GenelKişisel

Türkiyede Yaşanan Kadın Cinayetleri ve Alınabilecek Önlemler

Üçüncü sayfa haberlerinin en başında gelen ve ne yazık ki her gün bir yenisi ile yerini alan kadın cinayetlerinin medyaya yansıyan, yansırken bir o kadar da yürekleri dağlayan, halkta isyana sebep olan cinayetti; Emine Bulut.

Emine Bulut Cinayeti

Kırıkkale’de bir çocuk annesi olan 38 yaşındaki Emine Bulut 2013 yılında anlaşmazlık sebebiyle boşandığı eşi tarafından vahşice bıçaklanarak ölüme terk edildi. Dahası bu esnada Emine Bulut’un yanında 10 yaşındaki kızı da vardı. Görgü tanıklarından birinin yaşananları kayıt altına almasıyla o anlar medyaya sızmıştı ve bu esnada boğazını tutarak ayakta kalmaya çalışan Emine Bulut’un ‘’Ölmek istemiyorum!’’ haykırışı, öte yandan annesinin yüzünü tutarak ‘’Anne ölme, ne olur!’’ haykırışları izleyenlerin yüreklerini sızlattı.

İlginizi Çekebilir : Türkiye’de Kadın ve Çocuk Olmak

Yaşanan bu vahşetin sonucuna bakıldığında gözleri önünde annesinin hayatını kaybedişini, diğer bir
deyişle katledilişini gören 10 yaşında bir kız çocuğu, hayatına devam etmeye ve evladına annelik yapmaya çalışan Emine Bulut’un ölmek istemiyorum sözüne rağmen, hırs uğruna hayattan koparılması başta kadınlar olmak üzere tüm halkın isyanını yeniden ortaya koymaya yetti.

Daha sonra alınan ifadeler ve incelenen görüşmeler neticesinde cinayeti işleyen Emine Bulut’un eski eşinin ‘’kızımla görüşmeme engel oluyordu’’ ifadesinin gerçek dışı olduğu, kendisinin bu cinayeti tasarlamak suretiyle buluşmaya gelmiş olması, arka cebinde kesici,yaralayıcı unsura uyan bıçak taşıyor olması, olayın bir gün öncesinde bugün hayatta olmayan Emine Bulut’un eski eşine yeniden evleneceğine dair mesajlar attığı belirlenmiştir…

Sayısı Hep Eksik Kalan Kadın Cinayetleri

Medyaya yansıyanlar kadar yansımayan cinayetlerin olduğu gerçeğini unutmamak gerekiyor. Yaşam tarzları ve geleneklerine bağlı kalarak bunu bir sır, namus meselesi yapıp ortaya çıkmasını engelleyen kesim de mevcut. Her gün bir yerlerde, sebebi sebep olamayacak sebeplerle, -ki bu ifadeye dikkat çekmek isterim. Gösterilen hiçbir neden geçerli değildir bir kadının öldürülmesi, yaralanması, alıkoyulması için…- hayatını kaybediyor.

Kadın Cinayetlerinin Sebepleri

ifadelerde belirtilen sebeplerin sebep olamayacağını yeniden vurgulamakta fayda olduğunu düşünerek ülkemizde yaşanan kadın cinayetleri üzerine yaptığım araştırma neticesinde en çok sebep gösterilen bazı durumları paylaşmak istiyorum.

 • Kavga
 • Aldatılma şüphesi/nedeni
 • Kıskançlık
 • Cinsellik
 • Maddi sebepler
 • Kadının veya Erkeğin terk etmesi
 • Boşanma isteği
 • Boşanma isteğinin reddedilmesi
 • Ayrılma isteği
 • Ayrılık isteğinin reddedilmesi
 • Kazara oldu iddiası
 • Çocuk / velayet kaynaklı
 • Kadının nafaka / tazminat talebi
 • Namus ve Töre
 • Miras ve mal varlığı kavgası

Kadın Cinayetlerinde Faili Çok Uzakta Aramayın!

Yaşanan kadın cinayetlerinin sebeplerini inceledik, ortaya çıkan sonuçlar yaşanan vahşeti kabul ettirmeye yetmesi imkansız, korkunç sebepler. Bunu daha da üzücü bir noktaya taşıyan diğer durum ise cinayeti işleyen failler… Bununla ilgili yaptığım araştırmada ortaya çıkan sonuçlar en az cinayetin sebepleri başlığının yarattığı şaşkınlıkla eş değer. Bugün kadın cinayetlerine baktığınızda cinayeti işleyen kişilerin insan aklının almayacağı derecede yakını tarafından işlenmesi vahşeti bambaşka bir boyuta taşımaya yetmektedir. En çok adını failler listesine iliştirenlere baktığımızda;

 • Erkek arkadaşı
 • Eşi
 • Erkek kardeşi
 • Babası
 • Oğlu
 • Kayınpederi
 • Üvey oğlu
 • Dini nikahlı olduğu kişi
 • Eski eşi
 • Üvey babası
 • Hırsız/Saldırgan
 • Husumetli akraba
 • Komşusu
 • Arkadaşı

Kadın Cinayetlerini Nasıl Önleyebiliriz?

Cinayete karışan, herhangi bir kişinin yaşama hürriyetini elinden alarak kasten yaşamına son vermek akli ve ruhsal dengesi yerinde olan bir bireyin girişeceği eylem olamaz. Fakat sebeplere inerek bu sonuçları değiştirmek için belli önlemler alınabilir, bazı değişikliklere adım atılabilir.

İlginizi Çekebilir : Özgecan’ın Suçu Neydi?

Kadın cinayetlerine bakıldığında en çok öne çıkan sebeplerden olan kadının boşanma isteğini erkek tarafının kabul edememesi hususuna baktığımızda bu konu için çiftlerin boşanma kararı almalarında eşit oldukları hakkında bilgilendirmeler yapılması ve gerekli durumlarda, özellikle anlaşarak boşanmayan, husumetli ayrılıklarda iki tarafa gerek ortak gerek bireysel psikolojik destek süreçleri uygulanabilir. Psikolojik travma ve sapmanın neden olduğu cinayetleri önlemek için önemli bir adım olacak bu destek olası vahşetin önüne geçmek konusunda faydalı olacaktır.

Erkek tarafından şiddet gören ve tehdit aldığı için emniyete başvuran kadının ihbarına istinaden
kanunen uygulanacak cezanın yanında bir vahşet yaşanmaması adına kendisinin zorunlu psikolojik destek alması kararı verilebilir. Durumun hazmedilmesi ve kişinin ruhsal durumunu yönetmesi konusunda faydalı olacak olan bu destek yine aynı şekilde olası vahşeti önlemek konusunda oldukça önemli olacaktır.

İlginizi Çekebilir : Erkek ve Kadın Eşit midir? Sorusunun Mükemmel Cevabı

Şiddet ve tehdit sebebiyle şikayetçi olan kadının bu ihbarının devamında şiddet uygulayan, tehdit eden kişilere daha ciddi ve caydırıcı cezaların verilmesi olası vahşeti engellemek adına çok önemlidir. Kişinin 1 yahut 2 gün göz altında tutulup ardından ufak cezalar ile serbest kalması cinayet işleyebilecek potansiyelde bir kişiyi durduracak, caydıracak bir etken değildir ne yazık ki. Bu nedenle caydırıcı, ikna edici girişimler bu hususta çok önemlidir.

Kadının boşanma sonrası devlet tarafından korunabilmesi ve gizlenebilmesi adına gerekli önlemlerin güçlendirilmesi bu hususta önemli bir diğer etkendir. Kadına isim/soyisim değişikliği konusunda
yardımcı olmak, ikamet ve şehir değişikliği noktasında destekleyici yaklaşımlar sergilenmektedir. Olası vahşetin önüne geçmek konusunda çok büyük bir faydası olmakla birlikte iki tarafında olası zarar görme ihtimalinin de önüne geçilmiş olacaktır.

İlginizi Çekebilir : Dövmeyin , Sevgiyle Yaklaşın

Psikolojik eğitimler ve sosyal mecralarda bilgilendirme platformları arttırılmalı. Psikoloji konusuna böylesine çok değinmiş olmamdaki sebep aslında çok açık. Bir kişinin başka bir kişiye ait olan yaşama hürriyetine el koymak, daha açık ifadeyle bu hakkı tamamen ortadan kaldırmak ruhsal ve psikolojisi normal bir bireyin alacağı bir karar olamaz. Bu nedenle buna sebep olan asıl sorunu çözmeden farklı açılara yönelmek engellemek değil ertelemek demek olacaktır. Bu nedenle sorunları kökünden ve net bir şekilde çözmek gerekir ki vahşetin kapısı aralanmasın.

Bugün çok sık kullandığımız, hemen hemen hepimizin aktif olduğu sosyal medya ve sanal mecralarda cinayetin vahşet olduğu ve hak olmadığına dair yazılar, açıklamalar bulunmalı ve buna sık sık yer verilmelidir. Caydırıcı cezaların ve kanunların da sık sık hatırlatılması kişinin bu fikre yönelmesini ertelemek konusunda etkili olacaktır. Bu noktada bir şeyler yapmak – faydalı olacak ya da olmayacak- hiçbir şey yapmamaktan her zaman daha önemlidir.

İlginizi Çekebilir : Sosyal Medya Siteleri Boşanmak İçin Bir Neden midir?

Evlilik öncesinde, evlilik başvurusu yapan çiftlere zorunlu, onları da korkutmayacak vadede eğitimler verilmeli. Bu eğitimlerin temelinde bireylerin eşit olduğu, sorunların en son ve tek çözümünün boşanmak olduğu, şiddetin ve cinayetin başvurulması gereken en son yol dahi olamayacağı, bundan kaçınmak için tüm fikir ve iradenin kullanılması gerektiği, kişinin kendinde öfke kontrolü sorunu yaşadığı anda psikolojik destek almak için gerekli mecralara başvurması gerektiği öğretilmeli, ülkemizde ayıplanan bu durumun ne kadar doğru ve normal olduğu da belirtilmeli. Tabu haline gelen tüm ihtimallerin kişilerin aklından silinmesi bu hususta çok önemlidir.

Aile terapisi sistemi arttırılmalı ve belli durumlarda zorunlu hale getirilmeli. Boşanmak isteyen, şiddet sebebiyle şikayette bulunan kadınların tespiti olması halinde uzmanlar tarafından durumun kontrol altına alınması sürecin karanlık yüzünü bir nebze örtmeye yardımcı olacaktır. Bu süreçte olumsuzluklara pozitif yaklaşımın önemli olmasından ötürü uzman yardımı
kesinlikle çok önemlidir. Destek almak, destek istemek bir ayıp değil erdemliliktir. Bir evliliğin, bir yuvanın dağılmasının engellenmesi konusundaki en büyük çaredir.

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. Elinize sağlık, çok güzel bir yazı olmuş.. Toplumumuzun en hassas sorunlarında birine değinmişsiniz. Umarız sizin gibi yazarların sesine kulak veren bir toplum oluşur ve kadın cinayetlerinin olmadığı, kadının hak ettiği değeri gördüğü günler gelir. Severek takip ediyoruz yazılarınızı..

 2. Kadın cinayetleri ile ılgili çok güzel ve çok açıklayıcı bir içerik olmuş Gökhan bey. Elinize ve kaleminize sağlık,keşke bütün blog yazarları bu şekilde duyarlı olabilse. Bu güzel yazınız için tekrar teşekkür ederim.

 3. Evlenmek kolay fakat onu yürütmek zor derler. Genelde evliliği erkekler yurutemiyor. Eşini bir eşya gibi görüyor çoğu erkek. Ne derse yaptirmaya çalışıyorlar. Kadınlar da bir birey halbuki. İşte çoğu kötü olay genellikle eğitimsiz kişilerden kaynaklanıyor. Bunun için Tokat belediyesi ücretsiz evlilik öncesi eğitimler düzenliyordu. Eğitim şart bence.

  1. Evet kesinlikle eğitim çok çok önemli. İnsanın, eşini bir eşya gibi değilde, onu bir birey olarak gördüğü zaman evlilikler daha uzun ömürlü olacaktır. Bu konuda çok haklısın Mustafa

 4. Her geçen gün artan, arttıkça insanı dehşete düşüren kadın cinayetleri ve alınabilecek önlemler hakkında okuduğum en başarılı yazı olmuş diyebilirim.
  Bunun bir vahşetseverlik, canilik olduğunu kabul etmek gerekir elbette ancak bu yanların dizginlenmesi ve kişilerin gözetim altında olması gibi gerçekten koruyucu önemler almak mümkün. Aksi halde bugün olduğu gibi isteyenin istediğini istediği gibi asıp kestiği, kendince namus ve ahlak çizgileri çektiği bu hayatı yaşamaya devam ederiz.
  Kaldı ki bugün artık kadın cinayetlerine kurban gidenler eşleri, dostları tarafından öldürülmekle birlikte hiç tanımadıkları insanlar tarafından sırf ”canı istedi” diye de öldürülebiliyor. Bu hastalığın ve katliamın durdurulması için yazıda bahsi geçen tüm önemlerin alınıyor olması ŞART. Gerekiyor demiyorum, şart.

 5. Teşekkür ederim.
  Umarım en yakın zamanda buradaki önlemler ve aklıma gelmeyen daha bir çok önlem alınarak kadın cinayetlerinin önüne geçilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu