Genel

Arabuluculuk Nedir?

Adalet ve hukukun olduğu her toplumda avukatlara her zaman ihtiyaç vardır. Avukat, hukuk eğitimi görmüş ve hukuk önünde insanlar arasındaki çıkan anlaşmazlıkları mahkemelerde insanların haklarını temsil eden ve savunan kişilerdir.

Avukatlara ihtiyaç var mıdır? evet kesinlikle vardır. Eskiden Osmanlı devleti zamanında mahkemelere kadılar bakarmış ve karar konusunda sadece kadı kararları verirmiş. Fakat günümüzde mahkemelerde kararları daha önce çıkarılmış kanunlar çerçevesinde hakimler ve savcılar vermektedir. İnsanlar suç işlediğinde ve konu mahkemeye taşındığında suçlu veya suçlu sayılabilecek kişilere veya hakkını aramak isteyen kişileri avukatlar temsil etmektedir.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanların yalnız ve özgür olarak yaşama isteği veya belli nedenlerden dolayı boşanmalar eskiye oranla çok fazla olarak artmış şekilde. Durum böyle olunca da avukatlara duyulan ihtiyaç daha da fazla oluyor. Boşanmalar ve diğer olaylar çok fazla olduğu içinde davalı ve davacı taraflar çok olduğu içinde mahkemeler karar vermekte bazen yetişemiyor. O yüzden artık bazı, çok büyük olmayan olaylara avukatlar arabuluculuk yapıyorlar yani olayın daha fazla büyüyüp mahkemeye taşınmaması için iki taraf arasında ara bulucu görevini yapıyorlar.

Arabuluculuk Nedir?

Bir özel hukuk uyuşmazlığında, tarafların zorunlu ya da isteğe bağlı olarak; tarafsız ve uzman bir üçüncü kişi hakemliğinde dava açmadan önce/dava sırasında uyuşmazlığın çözülmesidir. Türk hukukunda ise ihtiyari yani isteğe bağlı arabuluculuk olduğu gibi, iş hukukunda ve ticari uyuşmazlıklarda zorunlu arabuluculuk sistemi aktif olarak ilerlemektedir. Arabuluculuk süreci ve diğer iş davası süreçlerini kendiniz takip edebileceğiniz gibi, avukatınız ile de takip edebilirsiniz. İşçilik alacaklarının hesaplanması ve sürecin takibi için bir işçi avukatı ile çalışmanız sizin açınızdan daha iyi olacaktır.

Kocaeli avukat ‘lık olarak hizmet veren avukatlık bürosu bir çok konuda müvekkillerine yardımcı oluyorlar. Mesleğinde farklı alanlarda uzmanlaşmış avukatların 2017 yılında bir araya gelerek kurmuş oldukları bir yapı olup gelişmekte olan hukuk sisteminde uzmanlaşmanın ve güncel kalmanın gereklerini kendine ilke olarak edinmiştir. Uzman kadrosuyla yerli, yabancı şahıs ve şirketlere en iyi şekilde hizmet vermeyi amaçlamaktadır.

Avukatlarımız en az bir yabancı dile etkin bir şekilde kullanmakta olup uluslararası sorunlarda destek vermektedir. Ceza hukuku alanında tarafların sonuca hızlı ve etkin ulaşmasını sağlamak açısından uzlaşmacı kadrosu ile hizmet vermektedir.

https://siyahhukuk.com

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Arabuluculuk bilmedigim bir konuydu. Hukuki alanda arabuluculuk islemine ihtiyac duyacaklarin faydalanacaklari bir yazi olmus

  2. Hem sorun yaşayan kişiler arasında hem de mahkeme yoğunluğunun azalması adına gerçekten güzel bir uygulamaymış.

    1. Aynen, arabuluculuk sayesinde konu mahkemeye taşınmadan bir an önce sonuca ulaşılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu