Biliyorum başlık biraz tuhaf oldu, sosyal ağlar ile e-devlet soy ağacı bilgilerinin ne alakası var diyeceksiniz ama bu konuya başka bir başlık bulamadım. Aşağıdaki yazıyı okuduğunuzda bana hak vereceğinizi düşünüyorum.

E-Devlet bizler için gerçekten çok faydalı bir uygulama, neredeyse istediğiniz her şeyi e-devletten alabiliyorsunuz. Devlet son yaptığı yenilikte vatandaşa kolaylık olsun diye  insanların alt üst soy bilgisi sorgulama ekranı yaptı. Yani insanların soy ağaçlarına bakabileceği bir bölüm açtı. İnsanlar geçmiş akrabalarının bilgilerine bakıp bilgileniyorlar. Bu bilgilere  e-devlet üzerinden ulaşabiliyor olmamız çok güzel bir uygulama, fakat dikkat etmemiz gerekenler var.

E-Devlet Anne Kızlık Soyadı

E-devlet üzerinden alınan soy ağacı bilgilerinin sırf komiklik olsun diye sosyal ağ sitelerinde paylaşılması güvenliğinizi tehdit edebilir. Sosyal ağ sitelerinde görüyorum bazı kişiler soy ağacı bilgilerinin resmini çekmiş üstelik soyadı bilgilerinin olduğu bölümü karalamadan, çektiği resmi olduğu gibi sosyal ağ sitelerinde paylaşmış. Bildiğiniz gibi bir çok kurumda özellikle bankacılık sisteminde güvenlik sorusu olarak annenizin kızlık soy adını soruyorlar.

Eğer ki siz soy ağacınızın resmini çekip sosyal ağ sitelerinde paylaşırsanız kötü niyetli insanlara kendi bilgilerinizi elinizle teslim etmiş olursunuz.  Burada benim amacım kimseye akıl vermek değil, herkes istediğini yapar tabi ki fakat soy ağacı bilgilerinizi sosyal ağ sitelerinde paylaşmamanızı tavsiye ederim.

İlginizi Çekebilir : Günümüzün Modası; Bugünde Böyle Olsun Dedik

Eğer böyle giderse yani insanlar anne kızlık soyadı bölümünü gizleyip e-devlet üzerinden aldıkları soy ağacı bilgilerini sosyal ağlarda paylaşmaya devam ederse yarın bir gün haberlerde; soy ağacı bilgilerini sosyal ağ sitelerinde paylaşan kişinin banka hesabından paralar başka hesaba aktarılmış veya buna benzer haberler izleriz. İnşallah böyle şeyler olmaz, böyle haberlerde yer almamak için anne kızlık soyadınızı hiç bir yerde paylaşmayın.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.