Sigaranın zararlarını bilmeyen yoktur sanırım. Sigara kullanmak ,gırtlak kanseri, akciğer kanseri ve adını sayamadığım daha bir çok hastalığa yol açıyor. Hatta geçen gün bir tv programında Selda Bağcan vardı. Sunucu, Selda Bağcan’a sesini nasıl korumak için neler yaptığını sordu, Selda Bağcan’da sigara kullanmıyorum dedi. Zira sigara kullanmak ses tellerini zarar vererek sesin bozulmasına neden olabiliyormuş. Sigaranın ses tellerine zarar verdiğini bilmiyordum böylece öğrenmiş oldum.

Dünya geneline baktığımızda, Türkiye en çok sigara içilen ülkeler arasında 11.sıradaymış, her yıl 120 bin kişi sigara yüzünden hayatını kaybediyor, 5 milyon kişide sigara dumanına maruz kalıyormuş. Ayrıca sigara kullanmak doğurganlık oranını ciddi oranda azaltıyormuş. Böyle olduğu halde sigara kullanımı her yıl daha da artıyor, artık küçük küçük ilk okula giden çocukların ellerinde bile sigara görebiliyoruz. Sigara kullanımını azaltmak ve insanların sigarayı bırakmaları konusunda sağlık bakanlığı da gerekli çalışmalar yapıyor bunlardan bir tanesi de Alo 171 sigara bırakma danışma hattı.

Fakat her ne olursa olsun. Sigarayı bırakmak, yardımcı bir şey olmadan gerçekten çok zor. Sigara bırakmada kolaylık sağlayan elektronik sigara  hemen olmasa da zamanla sigarayı bırakmanızı sağlayabilecek yardımcı bir cihazdır.

Elektronik Sigara Nedir?

Elektronik sigara, duman çıkarmayan su buharı çıkaran bir cihazdır. Elektronik sigara başlıca iki bölümden oluşur. Biri pil diğer kısmı atomizerdir. Atomizer elektronik sigaranın içine koyulan sigara sıvısı yani likitin ısınıp buhar haline gelmesini sağlayan kısımdır.

Eletronik Sigaranın Avantajları

  • Normal sigarada bulunan ve insanlar için zararlı olan kanserojen maddeler içermez.
  • Etrafınızdaki insanlar için gerçek sigara kadar zararlı değildir.
  • Zehirli duman üretmediği için karbon monoksit gibi 4000 ‘ e yakın kimyasal içerikli ve zararlı maddeleri etrafa vermez.
Ben kendim elektronik sigara kullanmadım henüz. Fakat iki tane arkadaşımdan biliyorum hangi modeli falan kullandıklarını bilmiyorum ama yaklaşık 3 aydır kullanıyorlar, eskisine oranla sigarayı ciddi oranda azalttıklarını gördüm. Sigarayı bırakabilmeniz için öncelikle her şey beyninizde bitiyor, eğer sigarayı bırakacağınıza kendinizi inandıramıramıyorsanız istediğiniz yöntemleri kullanın sigarayı bırakacağınızı sanmıyorum. Bir de sigarayı paranız gidiyor diye değil, öncelikle sağlığınız gidiyor diye bırakmalısınız, çünkü paranız gittiği için bırakırsanız paket almasanız dahi arkadaş ortamınızda arkadaşlarınız sigara uzattığında yine sigara içersiniz o yüzden öncelikle sağlığınızı düşünerek bırakmak daha iyi olacaktır.
Bilgi : Yazıda bahsi geçen site kapandığı için yazı içindeki link çıkışları kaldırılmıştır.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitmiş Olmalı, Lütfen Tekrar Deneyin.