Kitap Yorumları

Zülfü Livaneli Kardeşimin Hikayesi

Zülfü Livaneli severek dinlediğim harika bir sanatçı, aynı zamanda harika bir yazar. Daha önce Son Ada kitabını okumuştum. Geçtiğimiz günlerde ise Kardeşimin Hikayesi adlı mükemmel romanını okudum ve inanın bana bu büyük sanatçıya bir kez daha hayran oldum. Son Ada kitabında olduğu gibi Kardeşimin hikayesi kitabı da harika bir kitaptı ve gerçekten bir sonraki sayfasında neler olmuş diye merak ederek okuduğum mükemmel bir kitaptı.

Kardeşim Hikayesi Kitabının Konusu

Bu yazımda sizlere severek okuduğum kardeşimin hikayesi kitabıyla ilgili kişisel düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Öncelikle kitabın kapak tasarımı gerçekten harikaydı. Masraftan kaçınılmamış ve ortaya mükemmel bir kapak tasarımı çıkmış.

Karadeniz’in küçük bir kasabası olan Podima güne bir cinayet haberi ile başlıyor. Bu cinayet biri için hayatın sonu demek iken başkaları için yeni bir hayatın başlangıcı oluyor. Bir tarafta bir kendini kitaplara adamış tuhaf bir mühendis, diğer tarafta ise meraklı ve kendini kanıtlamaya çalışan genç bir gazeteci.

Ahmet Arslan, Podima köyü denilen ıssız bir kasabada yaşayan, insan ilişkilerinden ve dünyevi her şeyden elini eteğini çekmiş, kendi halinde emekli bir mühendistir. Kerberos adında bir köpeği ve ara sıra evin işlerini yapmaya gelen Hatice Hanım ve yakın aile dostları Arzu ve Ali dışında kimseyle görüşmez. Buna ihtiyaç duymadığını, insanın kendine has bütün duygularından arınmış olduğunu, kendine kitaplardan kurduğu dünyada mutlu olduğunu söylemektedir ve herkes bu garip duruma aşina olmuştur zamanla. Ahmet Bey’in bu sessiz ve sakin görünen, inzivada geçirdiği yaşamı arkadaşı Ali’nin eşi Arzu’nun kendi evlerinde düzenledikleri bir parti sonrası feci bir şekilde öldürülmesi sonucu tuhaf bir hal almaya başlar.

Olayı araştırmak için köye gelen genç gazeteci kızla Ahmet Bey arasında gelişen tuhaf iletişim, Ahmet Bey’in kendisi kadar gizemli olan ikiz kardeşi Mehmet Arslan’ın tuhaf kişiliğinin ve sırrının kendini göstermesine, cinayetle ilgili ayrıntıların da gün geçtikçe ortaya çıkmasına sebep olacaktır.. Gazeteci kız olayı araştırmak için Podima’ya gelir ve sadece bir kaç gün kalacaktır ve olayı çalıştığı gazete firmasına aktaracaktır. Fakat bir türlü Podimadan ayrılamayan gazeteci kıza kardeşinin hikayesini anlatmaya ve onu Podima da bir kaç gün daha kalmasını sağlamaya çalışmaktadır ve durum istediği gibi gerçekleşir.

Kardeşimin Hikayesi Okunması Gereken Harika Bir Kitap

Kitap hakkında çok fazla bir şeyler yazmak istemiyorum. Eğer kitabı okursanız zaten çok harika bir kitap olduğunu göreceksiniz. Zülfü Livaneli Son Ada kitabında olduğu gibi Kardeşimin Hikayesi kitabında da okuyanları sürpriz sonlar bekliyor. Okumadıysanız hemen başlayın bence. Çok seveceğinizi düşünüyorum.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Kardeşimin hikayesi kitabı mükemmel bir kitap ve sizde kitabı çok güzel yorumlamışsınız. Bu kitap her zaman çok satanlar listesinde, zaten Zülfü Livaneli hem müzik konusunda olsun hemde kitap konusunda olsun mükemmel bir kişi. Kitap yorumunuz için teşekkür ederim Gökhan bey.

    1. Evet hem müzik konusunda hem kitap konusunda gerçekten harika biridir; Zülfü Livaneli, kardeşimin hikayesi kitabıyla bunu bir kez daha anladım.

  2. Kardeşimin hikayesi harika bir kitap, kitabı çok güzel yorumlamışsınız Gökhan bey elinize sağlık, teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu