olacaktır. Kurumsal firma da olsa internet satışına pek güvenmiyorum. Yerinde görmek en faydalısı. Söyleyeceğim çok fazla şey var ama burası yeterince uygun değil. İçimde tutacağım. Ayrıca bu yazıyı paylaşayım da belki bu firmadan alışveriş yapan ya da yapacak birine denk gelir.

  1. Teşekkür ederim kardeşim.
   Aynen inan benim de çok söyleyeceğim şey varda, Allah'a havale ettim ben Allah bildiği gibi yapsın o tür insanları.

  1. Teşekkür ederim, evet insanları bilgilendirmek adına kesinlikle bu tür olayların paylaşılması gerekiyor bence de.

 7. çok üzücü bir durum çok geçmiş olsun bu tarz durumlar için en iyi yöntem ürünü kapıdayken kontrol edip almak, kontrol etseydiniz geri gönderebilirdiniz en azından tekrar geçmiş olsun..

 8. Hatalı bir ürün göndermiş olabilirler. Hatayı düzeltmek yerine böyle davranmaları garip.

  1. Evet sonuçta insanız herkes hata yapabilir, bana sadece şunu deselerdi, kusura bakmayın bir yanlışlık olmuş deselerdi bile yeterdi ama adamlar hatalarını düzeltmeyi bırakın, kusura bakmayın demeyi bırakın bir de hakaret ediyorlar, bende o yüzden sinirlendim zaten o yüzden olayı bu şekilde paylaşmak istedim.

 9. zamanın da bizim de başımıza gelmişti sonuç felaket en azından size ayakkabı yollamışlar neyse ki paramızı alabilmiştik bize de ders oldu :) geçmiş olsun..

 10. Merhaba üzücü bir olay olmuş gerçekten çalıştığım yerde iki arkadaşım da başına böyle şeyler geldi iade de yapmadılar Yen'i de göndermediler.Böyle siteleri kapatmak lazım

  1. Aslında siteyi kapatmak sorun değil, o site kapanır başka siteyle devam ederler, sorun bu tür insanlarda Allah korkusu olmaması, Allah korkusu olan veya kul hakkının ne demek olduğunu bilen insanlar bu tür şeyler yapmazlar zaten. Ama maalesef insanlar 3 – 5 kuruş para için her şeyi yapabiliyor bazen.

   Teşekkür ederim.

 11. Gökhan arkadaşım; bu tarz olaylar malesef yaşanıyor.Açıklaman ve paylaşman iyi olmuş.Kurumsal olmayan sitelerden dediğin gibi alışveriş yapmamakta fayda var.Sevgiler arkadaşım.

  1. Kesinlikle bundan sonra kurumsal olmayan firmalardan alışveriş yapmam ben, başkalarının da yapmasını tavsiye etmem.
   Sevgiler arkadaşım.

 12. Olumlu – olumsuz tecrübelerimizi bloggerlar olarak paylaşmamız gerekiyor. Öncelikle bunun için teşekkür ederim.

  Eşim de zaman zaman Instagram'dan alışveriş yapıyor ve ona da kızıyorum açıkçası. Fişsiz, faturasız geliyor ürünler. Orijinal dedikleri ürünler çakma çıkıyor. Dikkatli olmak lazım.

  1. Evet haklısınız bu tür olayları kesinlikle herkesin paylaşması gerekiyor, başka insanları da kandırmasınlar diye. Bir daha kesinlikle bu tür yerlerden alışveriş yapmayacağım.

 13. Bu kadar saygısız insanları her yerde deşifre etmek gerek.İnsan parasıyla rezil olmamalı.Sana tam destek veriyorum.Çok iyi yaptım.Ben de artı bir yaparak paylaştım :))

 14. Faturasını gönderdiyse iade edin, tüketici haklarınızdan faydalanın hocam. Göndermediyse de maliyeye şikayet edin. Her türlü paçası tutuşacaktır. Böyle insanlara tolerans göstermemek gerekir.

  1. Normalde faturasız veya fişsiz bir şey almam, 10 Liralık dahi bir şey alsam mutlaka yazar kasa fişi isterim. Bu firmadan da ısrarla istedim fatura kesmelerini ama bırakın faturayı fiş dahi kesmemişler. Belli ki vergiye kayıtlı bir iş yeri değil, sanırım evden yapıyorlar bu işi. Ama peşini bırakmayacağım.

 15. Sonrada internetten alışveriş yapılmaz diye algı yaratıyorlar. Köklü bir kurumdan değilde kimin yönettiği belli olmaya bireysel adreslerde sipariş vermek her zaman risktir. BU tür olaylar olduğu için insanlar internetten alışveriş yapılmaz diyorlar. Etmeyin be ağabey. Böyle hesaplardan alışveriş yapmayın. e ticaret bu değil.

 16. Bende hamilelik dönemimde netten alisveris yapmistim.Köklü firmasina ragmen kizimin kiyafetleri doguma yakin geldi.Hatya en cok istedigim iki parca gelmedi.10 parca falan geldi.Ve bir tanesinin de rengi pembe dedim kirmizi geldi.Daha göndrrmeye niyetleri yoktu.Arayarak inatla patronlarini istedim.Ulastim ve aldım :) cok gecmis olsun abi.Umarim.bir daha olmaz.Önceki ayakkabida güzelmis gercekten. :)

 17. Gökhan'ım geçmiş olsun. Kötü bir tecrübe yaşamışsın ama önemli olan ders çıkarmak. Hayatımda internetten kıyafet hiç alamdım çünkü mağazada bile askıda görüp çok beğendiğim kıyafet veya ayakkabıyı denediğimde üzerime olmadığını çok gördüm. Öyle ki internette sadece fotoğrafına aldanıp kıyafet alsam muhtemelen o da üzerime olmayacak. Satın alınöadan önce denenmesi gereken şeylerin internetten alınması bana biraz saçma geliyor. Hele ki instagram üzerinden alışveriş, whatsapp ile sağlanan (sağlanamayan) iletişim şekli neresinden tutsan elinde kalıyor. Yaşadığın bu kötü deneyimi paylaşman iyi oldu bence. Bu konuda bilinçlenmesi gereken çok insan var maalesef.

  1. Teşekkür ederim Evren ağabey.
   İnan bende daha önce internetten kıyafet veya ayakkabı almamıştım. Dediğin gibi giymek ve denemek gerekiyor. Benim için kötü bir tecrübe oldu.

 18. Sizin adınıza üzüldüm bazıları internetten alışveriş yapmayın demiş fakat ben birçok kez alışveriş yaptım sadece bu adımları takip ediniz.
  1-İnstagram hesabından alışveriş yaparken kullanıcı yorumlarını okuyunuz eğer yok ise alışveriş yapmayın.
  2- Siteden alışveriş yapacaksanız gene kullanıcıların bu site hakkında düşündüklerini inceleyiniz.
  3- Satıcının güvenilirliğini göz önünde bulundurunuz.

  1. İşini iyi yapanlar muhakkak vardır tabi, yorumlar kesinlikle çok önemli. Ama ben yine de bundan sonra kurumsal olmayan firmalardan alışveriş yapmam.

 19. Sosyal medya üzerinden satılan ürünlere bu tür sorunlar olacaktır diye itibar etmedim. Senin yapman gereken tüketici hakları hakem heyetine gitmelisin. Bu mesajlaşmayı ve karşı taraf instagram hesabını siler diye adı, kullanıcı adı, telefonu kaydet bir yere. Üstüne kısa zamanda tüketici sorunları hakem heyetine git. Gitmeden önce bunları kağıda çıktı almanda fayda vardır.

 20. Geçmiş olsun öncelikle daha önce Wmaracı webmaster forumunda aynı konudan dolandırılan bir arkadaş konu açmıştı. Keşke o konu ile karşılaşsaydınız daha önce :( Üzüldüm gerçekten.

 21. Yorum yapmıcaktım ama ürünü görmeden ücreti nasıl verebiliyorsunuz,insan açıp bakması lazım önce sizdede hata var.

 22. Geçmiş olsun. Kitap, uçak ve otobüs bileti ile çay dışında internet üzerinden ürün almadım. Bu tür ürünleri birebir yerlerden gidip almak daha iyi. Orada bile bazen sıkıntılı şeyler yaşanabiliyor. Ben de internet üzerinden paylaşım yaparak bu kişilere karşı uyaracağım.

 23. Geçmiş olsun abi. Bu alanda belli başlı isim yapmış sayfalar var oralardan alışveriş yapmaya özen göster fiyata da aldanma

  1. Teşekkür ederim kardeşim, önemli olan verdiğim ücretten ziyade resmen alay etmeleri beni en çok sinirlendiren konuda bu zaten.

 24. ooo utanmadan bir de kaybol ne demek hepten azıtmışlar o sayfaya sıkça bu haberi yorum olarak girmek lazım :(
  Dürüst satış yapanların da hakkını yemiş oluyorlar sağladıkları güvensizlikle:(
  Geçmiş olsun

  1. Aynen abla, bu işi hakkıyla yapanlar muhakkak vardır. İnsanlar bu tipler yüzünden genelleme yapabiliyor. Mesela ben artık kesinlikle bu tür yerlerden bir şey almam. Firma kurumsal olmadıkça kesinlikle alışveriş yapmam artık.

 25. Valla bir ürün alınacaksa instagram yada facebook butikleri yerine ya gidip mağazadan yada alacağın ürünün web sayfasından alman daha mantıklı olur.

 26. Hocam keşke bu adilerden alışveriş yapmasaydınız asla güvenmiyorum bunlara zaten replika mallar satıyorlar. Dikkat edelim

 27. Hocam çok geçmiş olsun. Bu tarz sosyal medya sitelerinden alışveriş yapmak güvenli değil. İlgili whatsapp yazışmalarını savcılığa iletirseniz hakların işlem yapılır.

 28. İnstagramda paylaşımını okuyup yorum yazmıştım ama şu fotoğrafta karşı tarafın en son yazdığı o saygısız,terbiyesiz üslubu burada net okuyunca yazmadan geçemedim(biliyorsun bilgisayar arızası,internete bağlanamama gibi bahanelerim oldu,o yüzden gecikmeli okuyorum ne yazık ki).Bu olay inşallah kimsenin başına gelmez ama gelseydi benim de tavrım senin gibi olurdu hatta belki bir parça da çirkinleşebilirdim ben :)

  1. İnşallah kimsenin başına gelmez, en azından bu yazıyı okuyanlar o firmanın nasıl sahtekar bir firma olduğunu öğrenmiş oldu.

  2. Kesinlikle öğrenmiş olduk.Bu arada benim dikkatimi çeken instagram hesaplarındaki tüm fotoğrafların yoruma kapalı olması.Yani saklayacak çok şey var demek ki…

 29. Geçmiş olsun.
  Böyle olaylar sadece nette olmuyor aslında. Kaç sene önce ayakkabı almaya gitmiştik eşimle. Giydiğim ayakkabı biraz büyük geldi bir numara küçüğünü giyeyim dedim. Depodan bakalım dediler. Kaç dakika bekledik, adam bir türlü gelemiyor. Sonra getirdiği ayakkabıyı giyince öncekinden daha büyük geldi. :)
  Ben o an farketmemiştim ama eşim bakmış. Altındaki numarayı kazıyıp getirmişler.
  Güleriz ağlanacak halimize.

  1. Teşekkür ederim, aynen öyle ağlanacak halimize gülüyoruz, hayır yani ayakkabının numarasını neden silmeye çalışıyorsun o numara yoksa yok dersin Allah Allah ne insanlar var :))

  2. O ayakkabıdan yokmuş başka modellere bakalım falan dersin en azından, satış yapmak istiyorsan.

  3. Aynen, öyle insanca bir şey söyleselerdi insanlık halidir hata yapılmıştır deyip geçerdim. Fakat adamlar resmen alay ettiler zoruma giden o oldu.

 30. İnstagram satışlarında bu tür sıkıntılar sık yaşanıyor. O yüzden instagramdan bir şey almak pek tavsiye edilmiyor, siz de bu olay sayesinde bir deneyim edinmiş olmuşsunuz :)))

  1. Sorunu çözmek yerine, yaptıkları hatayı kabul etselerdi bile yeterliydi. Ama ne yazık ki çok sahtekar bir firmaymış.

 31. Öncelikle geçmiş olsun dilemek istiyorum sizlere. Ne cürretle neye güvenerek bu şekil de işler yapılıp ve sonrasın da arkasında duruyorlar anlamış değilim.
  Bile bile yapılan hatayı düzelme işlemini düşünmeden bu şekil de bir davranışla yol izlenmesi garibime gitti açıkçası.

 32. Gönderilen ayakkabı giyilecek cinsten değil ki. Ayrıca Verdiğiniz instagram hesabına ulaşılamıyor. acaba bu paylaşımdan sonra mı kapattılar?

  Bu arada Formen ayakkabı diye google de kısa bir araştırma yaptım da adamların sitesi bile yok sanırım, Nereden buldunuz burayı? :)
  Özellikle internet üzerinden Popüler olmayan yerlerden alışveriş yapılmaz görüşünü savunuyorum bu konu da siz ne dersiniz?

  Allah iyi kimselerle karşılaştırsın inşaallah.

  1. Evet, sanırım şikayetler üzerine sayfayı kapatmışlar.
   Haklısınız internet siteleri yoktur bende araştırdım. Fakat bu durumu yaşadıktan sonra araştırdım, daha önce böyle bir şey yaşamadığım için, böyle bir şey yaşayacağım aklıma bile gelmedi açıkçası.

   Amin, Allah kimseyi kötülerle karşılaştırmasın ve kötülere fırsat vermesin.

 33. Çok geçmiş olsun Gökhan. Ama internetten bir şeyler satın alırken biraz daha dikkatli olmak lazım. Hele hele bu tür instagram sayfaları tam bir dolandırıcı çıkabiliyor.
  Şunların instagram sayfalarına girip ''hayırlı olsun meşhur olmuşsunuz'' yazıp yazının linkini paylaşacaktım ki, instagram hesabı kapatılmış sanırım.

  Neyse giden bir ayakkabı parası olsun. Hem bak senin sayende yazını okuyan insanlar bilinçlenmiş oldu.

  Tekrar geçmiş olsun.

  1. Teşekkür ederim.
   Evet fazla şikayetten dolayı sayfayı kapatmışlar sanırım.
   Aynen giden bir ayakkabı olsun, zaten ben ayakkabının parasında değilim yaptıkları çok zoruma gittiği için böyle bir yazı yazarak herkesi bilgilendirmek istedim.
   Teşekkürler.

 34. Geçmiş olsun abi. Bu konularda da kimseye güven kalmadı. Paylaşman iyi olmuş artık dikkatli davranırız biz de bu konuda.

 35. Merhabalar öncelikle geçmiş olsun.
  Ben yurt dışına ayakkabı imal edip ihracat yapan aynı zamanda ayakkabı ustasıyım. Resimden gördüm sipariş verdiğiniz ayakkabı sahte yani çakma diye adlandırıyorlar. Sahte ayakkabı boyutu Türkiye de öyle bir boyuta geldi ki bizim gibi lisanslı marka ile üretim yapan imalatçılar enayi durumundayız bu haram zadeler binlerce dolar harcayarak geliştirdiğimiz ürünlerin taklidini yapıyorlar ve emek hırsızlığı yapıyorlar.
  Tabi burada son kullanıcısında rolü var. İstanbul un göbeğinde rüşvet vererek marka hırsızlığı yapıyorlar maalesefki herkes gözünü kapatıyor marka avukatları bu haramzadelerden rüşvet alıp görmüyor. Benim size ilerleyen zamanlardaki ayakkabı alışverişinizi belli yerlerden almanız. Denemeden ayakkabı almak çok yanlış zaten neyse yazacak çok şey var ama doğru olmak bu ülkede çok zor bir hale geldi size dürüst insanlarla hemhal olmanız dileği ile hoşçakalın

  1. Çok teşekkür ederim.
   Evet bu işi gerçekten hakkıyla yapanların hakları yeniliyor, her şeyden önce kul hakkı yiyorlar. Allah hiç kimseyi bu tür insanlar ile karşılaştırmasın inşallah.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu