Kişisel

Empati, Dünyamızı Yeni Bir Bakış Açısı İle Yeniden Algılayabilmemizi Sağlar.

Dün gece Şiddetsiz İletişim adındaki bir kitaptan, empatiyle ilgili bir bölüm okudum ve empati kurmanın gerçekten çok faydası olduğunu okudum. Yazının içinde bir hikaye vardı ve çok beğendim. Empati hakkındaki yazının bir kısmını paylaşmak istedim. Yazının tamamını okumak isteyenler, Marsall B.Rosenberg adlı yazarın Şiddetsiz İletişim kitabını alarak yazının tamamını ve daha bir çok faydalı olabilecek yazıları okuyabilirler.

Carls Rogers, empatinin, empati verilen taraf üzerindeki etkisini şöyle açıklar;  ”Birinin sizi, hakkınızda peşin hüküm vermeden, adınıza sorumluluk almaya yada sizi belli bir kalıba sokmaya çalışmadan dinlemesi cidden çok iyi gelir insana. Birileri beni gerçekten dinlediğinde ve duyduğumu hissettiğimde dünyamı yeni bir bakış açısı ile yeniden algılayabiliyor, hayatıma devam edebiliyorum.

Biri sizi dinlediğinde, daha önce çözümsüz gibi görünen şeylerin çözülebilir hale geldiğini görmek hayret verici. Biri sizi gerçekten dinlediğinde, içinden çıkamaz gibi görünen karışıklıklar berraklaşmaya ve su gibi akmaya başlar.”

Empatiyle ilgili en sevdiğim hikayelerden birini, yenilgiye açık bir okul müdürü anlatmıştı: Bir gün müdür öğle yemeğinden döner ve ilkokul öğrencisi Milly’yi ofisinde oturmuş, üzgün bir şekilde kendisini beklerken bulur. Milly’nin yanına oturur. Bu sırada Milly konuşmaya başlar: ”Bayan anderson siz hiç kimseyi incitmediğiniz halde, yaptığınız her şeyin birilerini incittiği bir hafta geçirdiniz mi hiç?”

Müdür, ”Evet. Galiba seni anlıyorum.” diye cevaplar. Bunun üzerine Milly, geçirdiği haftayı anlatmaya başlar. Bundan sonrasını müdür şöyle anlatıyor. ” O arada paltom bile hala üstümdeydi; oldukça önemli bir toplantım vardı ve çoktan geç kalmıştım. Bir oda dolusu insanı beklettiğim için kaygılandım. Bu yüzden, Milly senin için ne yapabilirim?” diye sordum.

İlginizi Çekebilir : Ne Ekersen Onu Biçersin

Milly, bana doğru uzandı, omuzlarımı iki elinin arasına aldı ve gözlerimin içine bakarak  kararlı bir şekilde ”Bayan Anderson, sizin bir şey yapmanızı istemiyorum, sadece beni dinlemenizi istiyorum’ dedi.

”Bu, çok değerli bir şey öğrendiğim hayatımdaki o çok önemli anlardan biriydi. Hem de bir çocuktan öğrenmiştim bu değerli şeyi. Sonra dedim ki içinden: ”Boş ver seni bekleyen bir oda dolusu yetişkini” Milly ile yalnız kalabileceğimiz bir banka geçtik. Benim kolum onun omuzlarında, onun başı benim göğsümde ve kolu da belimde, konuşmasını bitirene kadar öylece oturduk. Ve biliyor musunuz, o kadar da uzun sürmedi.”

Empatinin Gücü

 • Karşı tarafa ne kadar empati olursak kendimizi o kadar güvende hissederiz
 • Öfkeli birine ”ama” demek yerine, onunla empati kuralım.
 • En yakınlarımızda empati kurmak en zoru olabilir.
 • Bir sohbeti yeniden canlandırmak için empatiyle araya girebilirsiniz.
 • Suskunluğun gerisindeki duygu ve ihtiyaçları dinleyerek onunla empati kuralım.
 • Empati, kendimizi şimdiye getirme becerimizde yatar.

İlginizi Çekebilir : Düşünce ve Amaç Başarıya Götürür

Sonuç Olarak; Empati sunabilme yeteneğimiz, kendimizi tüm yaralabilirliğimizle ifade edebilmemizi, olası şiddeti önlememizi, ”hayır” kelimesini reddedilme olarak algılamadan kabul edebilmemizi, cansız bir sohbeti canlandırabilmemizi ve hatta sessizliğin ardındaki duygu ve ihtiyaçları anlayabilmemizi sağlar. İnsanlar kendilerini empatiyle dinleyen biriyle yeterince iletişim kurabildiklerinde, psikolojik acıların felç edici etkilerini aşarlar.

İlgili Makaleler

16 Yorum

 1. Toplumların gelişebilmesi ve tek yürek olabilmesinin en önemli anahtarı bu Gökhan.Empati yapabilen bir toplumda kimse itilip kakılmaz,kimse öyekileştirilmez.İnsanlar birbirleriyle uğraşacaklarına,bilimle,sanatla,ülkeyi güzelleştirip ileri taşımakla ilgilenirler.Yine harika bir konu seçmişsin,eline sağlık ablacığım.

   1. Gerçekten önemki empati yapabilmek,onun penceresinden bakabilmek, anlayabilmek ve onun gibi hissedebilmek… Ama empati yapabilior muyuz, ne kadar becerebiliyoruz emin değilim ben…

    1. Kesinlikle, empati yapabilmek çok önemli.
     Evet maalesef toplum olarak empati yapma konusunda çok iyi değiliz.

 2. Ne kadar önemli bir erdem 'empati kurabilmek'. Sırf başkalarını anlamadığımız için kalp kırarız çoğu zaman. Keşke herkes haiz olabilse. Kitap ilgimi çekti ve hikayeyi çok beğendim. Emeğine sağlık Gökhan Abi.

 3. Elinize sağlık yazınız insanı az da olsa bilinçlendirmeye meyilli (empati konusunda) bu güzel paylaşımınız için teşekkür ederim. Günlük yaşamımızda bir çoğumuz empati kurmayız bazılarımız ise unutur. Arada bende unutanlara dahil oluyorum. Bu önemi hatırlatmış oldunuz bana. Tekrar teşekkür ederim.

 4. Empati gerçekten iletişimde olağanüstü sonuçlar yaratabilir. "Seni anlıyorum" diyebilmek bile çok farklı sonuçlara neden olabiliyor.

  1. Kesinlikle…
   Dediğiniz gibi bir insana samimi bir şekilde seni anlıyorum diyebilmek bile o insanı mutlu etmeye neden olabilir.

 5. Burada empatiyle beraber sadece dinlemenin yada dinlemeyi becerebilmenin de yeri büyük şüphesiz..

 6. Çok empati kuran biri olarak bazen dozunu kaçırıp kendim yaşamışcasına etkisinde kalabiliyorum. Ama istedigim kadar empati yapayim yinede birilerini kirmayi basariyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu