Blog yazmanın avantajları anlatmakla bitiremem. Benim için blog yazmak gerçekten çok güzel bir duygu, zaman zaman bloguma vakit ayırmasam da blogum benim arkadaşım gibi 🙂 daha önceki yazılarımda da zaman zaman bahsetmişimdir blog yazmanın gerçekten çok güzel bir duygu olduğunu. İnsanlara, bildiğiniz veya tecrübenizin olduğu konularda yardımcı olabilmek mükemmel bir duygu.

Böyle güzel bir şey yaparken de mutlaka bazı kişiler çıkıp sizi yıldırmak isteyebilir. Size hakaret edebilir veya yapmadığınız bir şeyi yapmışsınız gibi sağda solda ( başka sitelerde sizinle ilgili kötü haberler yayabilirler ) moralinizi bozacak şekilde paylaşımlar yaparak sizi insanlara karşı kötü gösterebilirler. Kısacası blog yazmanın çok güzel yönleri olabildiği gibi bazen sizi bir anda her şeyden soğutan durumlarda olabiliyor. Ben, bugüne kadar bir iki defa yaptığım paylaşımlardan rahatsız olanlardan dolayı bir kaç tane hakaret içeren yorum ve mail aldım. Onlara aldırdım mı kesinlikle hayır, bildiğim konularda yazmaya devam ettim. Aşağıda blog yazmanın avantajları ve dezavantajlarını maddeler halinde yazmak istiyorum aklıma gelenleri yazacağım, ek yapmak isterseniz yorum bölümünde benimle paylaşırsanız sevinirim.

Blog yazmanın avantajları

* Her şeyden önce mutlu olursunuz, bildiğiniz bir konuda insanlara yardımcı olabilmek, insanlardan kendilerine yardımcı oldukları için teşekkür mesajları almak sizi çok mutlu edecektir.
* İnsanlar için güzel bir hoby olabilir, vaktinizi daha değerli işlerde harcamış olursunuz.
* Sesinizi dünyaya duyurabilirsiniz.
* Blog yazarak çevrenizi genişletebilirsiniz, yeni insanlar tanıyabilirsiniz. Örneğin ben, blog yazarak güzel yürekli bir çok insan tanıdım. Bir çoğuyla da yüz yüze de görüşme şansımız oldu, bir çoğuyla da iletişim içindeyim.
* Blog yazmaya başlamadan önce kitap okuma alışkanlığınız yoksa, blog yazmak size zamanla kitap okuma alışkanlığı kazandıracaktır. Bende blog yazmaya başlamadan önce kitap okumayı hiç sevmezdim fakat blog yazmaya başladıktan sonra kitap okuma alışkanlığı kazandım.
* Blog yazmaya başladıktan sonra, çok olmasa da belli bir zaman sonra para kazanmaya başlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir : E-Posta Aboneliği Nedir? Neden Önemlidir?

* Eğer blog yazıyorsanız ve benim gibi instagram üzerinden bir alış veriş yaparsanız ve o firma dolandırıcı çıkarsa o firmayı veya böyle yaşadığınız bir olayı insanlarla paylaşarak o firmayı ifşa edebilirsiniz.
* Bazı sosyal ağ sitelerindeki gibi karakter sınırlaması olmadan istediğiniz kadar yazabilirsiniz.
* Diğer sosyal ağ sitelerinde yaptığınız paylaşımların zamanla ne olacağı belli olmadığı için, paylaşımlarınızı önce blogunuzda daha sonra sosyal ağ sitelerinde yapmak sizin için daha avantajlı olacaktır. Blog yazanlar bu konuda daha şanslı bence. Çünkü yarın bir gün sosyal medya  siteleri kapanabilir, blog ise bizim kendi evimizdir bize aittir.

Blog yazmanın dezavantajları

* Blog yazmaya başladıktan sonra sadece güzel yürekli iyi insanlar tanımadım. İnanın bana çok fesat düşünceli insanlar da var ve bu tip insanlar sizin yaptığınız her şeyi insanlara kötü bir şekilde gösterebilir. Bu durumda moralinizin bozulması için birebirdir.
* Bir konuda düşüncenizi yazarsınız, yazdıklarınızdan rahatsız olanlar hakaret dolu yorumlar yaparlar.
* Fesat düşünceli insanlar daha doğrusu sizi çekemeyenler her yaptığınızı muhalefet olarak hakkınızda karalama kampanyaları oluşturarak sizi küçük düşürmeye çalışırlar.
* Blog yazdığınızı yakın çevrenizdeki insanlar biliyorsa  bilgisayarları bozulduğunda şuna bir el atıver diyebilirler siz bilgisayar donanımından fazla anlamadığınızı sorduklarında da,  Allah Allah sen blog yazıyorsan bilgisayardan neden anlamıyorsun diyebilirler 🙂 yani blog yazıyorsunuz diye insanlar sizi bilgisayar mühendisi olarak görebilirler. 🙂

İlginizi Çekebilir : Kişisel Blog Kurarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Şu hakaret içeren yorumlar eminim ki bir çok blog yazarının başına gelmiştir. Hakaret içeren yorumlar yapan insanlara sesleniyorum kardeşim bir şey hoşuna gitmiyorsa eleştirebilirsin ama hakaret içermediği sürece, o durumu sen sevmiyor olabilirsin ama seven insanların saygı duymak zorundasın. Blog yazmanın avantajları ve dezavantajları olarak şimdilik aklıma gelenler bunlar, eksik olmuş olabilir aklıma geldikçe listeyi güncelleyeceğim. Sizinde eklemek istedikleriniz varsa paylaşırsanız sevinirim.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.