Muhasebe, bazen çok stresli, bazen insanı çok sinirlendiren bir meslektir. Tabi bu kişiden kişiye göre ve yer ve zamana göre de değişen bir durumdur. Örnek veriyorum ofis muhasebeciliğinde müşterileriniz olur, en yoğun zamanda sizi arayıp herhangi bir konuda bilgi isterler ve o yoğunlukta belki saatlerce müşterinizin aklına takılan konuyu telefonda saatlerce anlatırsınız tam kapatacağınız zaman aynı soruyu tekrar sorar buda kişinin sinirlenmesine neden olabilir.  Fakat her zaman böyle değildir çok güzel yanları da vardır.

 

Araştırmak Okumak ve Uygulama Yapmak

Eğer muhasebe mesleğini icra ediyorsanız vergi ile ilgili çıkan yasa ve kanunları takip etmeniz gerekir.  Çünkü her geçen gün yasalar değişiyor veya yeni yasa ve kanunlar çıkabiliyor. Eğer muhasebeci olmak istiyorsanız ve muhasebe veya işletme bölümünde okuyorsanız yani üniversiteden sonraki hayatınızda bu mesleği yapmak istiyorsanız size tavsiyem kendinizi üniversite okurken geliştirin neden böyle diyorum çünkü; Ben muhasebe bürosunda çalışıyorum yani muhasebe elemanıyım zaman zaman staj için gelenler oluyor 4 yıllık üniversite mezunları oluyor inanın bana muhasebe ile ilgili neredeyse hiç bilgisi olmayan insanlar geliyor. Tamam üniversiteyi bir şekilde bitirmiş ama nasıl bitirmiş hayret ediyorsunuz. Yani sadece sınavlara çalışıp dersleri geçmişler bir şekilde üniversiteyi bitirmişler. Fakat, kendini çok iyi geliştirmiş öğrencilerde var. Dersi sadece derste dinlemekle kalmayıp araştıran, okuyan ve uygulayan çok başarılı öğrencilerde var.

Ben üniversite okumadım ve düz lise sözel mezunuyum. Bazen  insanlar düz lise okuduğuma inanmıyor, bu mesleği nasıl yapıyorsun diye soranlar oluyor. Ben kesinlikle 4×4’lük muhasebeci değilim yani benimde henüz bilmediğim bir çok şey var. Çünkü ofis muhasebeciliğinde iş ayrımı vardır, yani herkes bir şey yapar. İnsan istedikten sonra bu mesleğin yapılamayacak bir zorluğu yok, sabır gerek, azim gerek bunlar olduktan sonra insanın yapamayacağı hiç bir şey yoktur bence.

Bir kaç kişi muhasebe mesleği hakkında benden bilgi istedi. Onlara mail ortamında kısa cevaplar yazdım çünkü detaylı olarak burada anlatmak istedim. Bu yazıyı yazmamdaki amaç muhasebe mesleğini merak edenleri birazcıkta  olsa bilgilendirmek.

Muhasebeci Ne İş Yapar?

Burada muhasebenin tanımı yapmaktan ziyade örnek vererek açıklamak istiyorum. Bu şekilde daha akılda kalacağını düşünüyorum.  Örnek veriyorum bir işletmeniz var  diyelim. Resmi olarak bir işletmenizin olabilmesi için vergi kaydınızı yaptırmanız gerekir ( vergi mükellefi olmanız gerekir ) eğer işletmenizde işçi çalıştıracaksanız bunun içinde işletmenizi SGK ( Sosyal güvenlik kurumu )  kurumuna tescil ettirmeniz gerekiyor. Her ay kdv beyannamesi 3 ayda bir geçici vergi beyannamesi ve yılda bir defa olmak üzere gelir vergisi beyannameleri verilecek bunları da bir muhasebecinin vermesi gerekiyor. Ayrıca bunların dışında Muhtasar beyanname ve eğer işletmeniz bir kurum ise yine yılda bir defa olmak üzere Kurumlar vergisi beyannamesi var. İşte muhasebeci burada devreye giriyor. Yani işletmelerin beyanlarını, vergi dairesi ile yazışmalarını, SGK ile olan yazışmalarını yapıyor. Ayrıca, işletmenin kredi çekmesi için gerekli olan belgeleri hazırlıyor. Kısacası bir işletmenin vergi ile ilgili bütün işlemlerini yapıyor.

İlginizi Çekebilir : Fatura Nasıl Kesilir ve Yapılması Gerekenler Nelerdir

Muhasebe, eskiden büyük defterlerde tutuluyormuş, fakat teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık bilgisayar ortamında tutuluyor hatta bir kaç yıldır büyük firmalar faturaları dahi internet ortamında yani e-fatura olarak kesiyorlar.

Muhasebeciler Hangi Programları Kullanıyor?

Muhasebecilerin kullandıkları bir çok yazılım mevcut. Luca programı, zirve programı  ve eta programı bunlardan bir kaç tanesi, ben sadece Eta programını kullandım halende aynı eta programını kullanıyorum. Diğer programlar hakkında bir bilgiye sahip değilim fakat diğer programları kullanan arkadaşlarım var. Eta programına kıyasla diğer iki program daha kaliteli ve daha işlevsel görünüyor.

Eğer bu programlardan herhangi birine gitmek istiyorsanız size tavsiyem eta programını son düşünceniz olsun yani önceliği luca ve zirve programına verin derim. Nedeni ise artık eta programı eskisi kadar çok fazla kullanılan bir program değil. En azından benim bulunduğum ilçede bu şekilde bulunduğum ve ilçede yaklaşık 45 tane muhasebe ofisi var sanırım bunlardan 30’a yakını belkide daha fazlası veya daha azı artık luca veya diğer programları tercih ediyor.

muhasebe

Muhasebe mesleğini icra etmek isteyen arkadaşlar yani muhasebeci olmak isteyen arkadaşlara tavsiyem bu meslek hakkında daha detaylı bilgi edinin hatta gerekirse gidip bir muhasebe bürosunda bir kaç gün ücretsiz olarak çalışın eğer böyle bir imkanınız varsa işler nasıl yürüyor yerinde görün. Zaten şöyle bir şey var eğer gerçekten bu mesleği öğrenmek ve yapmak istiyorsanız gerçekten istedikten sonra bence insanın yapamayacağı bir şey yoktur.

Demek istediğim belki zor bir meslekmiş gibi görünebilir size ama sabır, azim ve istek olduktan sonra istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz bence.  Bana, muhasebe mesleği zor mu diye sorarsanız evet her meslek gibi muhasebe mesleğini de zor ve stresli bir meslektir fakat az öncede dediğim gibi insan yeter ki istesin üstesinden gelemeyeceği hiç bir şey yoktur bence.  Umarım bana bu konuda yani muhasebe mesleği nasıl bir meslektir diye soran arkadaşlar için faydalı bir yazı olmuştur.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.