Eğer blog yazıyorsanız, özgün içeriklerde oluştursanız, bir takım seo çalışmaları da yapsanız veya yaptırsanız blog sitenizde kullanıcıların istemediği, sevmediği bazı uygulamalar yaptığınızda blog sitenizi ziyaret eden kullanıcılar bir daha blog sitenizi ziyaret etmeyebilir. Bu yazımda bilgim ve tecrübelerime dayanarak, insanların blog sitenizden nefret etmelerini sağlayan nedenlerden bahsedeceğim.

Her şeyi doğru yaptığınıza eminseniz, yani kaliteli içerikler üretiyorsanız, insanların işine yarayacak bilgiler paylaşıyorsanız ve bir süre sonra ziyaretçi kitlenizde artışlar olmuyorsa gözden kaçırdığınız veya yapmanız gereken bir şeyleri yapmamışsınızdır. Blog sitenize gelen ziyaretçiler hemen geri çıkıyorsa veya bir daha gelmiyorsa dikkat etmeniz gerekenler var.

Sitenizin Mobil Cihazlar İçin Optimize Edilmemiş Olması

Responsive yani mobil cihazlara duyarlı tasarım dediğimiz, blog tasarımları günümüzde tercih edilmesi gerekli olan tasarımlardır. Çünkü internet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu artık bilgisayarlardan değil. Mobil cihazlardan internete bağlanıyor. Eğer sitenizdeki tema tasarımı mobil uyumlu tasarım değilse bir süre sonra mobilden gelen ziyaretçiler de azalmalar olduğunu göreceksiniz.

İlginizi Çekebilir : Blog Yazısı Nasıl Yazılır 8 Maddede Başarıyı Yakalayın

Çünkü mobil cihazlar için optimize edilmemiş bir tasarım ziyaretçiyi yorar. Örneğin ziyaretçi arama motorlarından sitenize girmeye çalıştığında site yavaş yüklenir bu durumda ziyaretçilerin daha sitenize bile girmeden hemen çıkmasına neden olur. Çünkü sizinle aynı kategoride içerikler üreten yüzlerce site var. Sitenizin açılış hızı ne kadar iyi olursa ziyaretçinin siteye bağlanması da o derece kolaylaşacaktır.

Pop-up Açılan Uygulamalar Kullanmak

Şöyle bir düşünün bir siteye girdiniz. Merak ettiğiniz bir konudaki yazıyı okuyorsunuz ve yazının tam ortalarına geldiniz. Bir anda ne olduğunu anlamadan karşınıza pop-up sayfası çıkıyor ve bizi facebookta takip et, veya şunu yap, bunu yap yazıyor. Bir çok kişi bu duruma tepki göstermez, pop-up penceresini kapatıp yazıya devam eder. Fakat bir çok kişide bu durumdan gerçekten rahatsız olur ve daha yazıyı bile bitirmeden o siteden bir an önce uzaklaşır. O yüzden sitenizde çok fazla pop-up uygulamalar kullanmanızı tavsiye etmem. Site açılışında bir tane olabilir. Fakat bir kaç tane olduğu zaman inanın bana ziyaretçi bu durumdan hoşlanmayacak ve sitenize bir daha gelmeyecektir.

Karmakarışık Temalar Kullanmak

Kullandığınız tema ne kadar sade olursa bu sizin açınızdan o kadar iyi olacaktır. Kategoriler ve sayfa isimlerinin dizilişi olabildiğince iyi olmasına dikkat edin. Kategorilerin masaüstü ve mobilde kolay tıklanıyor olmasına özen gösterin. Sayfa açılış hızı iyi olan temaları seçmeye çalışın. Temayı beğendiğiniz değilde ziyaretçi için hangisi iyi olur ona göre seçim yapın.

Örnek veriyorum; 2 tane temayı çok beğendiniz fakat bir tanesinin mobil cihazlarda açılış hızı oldukça düşükse diğer temayı kullanmanız daha mantıklı. Aslında sitenizin mobil cihazlar için optimize edilmiş olması bölümünde bu konuyu anlatmak istedim. Ziyaretçiyi yoran, karışık yazı fontları olmayan. Yazı büyüklükleri çok büyük veya çok küçük olmayan. Göz yormayacak şekilde olan yazı fontları kullanmanız hem ziyaretçiler açısından hemde Google açısından daha iyi olacaktır. Çünkü sitenizde kullandığınız tema ne kadar göz yorucu bir tema olursa ziyaretçi sitenizde o kadar az kalacaktır ki bu ziyaretçinin sitede kalma süresini azaltacak, kaliteli içerikler üretseniz dahi ziyaretçi sitenizde belli bir süre durmadan hemen çıkıyorsa bu durum sitenizin Google açısından da kötü olarak algılanmasına neden olabilir.

Site Açılışındaki Müzik Çalar Uygulamaları

Bazı blog sitelerinde görüyorum. Daha siteye girer girmez, arka planda bir müzik çalıyor ve müzik çalar eklentisi tema kodlarının içine eklenmiş olduğu içinde kapatmak mümkün olmuyor. Bu siteler siteler kullanıcılar açısından pek tercih edilmeyen sitelerdir. Evet blog siteniz size ait, istediğiniz her şeyi paylaşabilirsiniz. Fakat ziyaretçilerinizi düşünüyorsanız bu tür uygulamalar kullanmanızı tavsiye etmem. Bu tür müzik çalar eklentileri kullanıyorsanız dahi eklentinin görülebilir bir yerde olmasına özen gösterin. Yani ziyaretçi istediği zaman kapatabilsin.

İçerikte Çok Fazla Anahtar Kelime Olması

Kaliteli bir içerik hazırladığınızı düşünüyorsanız ve o yazının ilk sıralarda çıkmasını istiyorsunuz. Bunun içinde yazıya ekleyebildiğiniz kadar anahtar kelime ekliyorsunuz. Eğer böyle yapıyorsanız inanın bana çok yanlış yapıyorsunuz. Evet yazının içinde anahtar kelimeniz tabi ki geçecek fakat sanki o kelimeyi ziyaretçinin gözüne sokacakmış gibi her yere yazmakta çok mantıklı değil. Yazının uzunluğuna göre anahtar kelimenizi yazıda geçirebilirsiniz. Örnek veriyorum 300 kelimelik bir yazıda anahtar kelimenizi 2 – 3 defa geçirebilirsiniz.

Ziyaretçiyi Yanıltan Başlıklar Kullanmak

Sırf ziyaretçi çekmek için içeriğiniz ile alakası olmayan başlıklar kullanmak ziyaretçiler ile resmen alay etmektir. Örneğin; ziyaretçi arama motorunda bir şey aradığında, arama motorunda ilk sırada sizin yazı başlığınızı görüp, yazınızı okumak için sitenize girdiğinde sitenizdeki içerik o yazıyla ilgili bir içerik değilse inanın bana o ziyaretçi size küfür bile edebilir. Çünkü ziyaretçi ile resmen alay etmiş oluyorsunuz.

İlginizi Çekebilir : E-Ticarette Başarılı Olmanızı Sağlayacak 3 İpucu

Bu durumu bazen Youtube’de yaşıyorum. Örneğin çok aranan bir video var. Kanal sahibi hiç alakası olmayan bir video koyup o aranan video ile ilgili de videoya kapak resmi yapıyor. Kapak resmini ve başlığını gören kişilerde videoya tıkladığında hiç alakası bile olmayan bir video ile karşılaşıyor. Bunu yapan kişi kendini çok akıllı sanıyor ama bilmiyor ki Google kendisinden çok daha akıllı, bu tür kanallar olsun, siteler olsun bir zaman sonra Google tarafından cezalandırılıyor.

İletişim Sayfası veya Sosyal Ağ Hesapları Kullanmamak

Ziyaretçilerin, okudukları bir yazıyla ilgili veya herhangi bir konuda, size sormaları gerektiği bir soru olabilir. O yüzden ziyaretçilerin size ulaşabileceği bir iletişim sayfası, iletişim sayfasında iletişim formu olsa dahi, yine de mail adresinizi yazın. Bazen iletişim formları çalışmayabilir. Bu durumda ziyaretçi oradaki mail adresine e-posta gönderebilsin. Bunların dışında sosyal medya adreslerinizi de paylaşabilirsiniz. Böylece ziyaretçilerin size ulaşabilmeleri daha kolay olacaktır.

Hakkımda Sayfası Kullanmamak

Daha önceki bir yazımda Kişisel Blog Sitelerinin Olmazsa Olmazlarından Bir Tanesi; Hakkımda Sayfası başlıklı bir yazı yazmıştım ve hakkımda sayfasının bloglar için öneminden bahsetmiştim. Eğer insanlara bir şeyler veriyorsanız özellikle de bilgi konusunda, insanlar o bilgiyi veren kişinin o konuda ne kadar bilgi sahibi olduğunu bilmek isterler. Size tavsiyem eğer blog yazıyorsanız kesinlikle bir hakkımda sayfası oluşturun ve hakkındaki bilgileri paylaşın. Adınızı yazmak zorunda değilsiniz, A kişi veya B kişide diyebilirsiniz kendinize fakat. Eğer bir şeyler paylaşıyorsanız ve paylaştığınız içerikler bilgi konulu içerikler ise o bilgileri nasıl öğreniyorsunuz en azından kısa da olsa bundan bahsedin.

İlginizi Çekebilir : Blog Sitem İçin Kitle Oluştururken Nelere Dikkat Etmeliyim?

İnsanların Blog sitenizden nefret etmelerini sağlayan nedenler konusunda Elbette daha bir çok neden var. Örneğin, çok fazla samimi bir dil kullanmanızı tavsiye etmem veya blog yazılarınızı yazarken elinizden geldiği kadar noktalama işaretlerini kullanmanızda oldukça fayda var. Arkadaşlar kısaca şöyle düşünün. Her şeyden önce kendinizi ziyaretçi yerine koyun. Eğer bir sitede neler olmasını istemezsiniz düşünün ve sonra da sitenizin tasarımını, içeriğini ona göre optimize edin. Siz istediğiniz kadar kaliteli içerik üretin, o içeriği okuyan olmadıktan sonra çokta önemi kalmaz. Önemli olan içeriğinizi insanların okuyabilmelerini sağlamaktır. İşte yukarıdaki maddelere dikkat ederseniz. İnsanların blog sitenizden nefret etmesini engellemiş olursunuz. Blog yazılarınızda başarılar diliyorum. Umarım bu yazı blog yazarları için faydalı olur.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.