SEO Nedir diye soracak olursak, kısaca olarak arama motoru optimizasyonudur.  Yani sitenizin arama motorlarına uygun hale getirilmesidir. Arama motorlarında sitenizin anahtar kelimelerinde üst sıralarda çıkmasını sağlamak için seo çalışmaları yapılır.  Sitenizin SEO ayarları ne kadar kaliteli olursa siteniz o derece üst sıralarda çıkacaktır.

SEO Nasıl Yapılır?

Seo yaparken dikkat edilmesi gereken konular vardır. Bunların başında kalitesiz sitelerden baclink almaktır. Eğer siteniz için, siteniz ile ilgili olmayan sitelerden baclink alırsanız hemen olmasa da ilerleyen zamanlarda sitenize zarar verebilir. Şöyle düşünün, sizin siteniz kişisel blog sitesi, baclink aldığınız sitenin kategorisi ise makyaj veya kozmetik ürünleri tanıtımı yapan bir firmanın sitesinden baclink alıyorsanız bu siteniz için zararlı olabilir.

Fakat diyelim ki, siz bir kozmetik ürünü ile ilgili bir yazı yazdınız, başka bir kozmetik sitesi de sizin yazınıza benzer bir yazı yazdığında sizin sitenizdeki yazıya link veriyorsa bu faydalı olabilir.

Sitenizin SEO ayarlarını yaparken öncelikle iç SEO ayarlarını yapmak gerekir. İç SEO ayarları yapmamızın nedeni ise sitenin arama motorlarına uygun hale getirilmesini sağlamaktır.

İç SEO arama motoru optimizasyon çalışmalarının ilk işlemidir.  Site içerisindeki yapılan düzenlemeler ile arama motoru kriterlerine uyum sağlanmış olur. İç SEO yaparak dış SEO’nun yapılabilmesine hazırlık yapmış oluruz. Site açıklamasını doğru şekilde yazarak arama motorlarının sitenimizi daha doğru ve anlaşılabilir olarak indexlemesine zemin hazırlamış oluruz.

Bir de dış SEO vardır.  İç SEO optimizasyonu yapılmış olan bir sitenin dış SEO ayarları yapılabilir. Başka sitelerden alınan metin linkler veya görseller ile alınan linkler sitenizin arama motorlarında kaliteli hale gelmesini sağlayacaktır. Fakat aldığınız linkleri en doğru şekilde ve kaliteli bir şekilde almak siteniz için daha iyi olacaktır. Demek istediğim siteniz ile aynı kategorideki sitelerden link almak daha mantıklıdır.

SEO Neden Yapılmalıdır?

Arama motorlarının sitenizi daha kaliteli indexlemesi için,  sitenizin anahtar kelimesinde üst sıralarda çıkması için SEO yaptırmalısınız.  Şöyle düşünelim, eğer internet üzerinden satış yapan bir e-ticaret siteniz varsa, sitenizin ilk sıralarda çıkması size maddi açıdan fayda sağlayacaktır. Nasıl mı? siteniz ilk sıralarda çıktığı zaman ziyaretçi  sayınızda mükemmel derecede artış olacaktır.

Örnek veriyorum internet üzerinden bilgisayar harddiski alacaksınız, arama motoruna bilgisayar harddiski  yazdığınızda önünüze gelen ilk sırada siteye girme olasılığınız  diğerlerine göre çok daha yüksektir. Bu sizin için geçerli bir şey değil, dünyadaki bir çok internet kullanacısı internette bir şey aradıklarında karşılarına çıkan ilk siteye giriyorlar.

İlginizi Çekebilir : Blog Tanıtımında En Etkili Yöntem

İşte SEO’nun gücünü burada görüyoruz, ilk sırada çıkan sitelerin SEO ayarları her zaman daha kalitelidir. Ziyaretçi sayısı diğer sitelere göre daha fazladır. Fakat şunu da unutmamak gerek,  sitenizin içeriği özgün değilse istediğiniz kadar SEO yaptırın belki bir süre ilk sıralarda olursunuz ama belli bir süreden sonra mutlaka geri sayfalara çekilirsiniz. Demek istediğim her şey SEO ile bitmiyor, özgün içerikte üretmeniz gerekiyor ayrıca zaman zaman Google’ın SEO konusunda yapıtığı güncellemeleri de dikkate almak ve sitemizin içeriğini, SEO ayarlarını Google güncellemelerine göre optimize etmeliyiz.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.