GenelKişisel

E-Devlet Soy Ağacı Bilgileri ve Sosyal Ağlar

Biliyorum başlık biraz tuhaf oldu, sosyal ağlar ile e-devlet soy ağacı bilgilerinin ne alakası var diyeceksiniz ama bu konuya başka bir başlık bulamadım. Aşağıdaki yazıyı okuduğunuzda bana hak vereceğinizi düşünüyorum.

E-Devlet bizler için gerçekten çok faydalı bir uygulama, neredeyse istediğiniz her şeyi e-devletten alabiliyorsunuz. Devlet son yaptığı yenilikte vatandaşa kolaylık olsun diye  insanların alt üst soy bilgisi sorgulama ekranı yaptı. Yani insanların soy ağaçlarına bakabileceği bir bölüm açtı. İnsanlar geçmiş akrabalarının bilgilerine bakıp bilgileniyorlar. Bu bilgilere  e-devlet üzerinden ulaşabiliyor olmamız çok güzel bir uygulama, fakat dikkat etmemiz gerekenler var.

E-Devlet Anne Kızlık Soyadı

E-devlet üzerinden alınan soy ağacı bilgilerinin sırf komiklik olsun diye sosyal ağ sitelerinde paylaşılması güvenliğinizi tehdit edebilir. Sosyal ağ sitelerinde görüyorum bazı kişiler soy ağacı bilgilerinin resmini çekmiş üstelik soyadı bilgilerinin olduğu bölümü karalamadan, çektiği resmi olduğu gibi sosyal ağ sitelerinde paylaşmış. Bildiğiniz gibi bir çok kurumda özellikle bankacılık sisteminde güvenlik sorusu olarak annenizin kızlık soy adını soruyorlar.

Eğer ki siz soy ağacınızın resmini çekip sosyal ağ sitelerinde paylaşırsanız kötü niyetli insanlara kendi bilgilerinizi elinizle teslim etmiş olursunuz.  Burada benim amacım kimseye akıl vermek değil, herkes istediğini yapar tabi ki fakat soy ağacı bilgilerinizi sosyal ağ sitelerinde paylaşmamanızı tavsiye ederim.

İlginizi Çekebilir : Günümüzün Modası; Bugünde Böyle Olsun Dedik

Eğer böyle giderse yani insanlar anne kızlık soyadı bölümünü gizleyip e-devlet üzerinden aldıkları soy ağacı bilgilerini sosyal ağlarda paylaşmaya devam ederse yarın bir gün haberlerde; soy ağacı bilgilerini sosyal ağ sitelerinde paylaşan kişinin banka hesabından paralar başka hesaba aktarılmış veya buna benzer haberler izleriz. İnşallah böyle şeyler olmaz, böyle haberlerde yer almamak için anne kızlık soyadınızı hiç bir yerde paylaşmayın.

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. Yurdum insanı bu hatayı yapmaya çoktan başladı bile. Ve üstelik ne kadar uyarsakta kendi bildiklerini yapmaya devam ediyorlar. Dediğiniz gibi Gökhan bey, birileri bu hatayı yaparak başını fena halde ağrıtacak. Ne diyelim ; bir musibet bin nasihatten iyidir. Bekleyelim ve görelim.

  1. Haklısın Mustafa, yakında bu konuyla ilgili haberler çıkar ekranlarda.
   Bakalım gelecek günler neleri gösterecek.

 2. Paylaşan bir çok arkadaşımı bende uyardım fakat dinleyen olmadı. Gerçi paylaşılacak ne buluyorlar onu da anlamıyorum.

 3. Soy ayağı hizmeti gerçekten çok güzel fakat 1874 doğumlu annemin babannesini yaşıyor olarak görünce sorgulamaya başladım, demek ki insanlar zamanında ölümleri bildirmek gibi bir sorumluluğu bile üzerine almamış.

  1. Evet aynı durumu bende gördüm. Dediğiniz gibi insanlar o zamanki tarihlerde hiç bir bildirim yapmamışlar veya yapmışlar sistemden düşülmemiş.

 4. anne kızlık soyadı gerçekten çok etkili bir şifre. akraba ve aileden başkası bilemiyor.

 5. soy agacına bakıyım dedım ben yokum dıplomama bakıyım dedım gene yok bu ulkede ıstenmıyorum sanırım :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu