Bugün bir internet haber sitesinde öğrenciler tarafından bir öğretmene yapılan terbiyesizlik ve öğretmenleri ile alay eden öğrenciler ile ilgili bir haber okudum ve toplum olarak geldiğimiz duruma hem çok üzüldüm hemde çok sinirlendim. Tekirdağ’ın çorlu ilçesindeki bir lisede öğretmenleriyle alay eden lise öğrencileri öğretmenleri ile resmen alay ediyorlar buda yetmezmiş gibi sanki çok büyük bir şey yapıyorlarmış gibi videoya çekip sosyal ağlar da paylaşmışlar

Öğretmenleri ile alay edip sadece alay etmekle kalmayıp el hareketleri, öğretmenin kıyafetleri ile oynama ve en son olarak öğretmenini kucaklayan öğrenci sanki çok iyi bir şey yapıyormuş gibi sınıftakiler kahkaha atıyorlar. Genelleme yapmıyorum belki sınıftaki herkes öyle değil ama öyle olmayanlardan bir tanesi çıkıp okul müdürüne durumu anlatabilirdi.

Çektikleri görüntüleri sosyal medya sitelerinde paylaştıktan sonra kaymakam okulda soruşturma başlatılacağını söylemiş, ayrıca sadece öğrencilere değil, bu durumu okul müdürüne bildirmediği için öğretmene de soruşturma başlatılacakmış  ( Sanki burada suçlu olan öğretmenmiş gibi )

Benim Zamanımda Öğretmene Karşı Bir Saygı Vardı

Ben okul hayatım boyunca Allah’a şükür böyle şeyler ile karşılaşmadım. Çünkü benim zamanımda öğretmenlere karşı bir saygı vardı. Öğrenci o dersi sevmiyor olsa da o dersi dinlerdi. Öğretmene kesinlikle bir saygısızlık yapılmazdı. Ben, halen ilkokul öğretmenimle, lisedeki öğretmenlerim ile zaman zaman denk geldiğimiz zaman görüşürüz bir birimize hal hatır sorarız. Ben şu anda bu yazıyı yazabiliyorsam bu öğretmenlerimin sayesindedir.

Sorun Sadece Öğrencilerde Değil, Sorunun Büyük Bir Kısmı Aileden Kaynaklanıyor

Evet bu öğrencilerin böyle olmasının büyük bir nedeni ailelerinin çocukları ile yeterince ilgilenmemeleri, çocuklarına zaman ayırmamaları. Ben psikolog değilim ama şunu çok iyi biliyorum ki çocuğun cebine harçlık koyarak veya istediği cep telefonu alarak çocuk yetiştirilmez, çocuklarımızın okuldaki durumunu devamlı sorgulamalıyız, okul bir öğrenciye her şeyi öğretmez aile terbiyesi diye bir şey vardır. Lütfen her şeyden önce insanlara saygılı olmasını ve kimseyle alay etmemesini çocuklarınıza öğretin. Çocuğunuzun kaliteli bir kişiliği, karakteri olsun istiyorsanız onu dünyaya getiriyorsanız onun her sorunu ile ilgilenmelisiniz.

öğretmene yapılan terbiyesizlik

Eğer çocuğunuz okumak istemiyorsa bunu zorlamanın bir anlamı yoktur. İllaki sizin istediğiniz mesleği yapacak diye bir şey yok, yeter ki böyle öğretmenleri ile hatta sadece öğretmenleri ile değil kimseyle alay etmeyen, kimseyi küçük görmeyen insanlar olmasın. Sizler Anne – Baba olarak ne ekerseniz onu biçersiniz. Lütfen yanlış anlaşılmasın  amacım kimseye akıl vermek değil, fakat lütfen çocuklarınızla ilgilenin, ilgilenin ki daha iyi bir toplum olalım. 

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte eğitim seviyemizi daha iyi yerlere getirmemiz gerekirken bu tür haberleri okuduğumda gerçekten çok üzülüyorum.  İnşallah daha saygılı, insanlar ile alay etmeyen, insanları her şeyden önce insan olduğu için seven ve saygı duyan bir toplum olmayı başarabiliriz. Lütfen unutmayalım toplumların uygarlık düzeyi öğretmene verdiği değerle ölçülür

Haberle ilgili öğrencilerin çektiği videoda var resimde var fakat buraya koymak istemedim.  Resimleri, videoyu ve haberi detaylı okumak isteyenler aşağıdaki haber kaynağı yazan yere tıklayarak okuyabilirler.

Haber Kaynağı

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.