Büyük e-ticaret sitelerine baktığımızda mutlaka blog bölümünü görebiliriz. Eğer e-ticaret sahibiyseniz ve satışlarınızı artırmak, daha geniş bir kitleye ulaşmak için mutlaka iş amaçlı blog yazmalısınız.  Blog siteniz ile Alışveriş yapanlara alacakları ürünler ile ilgili bilgiler vermeniz alışveriş yapacak olan kişiler için faydalı olacaktır ve alacağı ürünün nasıl olduğu konusunda daha çok bilgi sahibi olarak alacaktır. Buda sizin için daha fazla müşteri demektir. Fakat bunları yaparken yani iş amaçlı blog yazarken yapmanız gerekenler var.  Müşterileriniz için e-ticaret sitenizi daha cazip hale getirmeniz için profesyonel şekilde yazmanız gerekir.

İlginizi Çekebilir : Blog Nedir?

Bunu sadece satış yapan e-ticaret siteleri içinde düşünmemek gerekir. Her ne iş yapıyorsanız yapın ister bir avukat olun, isterseniz mali müşavir veya doktor olun hiç fark etmez yaptığınız işte şirketinizin başarıyı yakalamasını istiyorsanız rakiplerinizden daha farklı hale gelmeniz gerekmektedir. Bunu da blog siteniz de yaptığınız işler veya sattığınız ürün hakkında blog yazıları yazarak insanları aydınlatarak yaparsınız.

Müşteri veya Ziyaretçi Sayınızı Artırmaya Yardımcı Olacak 8 İpucu

Müşterileriniz Sizi Neden Seçmeli?

Diyelim ki bir şirketiniz var veya avukatsınız ve şirketinizi veya iş yerinizi tanıtan bir web siteniz var aynı zamanda web sitenizde blog bölümü de var ve müşterilerinize iş odaklı blog yazıyorsunuz kendinizi bir müşteri yerine koyun ve bir müşteri olarak neden bu şirketi seçeceğinizi düşünün kısacası duruma müşterinizin gözü ile bakmaya çalışın.

Müşterilerinizin ne istediğini sorun ve müşterilerinize uygun olarak çalışmayı başlatın.  Örneğin, blog siteniz de müşterilerinizi bunaltmayacak şekilde kısa kısa anketler yaparak müşterilerinizin bir çoğunun ne istediğini öğrenebilirsiniz ve buna göre davranırsınız, yani diyelim ki müşteriniz marketinizde sağlık açısından daha temiz bir ortam istiyor veya daha farklı bir şey istediğinde bunu ankette bildirecektir sizde ona göre önleminizi almış olursunuz.

Müşterilerinizin Dilini Konuşmaya Özen Gösterin

Müşteriler, anladıkları kelime ve ifadeleri kullandığınızda, değer teklifinizi en iyi şekilde anlarlar. Bir müşterinin dilini anlamak araştırmayı gerektirir. Müşterilerinizi, sosyal medyadaki yorumlarını web sitenizdeki okuma incelemelerine, satış temsilcilerinden konuşmaya kadar gözlemlemenin birçok yolu vardır. Her etkileşimden gelen geri bildirimler, müşterileriniz hakkında çok şey anlatacaktır.

Kendi dilini tanımladıktan sonra, akıcı bir şekilde onlarla konuşabilirsiniz. Konuşma resmi, gündelik veya aralarında bir yer olabilir. Kitlenize ne tür bir dilin cazip geleceğini belirleyin ve kullanın. Böylece müşterilerinize daha yakın olduğunu onlara hissettirmiş olursunuz.

Dil Bilgisi Kurallarına Özen Gösterin.

Müşteriler işletmeniz hakkında çok şey öğrenmeden önce, genellikle şirket ve ürünleri ile ilgili hataları ararlar. Blog yayınlarınız dilbilgisi hataları, biçimlendirme sorunları ve diğer teknik sorunlarla doluysa, yaptığınız her şeyde kötü bir şekilde yansıtılacaktır.

Basit hatalar güvenilirliğinize zarar verme eğilimindedir. Yerel işinizde en iyisi olabilirsiniz, ancak blog kayıtlarınız bariz hatalar içeriyorsa, müşteriler zekanızı ve orijinalliğinizden şüphe duyacaklardır. Buda işletmenize kötü bir imaj kazandırarak müşteri kaybetmenize neden olacaktır.

Yazılarınızın Okunması Kolay Olsun.

Blog siteniz de görünüm yani tasarım bir çok kişi için önemli olmasa da bir çok kişi için çok önemlidir.  Blog tasarımınızda sadeliğe önem verin yazılarınızın okunması kolay olsun. Çünkü müşteriniz sitenizde saatlerce kalmayacaktır. Hatta bırakın saatler kalmayı dakikalarca dahi kalmayacaktır. Müşteriniz sitenize ilk girişte sitede kalmayı ve o yazıyı okumaya ikna ettiniz ettiniz yoksa hemen geri çıkacaktır. Bunun içinde yazılarınızın bulunması ve okunması oldukça kolay olmalıdır. Yazılarınız çok küçük veya gözü bozacak şekilde değişik yazı fontları ile olmamalıdır.

İlginizi Çekebilir : Organik Tıklanma Almanızı Sağlayacak İpuçları

Hacimli paragraflar, garip fontlar, çok fazla renk ve diğer dikkat çekici ayrıntılar, tüketicilerin içeriğinizi almasını daha zor hale getirir. Okuyucular, madde işaretli veya numaralı listeleri, koyu alt başlıkları, metni parçalayan görüntüleri, karmaşık bilgileri gösteren grafikleri ve okunması kolay tutarlı yazı tiplerini takdir eder. Çok uzun yazılarda müşterinizin siteden hemen geri çıkmasına neden olabilir. İş odaklı yazılarınız kısa ama öz olsun.

E-ticaret sitenizde satışa sunduğunuz bir ürün hakkında blog yazısı yazıyorsanız eğer imkanınız varsa ürünle ilgili video çekimi yaparak insanların o ürünü daha iyi anlamasına yardımcı olabilirsiniz.  Çünkü insanların bir çoğu akıllı telefonlar ile internete bağlandığı için telefondan yazıyı okumak yerine videoyu izlemek daha cazip hale gelir.

Özel Çağrıları Harekete Geçirin.

Her kaliteli içeriğin sonuçlandırılması net bir harekete geçirici mesaj içermelidir. Okuyuculara, verdiğiniz bilgilerle ne yapacağını söyleyin. Özgü ve zorlayıcı olun. “Daha fazla bilgi edinin” veya “Okuma” gibi harekete geçirici mesajlar, daha geniş bir kitleye dokunmayacak kadar belirsiz.

Etkili bir şekilde harekete geçirici mesajlar yazmak elbette pratik yapar, ancak araştırma ile iyi bir başlangıç ​​yapabilirsiniz. Onları yazarken, aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurun :

  • Başlangıçta “Mağaza“, “Sipariş“, “Abone Ol” veya “Nasıl Yapılacağını Öğrenin” gibi güçlü bir komut fiilini kullanın.
  • Kitlenize harekete geçmek için iyi bir neden verin.
  • Duyguları ve tıklamaları etkilemek için kaçırma korkusunu kullanın.
  • Yaratıcı olun ve rakiplerinden öne çıkmayı hayal etmeye çalışın.

Önemli : Bunları yaparken müşterinizi bunaltacak şekilde yapmayın, yoksa o müşteriyi kazanacağım diye, müşteride kötü bir izlenim bırakarak o müşteriyi kaybedersiniz.

Yazılarınızı Aranabilir Yapın Yani SEO Kullanın.

Her şeyi çok iyi bir şekilde yapıyorsunuz ama müşterilerinizde artış olmuyor veya müşterileriniz yazılarınızı okumuyorsa daha doğrusu sitenize giren kitle hiç artmıyorsa ya hiç  SEO yaptırmamışsınızdır yada yanlış SEO yaptırmış olabilirsiniz. Yazılarınızın arama motorlarında çıkması için SEO terimlerini mutlaka öğrenin veya bu konuda gerekirse ücretli destek alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir : SEO Nedir? Neden Yapılmalıdır?

Unutmayın şirketinizin sitesinin ilk sıralarda çıkması müşteri sayınızda mükemmel derece de artış gösterecektir. Ayrıca yazılarınızı yazarken konuyla ilgili anahtar kelimeleri düzenli bir şekilde yazı içinde geçirmeye çalışın. 

Sosyal Ağları Aktif Olarak Kullanın

Günümüzde daha fazla kişiye ulaşmanın en güzel yanlarından bir tanesi de sosyal ağları aktif olarak kullanmaktır. sosyal ağları aktif bir şekilde kullandığınızda hatta sosyal ağlarda zaman zaman müşterilere  küçük küçük hediyeler vermek müşterilerinizin hoşuna gidecektir.

Yani sosyal medyayı iyi bir şekilde kullanarak bedava reklam yapmış olabilirsiniz. Ayrıca küçük bütçeler ödeyerek sosyal ağlarda veya diğer blog sitelerinde reklamlar yayınlayabilir, daha fazla müşteriye ulaşabilirsiniz. Kişisel blog siteniz için veya e-ticaret siteniz için oluşturduğunuz sosyal medya hesaplarınızı sitenize, insanların kolayca görebileceği bir bölüme ekleyin. 

İlginizi Çekebilir : Sosyal Medyanın Gençlere Yararları

Yukarıdakileri düzenli olarak yaptığınız da  ve biraz sabır ettiğinizde e-ticaretinizdeki blog siteniz veya kişisel blog siteniz deki müşterilerinizde / okuyucularda bir artış olduğunu göreceksiniz. Böylece okuyucu, ziyaretçi kitleniz artarak büyüyecek ve daha fazla kazanacaksınız.

Blog Siteniz İçin E-Posta Aboneliğini Aktif Hale Getirin

Blog siteniz için E-Posta aboneliği çok önemlidir. Eğer ziyaretçilerinize yeni yazılarınız hakkında bilgi vermek veya e-ticaret sitenizde sattığınız ürünler hakkında bilgilendirmek isterseniz e-posta abonelikleri sayesinde, sitenize e-posta ile abone olanlara kolay bir şekilde bilgilendirme mesajları gönderebilirsiniz.

İnsanların, sitenize e-mail adresleri  ile abone olmalarını sağlayın.  Örnek veriyorum. Eğer e-ticaret sitenizde insanların sitenize abone olmaları için bazı ürünlerde küçük indirimler yaparak insanları ikna edebilirsiniz. E-Posta aboneliği hakkında daha önce detaylı olarak bir yazı yazmıştım. E-Posta aboneliği hakkındaki yazımı okumak isterseniz daha önce yazdığım E-Posta Aboneliği Nedir? Neden Önemlidir? başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

ŞUNU SAKIN YAPMAYIN; Sitenize e-posta adresleri ile abone olanlara her zaman bilgilendirme mailleri göndermeyin. Çünkü insanlar bir süre sonra devamlı gelen maillerden sıkılacaktır ve e-posta aboneliğinden çıkacaktır. Bilgilendirme maillerinizi haftada bir defa gönderebilirsiniz.

Son Olarak ; Lütfen unutmayın, internette belli bir kitle oluşturmak zaman alacaktır. Yukarıdaki anlattıklarımı eksiksiz bir şekilde yapsanız dahi kitlenizi bir anda oluşturmayı beklemeyin ve biraz sabır edin bir süre sonra kitlenizin arttığını göreceksiniz. 

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.