Uzun zamandır wordpress kullanıcılarının beklediği güncelleme wordpress 5.0 gutenberg güncellemesinin gelmesi bekleniyordu. Güncelleme 6 Aralık 2018 tarihinde geldi. Bir çok wordpress kullanıcısının  hoşuna gideceği özellikler olsa da bir çok kullanıcının hoşuna gitmeyecek özelliklerde var.  Bu güncelleme ile gelen en büyük yenilik Tiny MCE editörü yerine Gutenberg editörü geldi. WordPress 5.0 “Bebo” ismiyle yayınlandı.

Geçmişteki güncellemelerin çoğu nispeten küçüktü ve wordpress kullanıcılarını çok fazla etkilemedi. WordPress 5.0 diğer güncellemelerden çok farklı bu sürümün odaklandığı iki yeni özellik Gutenberg WordPress Editörü ve yirmi on dokuz wordpress teması diyebiliriz. Bunların dışında da bir çok özellik var. 

WordPress 5.0 Güncellemesi İle Gelen Yenilikler.

  • Gutenberg ile gelen güncellemede artık buton eklemek oldukça kolay hale getirilmiş. WordPress 5.0 gutenberg sürümü ile gelen kullanıcıların içerik bloklarını kullanarak düzenlemeler oluşturmasına olanak tanıyan blog tabanlı bir editördür.
  • Yazılarınızı bloklar halinde yazı bloklarını istediğiniz renk yapabiliyorsunuz. Sadece renk konusunda değil HTML düzenleme konusunda da Gutenberg editörü kullanıcılar için daha iyi 
  • Gutenberg editörü klasik editöre şöyle bir özelliği var. Örneğin, yazı yazarken içeriğe eklenen yazılar, resimler ve videolar ayrı ayrı bloklara eklendiği için herhangi bir blokta HTML düzenlemesi yaptığınızda sadece o bloktaki HTML kodlarını düzenlediğiniz için diğer bloklardaki yazı veya resimler düzeltmeden etkilenmiyor. 
  • Artık yazılar, resimler ve videoları ayrı ayrı bloklara eklendiği herhangi birinde yapacağınız değişiklik diğerlerini etkilemeyecek.
  •  Daha önce ücretli WPBakery Page Builder (Visual Composer) gibi eklentilerle yapılabilen yazıyı sütunlara bölüp içeriği yerleştirme özelliği Gutenberg ile çok kolay bir şekilde yapılabiliyor.

İlginizi Çekebilir : Blog Sitenizin Başarılı Hale Gelmesini Sağlayacak İpuçları

  • Yeni güncelleme ile gelen özelliklerden bir tanesi de artık yazı içine bir çok özelliği kullanabileceksiniz. Örneğin, gömülüler bölümünde bir çok medya oynatıcı sitesindeki içerikleri yazıya ekleyebileceğiniz. Örnek veriyorum spotify hesabınızdaki bir şarkıyı veya instagram profilinizdeki bir resminizi veya videonuzu kolay bir şekilde yazınıza dahil edebileceksiniz.
  • Özellikler bunlarla sınırlı değil. Zamanla özellikleri daha iyi anlayıp yorumlayacağız.
  • WordPress geliştiricileri bu güncelleme ile kullanıcılara daha düzenli bir yazı editörü sunmayı amaçlamış görünüyor. 
  • Güvenlik açısından da eski sürümlere göre daha güvenli hale geldiği söyleniyor.
  • WordPress 5.0 Gutenberg sürümünde gelen diğer bir özellik ise yazı yazarken paragrafların ilk harflerini gazete yazılarında olduğu gibi büyük harfle yapabilirsiniz. 

WordPress 5.0 Güncellemesi Hakkındaki Düşüncelerim.

Henüz  Gutenberg editörünü çok fazla inceleme fırsatım olmasa da incelediğim kadarıyla güzel ve kullanışlı görünüyor. Fakat wordpress metin editöründe yazı yazmakta zorlanan arkadaşlar yeni güncelleme ile gelen gutenberg editör bölümünde bir süre zorlanacaktır. Fakat alıştıklarında daha çok seveceklerini düşünüyorum.

İlginizi Çekebilir : WordPress Tabanlı Sitelerde Yorum Yapmak

Önceki sürümlerde metin editöründe yazı yazarken yazdığımız yazının kaç kelime olduğunu sol altta görebiliyorduk. WordPress 5.0 güncellemesi ile bu özellik kaldırılmış daha doğrusu artık sol altta göremiyoruz. Yazıların hepsini seçtikten sonra sağ sütunda Blok ( Block ) bölümünde yazıda toplam kaç blok olduğu ve kaç adet kelime olduğunu görebiliyoruz. Yeni gutenberg metin editöründe bu özellik maalesef yok, yani yazılarınızı ya sağa yaslayabilirsiniz ya sola yaslayabilirsiniz veya ortalayabilirsiniz. 

WordPress 5.0 sürümüne geçmeden önce mutlaka sitenizin yedeğini almanızı tavsiye ederim. Kullandığınız eklentilerin wordpress 5.0 sürümü ile uyumlu olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var. Ben eklentileri kontrol etmeden direk güncelleme yaptım herhangi bir sorun olmadı ama benim kullandığım eklentiler ile sizin kullandığınız eklentiler farklı olabilir. Belki yeni sürüme uygun olmayan eklentiler kullanıyor olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir : Kişisel Blog Kurarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eğer yeni sürüme uygun olmayan eklentiler kullanırsanız ister istemez sitede yavaşlamalar meydana gelir. Buna bağlı olarak da ziyaretçi sayınızda azalmalar görebilirsiniz. Çünkü site hızı bir site için olmazsa olmazlardandır. Özellikle de günümüzde. 

WordPress 5.0 gutenberg metin editörü ilk kullanımlarda çok karışık gibi görünse de biraz incelediğinizde profesyonelliği görebiliyorsunuz. Eğer yeni sürüme geçmekten çekiniyorsanız yani acaba yapabilir miyim? gibi düşünceleriniz varsa. Önce yeni sürümün metin editörü ile ilgili videoları izleyerek yeni metin editörünü daha iyi anlayabilirsiniz.

Güncellenen wordpress 5.0 sürümünün en büyük değişikliği, “Görsel Metin Editörü” olmaktadır. Bu değişim, alışılagelmiş şekilde düzenleme yapmamıza müsaade etmiyor! Tabii ki isteyenler WordPress tarafından, 2021 yılına kadar destek vereceğini söylediği eski sürümü kullanabiliyor. Fakat! Şimdiden yeni sürüm özelliklerini kullanmaya başlamak, bir çoğumuz için işleri kolaylaştıracaktır.

WordPress 5.0 Sürümü Test Edebilirsiniz.

WordPress Dünyada en çok kullanılan içerik yönetim sistemlerinden bir tanesi olduğu için kendini sürekli yeniliyor. Geliştiriciler insanların ihtiyaçlarına göre düzenlemeler yapıyor. WordPress geliştirici ekibi kullanıcılar için yeni metin editörünün canlı demosunu sunmuşlar, yeni sürüme geçmeden önce yeni metin editörünün nasıl olduğunu TestGutenberg.com bu siteye girerek görebilir, aynı zamanda düzenlemeler yapabilirsiniz. 

Bu yazımda wordpress 5.0 gutenberg güncellemesi ile ilgili düşüncelerimi yazdım. Umarım wordpress kullanıcıları yeni güncellemeyi sever. Yukarıda da bahsettiğim gibi eğer wordpress 5.0 gutenberg güncellemesinin nasıl olduğunu merak ediyorsanız geçmeden önce muhakkak yukarıdaki paylaştığım Gutenberg test sitesine giderek yeni editörün nasıl olduğunu daha iyi öğrenebilirsiniz.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.