GenelKişisel

2017 Yılında Dikkatimi Çeken Yazılar

Geçtiğimiz yıl yani 2016 yılında yıl boyunca dikkatimi çeken, beğendiğim ve faydalandığım blog yazılarından bazılarını paylaşmıştım. Geçen yıl böyle bir liste yaparken bundan sonraki yıllarda da yıl boyunca dikkatimi çeken yazıları yine liste halinde yazacağım demiştim. 2017 yılında zaman zaman dikkatimi çeken yazıları not ettim.  Bunlardan bazılarını paylaşmak istedim. Umarım herkes için faydalı bir liste olur. Liste sıralaması biraz karışık olabilir yani eskiden yeniye doğru değilde, yenilerden eskiye doğru olabilir. Çünkü yazıların linklerini bilgisayarıma not almıştım.

2017 yılı bloğum için güzel bir yıl oldu diyebilirim. Blogger’dan wordpress’e geçtim. Bir çok kişi wordpresse geçtiğin için pişman oldun mu? diye sordu, buradan cevap yazmak istiyorum. Wordpresse geçtiğim için kesinlikle pişman olmadım. Wordperss gerçekten güzel ve kullanışlı bir sistem. Wordpresse geçtikten sonra bazı sorunlar oluştu ama onları da düzelttim. Yani şu an için wordpress benim için çok iyi diyebilirim. İleri ki zamanlarda durum neyi gösterir bilemiyorum. Fakat dediğim gibi şu an için wordpress çok iyi. Geçmek isteyip tereddüt edenlere tavsiye ederim.

İşte 2017 Yılında Dikkatimi Çeken Blog Yazılarından Bazıları

Zaman biz insanlar için oldukça önemli bir kavramdır. Bazen nasıl geçtiğini anlamadığımız bazende bir türlü geçmek bilmeyen zaman kavramını, blog yazmaya yeni başlayan Zeynep Erdem arkadaşımız zaman kavramını anlatan çok güzel bir yazı yazmış Zaman başlıklı yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Yogayı merak edenler veya yoga hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler varsa Elif Hanım bu konuda kendi tecrübelerinden yola çıkarak Yoga nedir ne değildir başlıklı bir yazı yazmış yoga yapmadan önce okumanızı tavsiye ederim.

Ülkemizde sık sık depremler yaşanıyor. Bazı depremlerde insanlarımızı kaybediyoruz bunun en büyük örneklerinden bir tanesi gölcük depremiydi. Deprem konusunda okullarda, depremden korunma yolları anlatılıyor belki ama Aytül Örçün Deprem anına dair yanlış bildiklerimiz başlıklı bir yazı hazırlarmış, okumanızı tavsiye ederim. Depremde neler yapacağımızla ilgili çok faydalı bilgiler içeriyor.

Kitap okumayı sevenlerin bir çoğu Sabahattin Ali’nin kitaplarını okumuştur muhakkak. Ben, Kuyucaklı Yusuf kitabını okudum. Diğer kitaplarını da aldım inşallah sırası geldikçe hepsini okuyacağım.  Evren Soyuçok Sabahattin Ali hakkında çok güzel bir yazı hazırlamış. Edebiyatın kahramanı, korkunç cinayetin kurbanı Sabahattin Ali başlıklı yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Hep merak edilen ve devamlı bu konular üzerinde yazılar yazılan bir konu hakkında Yusuf Arslan harika bir yazı yazarak, çok gezen mi yoksa çok okuyan mı bilir tartışmasına ayrı bir boyut kazandırmış Çok blog okuyan mı çok youtube izleyen mi bilir başlıklı yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Sahip olduklarımızın kıymetini ne kadar biliyoruz daha doğrusu biliyor muyuz? Mücahit Doğan bloğunda bu konuyla ilgili güzel bir makale yazmış Sahip olduklarının kıymetini biliyor musun başlıklı yazısını okumanızı tavsiye ederim. Umarım herkes sahip olduklarının kıymetini bilir.

Birçoğumuzun kullandığı sosyal ağ sitesi olan instagram da kullanıcı sayınızı artırmak istiyorsanız Sevgi Bolat tarafından yazılmış olan Tutarlı bir instagram teması nasıl oluşturulur başlıklı yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Sevgi hanım çok güzel bilgiler paylaşmış.

Blog yazarlarının korkulu rüyalarından olan, yazılarının ve resimlerinin çalınması olayı bir çok blog yazarının başına gelmiştir. Daha önce bende yaşamıştım bu tür olaylar saatlerce uğraşarak hazırladığım yazıları bir başkası gelip  kopyalayıp kendi sitesine yapıştırıyor sanki kendisi yazmış gibi hiç kaynakta göstermiyor. Bu konuda bende bir takım araştırmalar yapmıştım. Yazıların ve resimlerin korunması için neler yapılmasını gerektiğini şuradaki yazımda anlatmıştım. Mustafa Sönmez de bu konuda çok faydalı olabilecek bir makale hazırlamış eğer böyle bir sorunuz varsa yazıda anlatılanları yapmanızda fayda var. Kopya içerik ve kontrol ve şikayet blogcuların 2 sorunu

Bücürükveben bloğunu bir çok kişi biliyordur, bloğunda bazen siyasi yazılar bazende çok güzel senaryo içerikler paylaşıyor. Yeşim 1 bölümününden başlayarak diğer bölümleri de okumanızı tavsiye ederim. Hem çok eğleneceksiniz hemde yazıdaki çizimler çok hoşunuza gidecek, çizimler gerçekten çok güzel.

Akıllı telefonlar hayatımızın her alanında artık, küçük yaştaki çocukların ellerinde bile akıllı telefonlar görebiliyoruz oysa küçük çocuklara hangi yaşlarda akıllı telefon alacağız, eğer çocuğunuz varsa veya bu konuda bilgi sahibi olmak istiyorsanız Anne Kaleminden bloğunda konuyla ilgili faydalı olabilecek bir makale var okumanızda fayda var. Çocuğuma kaç yaşında akıllı telefon almalıyım başlıklı yazısını okumanızı tavsiye ederim. Çocuğunuz yoksa bile bu konuda bilgi sahibi olmuş olursunuz.

Blog yazan bir çok kişi eminim ki şunu düşünmüştür; adsense reklamı alırsam para kazanırım gibi düşüncelere kapılmıştır. Fakat adsense reklamlarıyla çok para kazanacağınızı düşünüyorsanız bence biraz yanılıyorsunuz, evet belki adsense reklamları para kazandırır ama çok fazla kazandıracağını düşünmüyorum. Cem Kazan konuyla ilgili çok güzel bir yazı paylaşmış, adsense reklamları almak para kazandırıyor mu? başlıklı yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Bir çok blog yazarının sorduğu sorulardan bir tanesi olan neden fazla ziyaretçim yok sorusu hakkında Çıplak Yazar çok güzel bir yazı hazırlamış, eğer sizde kendi kendinize daha fazla ziyaretçim neden yok diye soruyorsanız Çok okunan blogların sırrı ne? başlıklı yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Konuyu güzel bir şekilde açıklamış.

Eğer iş dünyasına atılıp, girişimci olmak istiyorsanız ve bu konuda çok başarılı olmuş dünyaca ünlü girişimcilerin hayatlarını anlatan ve girişimcilerin nasıl girişimci olduklarından bahseden kitapları Ali Mutlu Başarının anahtarı bu kitaplarda saklı yazısında liste halinde paylaşmış, hepsi çok güzel ve gerçekten okunması gereken kitaplar.

Müzik dinlemeyi seviyor musunuz? peki spotify listenizdeki müzikleri indirmek ister misiniz? Aslıhanın dünyası  bloğunda, spotify listesini mp3 olarak nasıl indirileceğini resimli olarak anlatmış eminim ki bir çok kişinin işine yarayacaktır.  Spotify listesi mp3 olarak nasıl indirilir bağlantısına tıklayarak Aslıhanın yazısına ulaşabilirsiniz

Her blog yazarı site hitinin çok olmasını ister, bu hit olayı bir çoğumuz için önemli olmasa da bir çok kişi için çok önemli Ali Yatarkalkmaz Site hitimiz nasıl artırılır? başlıklı bir yazı yazmış yazıda çok güzel örnekler var.

İş yerinizde sizi sinirlendiren insanlarda olabilir, iyi ki bu ekiple çalışıyorum dediğiniz insanlarda vardır. Fatma Erdem ( Mavianne ) bu konuyla ilgili Çalışma hayatında iyi ki var dediğin 10 insan tipi başlıklı bir makale yazmış yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Sabahattin Ali’nin çok güzel kitapları var, bunların içinden sadece Kuyucaklı Yusuf kitabını okudum. Diğer kitaplarından hangisini alayın derken Renkli Kanatlar bloğunda Sabahattin Ali İçimizdeki Şeytan kitap özetine denk geldim ve kitabın özetini çok beğendim sonrasında ise kitabı almaya karar verdim. Fakat bir türlü okuma fırsatım olmadı inşallah en kısa zamanda okuyacağım.

İş kurmak istiyorsunuz ama iş kurmak için sermayeniz yok Şafak Çalışkan bu konuyla ilgili bir makale yazmış, eğer iş kurmak istiyorsanız ve sermayeniz yoksa Sermayesiz iş kurma yolları başlıklı yazıyı okumanızda fayda var.

Eğer hafızanız yeterince iyi değilse ve hafızanızı güçlendirmek için neler yapacağınızı bilmiyorsanız konuyla ilgili yazılmış çok güzel bir yazı var. Daha Mutluyuz Hafıza için stratejiler başlıklı bir yazı hazırlamış. Hafızanızı güçlendirmek istiyorsanız yazıyı okumanızda fayda var. Neler yapılması gerektiğini maddeler halinde yazmış.

Yabancı diziler izlemek istiyorsunuz ama hangi dizileri izleyeceğinizi veya hangi dizilerin nasıl olduğunu bilmiyorsanız Semih Keçecioğlu İzlenesi yabancı diziler başlıklı bir yazı yazmış izlemek istediğiniz dizi hakkında karar vermeden önce bakmanızda fayda var.

Ece Evren ablamızı blog yazarlarının neredeyse hepsi tanır, o blog yazarlarının en yaşlısı, bizim de çok değerli ablamız Ece Evren ablamız anneler günüyle ilgili çok güzel bir şiir yazmış, şiiri okumak için Anneler Günü başlıklı bağlantısına tıklamanız yeterli.

Fakir Yazar yazdığı bir yazısında Organ naklinin öneminden bahsetmiş, yazıyı okumak için Organ nakli hayat kurtarır bağlantısına tıklayabilirsiniz

İnternet günümüzün en tehlikeli yerlerinden bir tanesi haline gelmiş durumda, tabi ki interneti ve sosyal ağ sitelerini gereği gibi kullandıktan sonra hiç bir zararı yok fakat çocuklar için eğer önlemler alınmazsa bazı oyunlar sayesinde internet çocuklar için çok zararlı hale gelebilir. Derya Hanım. Çocuklarımızı internet tehlikelerinden koruyalım başlıklı yazısında çocuklarımızı tehlikeli oyunlardan nasıl koruyacağımızdan bahsetmiş.

Kendisini bolkafein sitesi ile tanıdığım ve çok güzel yazılar yazan Tahsin Sungur 17 Ekim 2016 tarihinde isim değişikliği yaparak tahsinbey.com’a geçiş yaptı Blog adının hikayesini okumuştum sizinde okumanızı tavsiye ederim. Tahsin ‘Bey’ in Hikayesi  

Ziyaretçilerinizin yazılarınızı her zaman okumasını istiyorsanız yani ziyaretçilerinizin bir zaman sonra bloğunuzu terk etmemesini istiyorsanız bu konuda Teknojest Ziyaretçileri blog okumaktan soğutan 8 neden başlıklı yazısını okumanızı ve yazıda yazılanları uygulamanızı tavsiye ederim.

Blog yazarlarının en büyük sorunlarından bir tanesi de Google adsense reklamı alamaması veya reklamları aldıktan sonra ödeme alacağı zaman geldiğinde ne yapacağını bilmemesidir. Blog Tecrübem bu konuda Adsense’se ödeme yöntemi nasıl eklenir başlıklı yazısını eklemiş. Yazının içinde adsense ile ilgili diğer yazılarının da olduğu linkler var.  Adsense ile ilgili aklınıza takılanları yazıda bulabilirsiniz.

Beğendiğim, faydalandığım bütün yazıların linkini koymak isterdim fakat yazı gerçekten çok uzun oldu. Okuyucuları sıkmamak için beğendiğim, faydalandığım yazıların sadece bir kısmını koydum.

Eskiden çok önemli olan fakat günümüzde bana göre çok önemi kalmayan alexa hakkında Nuri Özkan Alexa sıralama düşürme yöntemleriyle ilgili bir yazı yazmış. Eğer alexa puanınızı düşürmek istiyorsanız yazıyı okumanızda fayda var.

BİLGİ: Bu içerikte yazısının linki olup, yazısına ait url’nin burada görünmesini istemeyenler iletişim bölümünden bana ulaşabilir veya yazı altına yorum yaparak yazısına ait url’nin kaldırılmasını isteyebilir.

İlgili Makaleler

58 Yorum

 1. Bu kategoriye girmek beni çok mutlu etti. Ayrıca diğer beğendiğiniz yazıları da kesinlikle okuyacağım. Benim için iyi bir referanssınız. Bakacağım diğer blog sayfalarına da. Umarım 2018 daha güzel geçer sizin için.

 2. Böylesine kaliteli bir blogda adımın geçmesi beni çok mutlu etti gökhan bey. Ayrıca yeni bloglarıda sayende keşfetmiş oldum. Herşey için çok teşekkür ederim. :)

  1. Rica ederim kardeşim. Yazıların gerçekten çok güzel, özellikle de girişimcilik ile ilgili yazıların çok güzel ve eminim ki bir çok kişiye fayda sağlıyordur.

 3. Güzel bir derleme olmuş Gökhanım. Yazıları okumaya başladım. Bana da yer verdiğin için teşekkür ederim.

  1. Rica ederim.
   Evet bu tür derlemeler güzel oluyor gerçekten. Gönül isterdi ki beğendiğim her yazıyı koymak isterdim fakat yazı gerçekten çok uzun olacaktı. Bende bir kısmını koymaya çalıştım.

 4. Listenizde yer almak beni çok mutlu etti. Uğraşıp böyle bir yazı hazırladığınız için de ayrıca teşekkürler.

 5. Çok tesekkür ederim yazima yer verdigin için. Özellikle de çocuklar konusunda dikkat çekmek istedigim bir konu oldugu için mutlu oldum. Simdiden mutlu bir yil dilerim 😊

  1. Rica ederim. Her şey çocukların geleceği için, onun içinde onların en iyi şekilde eğitim almaları ve yetiştirilmeleri benim içinde çok önemli. Size de mutlu bir yıl dilerim :)

 6. Teşekkürler Gökhan Abi, eline emeğine sağlık. Bu listede yer almak hakikaten mutlu etti. Diğer yazıların bir kısmını daha önce okumuştum. Ama henüz karşılaşmadığım bloglar da yer alıyor listede. Hepsini ziyaret edeceğim…

  1. Rica ederim kardeşim. Seni mutlu edebildiysem ne mutlu bana. Bunu duymak beni de mutlu etti.
   Diğer yazılarda da gerçekten çok faydalı yazılar var.

 7. En beğendiğin ve faydalı bulduğun yazıların içinde, yazımın yer olmasından dolayı çok mutluyum, çok teşekkür ederim Gökhancım ;) Diğer arkadaşların yazılarını da okumak için güzel bir vesile oldu.Emeğine sağlık canim kardeşim ;)

 8. Gerçekten emeğinize sağlık. Ben daha yolun başında olmama rağmen benimde başıma içerik çalınması ile ilgili bir olay geldi ne hissettiğinizi az çok anlayabilirim. Google’dan şikayet etmeyi ararken Mustafa Bey’in makalesine denk geldim. Onun da dediği gibi ‘Takdir edilirsek değil taklit edilirsek başarılı olmuşuz demektir.’

  Sizi takibe aldım umarım seneye benim yazılarımdan biri de sizin faydalı bulduğunuz bir yazı olur. Emeğinize sağlık

  1. Teşekkür ederim.
   Evet bu söze bende katılıyorum. İnsan takdir edildiğinde değil, taklit edildiğinde başarılıdır.
   İnşallah bundan sonraki 2018 yılı için yazacağım yazıda sizinde yazınız yer alır.

 9. Kendi ismimi buralarda görmekten ne kadar mutluluk duyduğumu bir bilseniz. :)

  Çok ama çok teşekkür ederim. Diğer arkadaşlarımın da okumadığım yazılarını ziyaret edeceğim inşallah.

  Sevgiler… :)

  1. Rica ederim.
   Diğer yazılarda gerçekten çok güzel ve faydalı olabilecek yazılar.
   Sevgiler. :)

 10. Genelde toplumu bilgilendirmek ve güzel bir hayat için yazıyorum bunu fark edip dikkatinizden kaçırmadığınız için teşekkür ederim.
  Umarım 2018 de daha başarılı blog yazıları ortaya koyarız. :)
  İyi çalışmalar dilerim.

  1. Rica ederim. Bu listede mutlaka yer almalıydın. Çünkü yazıların gerçekten insanlara faydalı olacak nitelikte, yazılarından ben faydalandığım gibi herkesinde faydalanmasını istedim. Umarım faydalı olur.
   İyi çalışmalar.

 11. Yazın harika olmuş Gökhan sayende izlemekten keyif alacağım bloglar keşfettim. Beni de bu listeye almaya değer gördüğün için çok teşekkür ederim.

 12. Kardeşim senin gibi kaliteli içeriklerle dolu ve çok okunan bir blogda yer almak benim açımdan sevindirici. Teşekkürler benim yazıma da yer verdiğin için.

 13. Hocam yazımı burada görmek beni mutlu etti. Emeğinize sağlık takip ettiğim en kişisel ve güncel blogsunuz. Tekrardan teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim

 14. Selam,
  Yazımı beğenmenize sevindim
  Güzel yazılar derlemişsiniz hepsine bakacağım,
  iyi haftalar diliyorum

 15. Gökhan’cığım, cuma günü bilgisayarımı tamirciye verdim, bugün (pazartesi) aldım,
  telefondan bilgisayara girmeyi bilmediğimden ancak bugün görebildim yazını,
  sağol, eksik olma,:) çok teşekkür ediyorum. Çok naziksin:)
  Sevgilerimle:))

 16. Yazıyı hemen okudum ama yorumu şimdi yapıyorum :) Teşekkür ederiz bu güzel yazın için.Tabi ki bu yazıyı sosyal medyada da paylaştım :)

 17. Gökhan oğlum. Senin hakkını asla ödeyemem biliyorsun. Anne hakkında yazdığım şiirdi herhalde aklıma gelmedi, bir bakayım, çok teşekkür ederim oğlum. Beni andığın ve sayfanda yer verdiğin için de çok teşekkür ederim yavrum. Yeni senenin sana ve tüm ailene sağlık, huzur ve mutluluk, bol kısmetle gelmesi dileklerimle, gözlerinden sevgiyle öpüyorum. Sağlıcakla kal oğlum :)

 18. İlginizi çeken blog yazılarına yer vermeniz çok güzel bir hareket, bu listede kendimi ve arkadaşlarımı görmek ayrıca mutlu etti, teşekkürler :)

 19. Biraz geç oldu ama en sonunda tamamını okudum. :)
  Muhteşem bir yazı olmuş Gökhan. Ben de mi böyle yazılar yazsam acaba? Düşününce çok mantıklı geliyor. Bir çok blogdan güzel yazılar derlemişsin sonuçta.

  1. Teşekkür ederim dostum.
   Ben bu listeyi iki yıldır yapıyorum. Hatta bir ara aylık olarak yapmak istedim fakat gerçekten çok zaman alan bir içerik türü olduğu için vazgeçmiştim geri, eğer zamanın varsa aylık olarak veya 3 ayda bir de yapsan güzel olacağını düşünüyorum.

 20. Yine harika bie liste olmuş. Yalnız bir eleştiride bulunmak istiyorum.
  Yazıları daha belirgin hale getirsen çok daha iyi olur. Link rengin biraz soluk. O yüzden hangi yazıya link verdiğini görmek biraz zor oluyor. Belki paragrafın başına yazı adını çıkartıp daha sonra yorumlarını bıraksan daha dikkat çekici olabilir.
  Tekrar teşekkürler

  1. Rica ederim.
   Link renkleri sitenin renkleri ile aynı sanırım o yüzden biraz soluk görünüyor.
   2018 yılında yazacağım listede dediğiniz gibi yapmaya çalışacağım.
   Ben teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu