Blog İpuçları

Kişisel Blog Sitelerinin Olmazsa Olmazlarından Bir Tanesi; Hakkımda Sayfası

kişisel blog sitelerinin olmazsa olmazları arasındadır. Yani en azından benim için öyle, yeni bir blog keşfettiğimde ilk yaptığım şeylerden bir tanesi hakkımda sayfasına bakarım. Yazıyı hazırlayan kişi hakkında biraz bilgi sahibi olmak okuyucunun en doğal hakkıdır.  Eğer bloğunuz da birden çok yazar varsa yazı altında yazıyı hazırlayan yazara ait hakkında bölümü olmalıdır.

Bazı blog sayfaları gizliliği tercih ediyor. Bu onların doğal hakkıdır, sonuçta orası kendinin bloğudur ve kimsenin karışmaya hakkı yoktur. Fakat eğer kişisel bir blog tutuyorsanız kendinizin hakkında bilgi vermek istemeseniz bile en azından blogunuz hakkında bilgi verebilirsiniz.

Kişisel Blog Sitelerinin Hakkımda Sayfasında Neler Olabilir.

Bu tamamen sizin hayal gücünüzü kalmış bir şey ister üç beş cümlede kendinizi anlatırsız, isterseniz detaylı bir şekilde hakkımda sayfası oluşturabilirsiniz. Benim tavsiyem üç – beş kelime ile değil hakkınızda çok detaylı olmasa bile en azından okuyucuyu bilgilendirecek bir yazı olmasını tavsiye ederim. Öncelikle kendinizden bahsedin, kaç yaşındasınız , sevdiğiniz şeyler nelerdir,  blog yazmaya nasıl başladınız, blog yazmadaki amacınız nelerdir gibi konularda okuyucuyu bilgilendirecek bir yazı hazırlayabilirsiniz. Ayrıca kendiniz hakkında bilgiler verirken, bloğunuz hakkında da bilgi vermenizi tavsiye ederim. Blog sitenizde neler hakkında yazılar yazacağınız, hangi kategorilerde yazılar yazacağınız hakkında kısa da bilgilendirme yapmanızda fayda var diye düşünüyorum.

Eğer bloğunuzda birden çok yazar varsa yazarlar hakkında diye bir sayfa oluşturup orada yazarlar ile ilgili bilgileri ekleyebilirsiniz. Bunu wordpress’te rahatlıkla yapabilirsiniz, bunun için çeşitli eklentiler muhakkak vardır. HTML kodları ile blogger alt yapılı sitelerde de yapılabilir ama kodları iyi bilmek gerekir.

Tavsiye Bağlantı : Kişisel Blog Kurarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bloğunuzda hakkımda sayfasında nasıl bir yazı yazacağınızı bilmiyorsanız yani neler yazmalıyım diyorsanız kendinizi okuyucunun yerine koyun, örneğin siz bir blog sayfasına girdiğinizde hakkımda sayfasında nelerin olmasını isterdiniz bu şekilde düşünebilirsiniz. Hakkında sayfanız ne çok uzun olsun nede çok kısa olsun. Yani okuyucuyu sıkmayacak uzunlukta olması daha iyidir. Şunu da belirtmek istiyorum kişisel blog sitelerinin, sitelerinde en çok okunan sayfalardan bir tanesi de hakkımda sayfasıdır. Yani hakkımda sayfanız ne kadar iyi olursa ziyaretçi kitlenizde o kadar iyi olur diye düşünüyorum.

 

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. Öncelikle yazın icin tesekkür ederim gökhan abi. Bende biraz gec oldu ama dün hakkımda sayfasini yaptim. Blog üzerine yazilarini hep bekliorum abi takipteyim.

  1. Rica ederim kardeşim.
   Hakkında bölümündeki yazıyı vaktim olduğunda okuyacağım çünkü bloglara girdiğimde yaptığım ilk şeylerden bir tanesi gerçekten hakkında bölümüne bakarım.
   İnşallah kardeş zaman zaman bu tür blog ipuçları ile ilgili yazılarım olacak.
   Teşekkür ederim Ali.

 2. Gökhan kardeşim senin öneri ve görüşlerine her zaman değer veririm bilirsin..Benim ”hakkımda” nasıl sence ?

  1. Teşekkür ederim.
   Evet sizin hakkımda sayfanızdaki yazıyı daha önce okumuştum. Olması gerektiği gibi yani çok detaylı da değil, çok kısada değil. Zaten önemli olan sayfalar dolusu yazmak değil, önemli olan ziyaretçiye blog yazarı hakkında bilgiler sunmak.

 3. Hakkımda sayfaları siteler için özellikle de kişisel bloglar için gerçekten çok önemli, bende sizin gibi takip ettiğim blogların hakkımda sayfasına mutlaka bakarım. Bana aradığım bilgiyi veren kişi hakkında bilgi sahibi olmak isterim.

 4. Gerçekten doğru bir konuya değinmişsiniz, her girdiğim kişisel blogun önce hakkımda sayfasını okurum ona göre diğer yazıları hakkında zaten bir fikir oluşur aklımda.

 5. Gizlilik politikası ve kullanım koşullarının da bir blog sitesinde olması taraftarıyım. Hakkımda sayfası normal bir blog yazısından daha heyecanlı oluyor.

  1. Evet gizlilik politikası ve kullanım koşulları sayfası da çok önemli, özellikle Google bu sayfalara çok önem veriyor hatta bir yerde okumuştum ne kadar doğruluk payı vardır bilemiyorum ama, gizlilik politikası ve kullanım koşulları sayfaları olmayan siteleri adsense kabul etmiyormuş diye okumuştum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu