2020 yılında dünyada ve ülkemizde bu kadar korkunç olayların yaşanacağını Allah’tan başka kimse bilemezdi. Kutlayarak girdiğimiz yeni yıl 2020 yılında maalesef gerek ülkemizde gerek dünya da bir çok felaketler yaşandı. Henüz 2020 yılının şubat ayında olmamıza rağmen bu kadar felaketin üst üste gelmesi gerçekten çok korkunç bir şey.

Avustralya Yangın ve Binlerce Hayvanın Ölümü

Dünya Avustralya’da çıkan yangınla korktu. Avustralya’da Aralık’ta başlayan ve milyonlarca hektarlık alanı küle çeviren yangınlarda bir milyardan fazla hayvanın öldüğü açıklandı. Suları içtiği gerekçesiyle Avustralya’da hükümet develer başta olmak üzere binlerce hayvanı katletti. Avustralya’da yangın söndürülmeden bu kez de seller ülkeyi vurdu.

İlginizi Çekebilir : Ormanların Faydaları ve Yangınlar İçin Alınabilecek Önlemler

Çin’de Corona Virüsü Felaketi

Dünya, Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsü ile ilgili araştırma yapmayı sürdürüyor. Çin dışında 17 ülkede daha görülen Koronavirüs ile ilgili önlemler alınmaya devam ediyor. Virüsün ortaya çıktığı Wuhan kentinde giriş çıkışlar kapatıldı. Son bilgilere göre ise hayatını kaybedenlerin sayısı 130’u geçti.

Corono Virüsü Nedir?

Corona virüsler, insan ve kuşlar gibi memelilerde hastalıklara sebep olan virüslerdir. İnsanlarda genellikle ciddi olmayan fakat ölüm riski bulunduran solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olur. İnek ve domuzlarda ise ishal, tavuklarda üst solunum yolu hastalıklarına sebep olur. Bilinen türleri arasında MERS-CoV, SARS-CoV ve 2019-nCoV sayılabilir

Coronaviridae ailesinden hayvan ailelerinde bulunan bir RNA virüsüdür. Solunum, sindirim ve boşaltım organlarını etkileyen virüs daha çok ilkbahar ve sonbaharda etkindir. Aslında Corona virüsü kedilerin sıklıkla karşılaştığı bir virüstür. Mutasyona uğramadan öldürücü olma riski neredeyse yok gibidir. Virüs kediden kediye temas yoluyla geçer, yayılma yoluysa genelde dışkıdır. Kedilerin neredeyse yarısı bu virüsle hayatlarında bir kez karşılaşırlar.

Corona virüsü ile ilgili internette çok daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Uzmanların dediklerine göre şu an için ülkemizde henüz corona virüsüne rastlanılmamış ama eğer imkanınız varsa dışarıdayken maske kullanmanız ve tokalaşmamız öneriliyor. Umarım en yakın zamanda tedavisi bulunur ve artık bu hastalık yüzünden daha fazla insan hayatını kaybetmez.

Elazığ ve Malatya’da 6.8 Büyüklüğünde Deprem

24 Ocak 2020 yılında merkez üssü Elazığ’ın sivrice ilçesi olan 68 büyüklüğündeki deprem hem Elazığda hemde Malatya da can kayıplarına yol açtı. Bir çok insan binaların altında kalarak vefat etti ve bir çok kişi de yaralandı. Hatta 2 kişi de deprem sırasında kalp krizi geçirerek vefat ettiler.

Bir çok kişi bir anda evsiz kaldı, evi yıkılmayanlar ise bir süre evlerine giremediler. İnsanlar sokakta kaldılar ama milletimiz elden ele hemen yardımlarını esirgemediler. İnsanlar ellerinden geleni yaptı, bağışlar toplandı, giyecek ve yiyecek yardımları yaptılar. 2020 yılının insanların unutamayacağı kadar acı çektikleri bir yıl olmaz inşaallah.

2020 Yılının Şubat Ayında Van’da Çığ Düşmesi

Van’ın #bahsesaray ilçesinde bir minibüsün üzerine çığ düştü ve ilk önce 5 kişi hayatını kaybetti. Kaybolan 2 kişiyi kurtarmaya arama ekiplerinin üzerine de çığ düştü ve yine bir çok kişi çığ altında kalarak vefat etti.

2020 Yılının Son Felaketi Uçak Kazası

İzmir-İstanbul seferini yapan Pegasus Havayolları’na ait içerisinde 177 yolcu ve 6 mürettebat bulunan uçak, inişten sonra Sabiha Gökçen Havalimanında pistten çıktı. Kazada üç kişi hayatını kaybetti. Sadece bu gelişmelere bakıldığında 2020 yılının çetin geçmesinden endişe ediliyor. Ayrıca kaza yerine giden bir polis aracıda kaza yaptı ve araçtakiler vefat etti.

Bunların dışında yine kadın cinayeti yaşandı. Ankara’nın Çubuk ilçesinde lise öğrencisi Şeyma Yıldız’ın, yol kenarında cansız bedeni bulundu. Polise teslim olan babanın, erkek arkadaşı olduğunu öğrendiği için kızını öldürdüğü iddia edildi. 2020 yılı olmamıza rağmen ne yazık ki ülkemizde halen böyle kendi öz kızına öldürecek kadar canilerin olduğunu bilmek gerçekten çok ama çok acı verici bir şey.

İlginizi Çekebilir : Türkiyede Yaşanan Kadın Cinayetleri ve Alınabilecek Önlemler

Allah her şeyin daha iyisini bilir. Fakat bütün bunlara baktığımızda 2020 yılının daha ilk aylarında bu kadar felaketin bir anda meydana gelmesi acaba 2020 yılı bitene kadar böyle mi geçecek diye korkar olduk. İnşallah bundan sonraki aylarda Dünya insanlar için daha çok yaşanılabilir bir hale gelir. Allah’ım sen insanları koru ve dünyayı biz insanlar için daha yaşanılabilir bir yer haline getir, kadın cinayetlerinin olmadığı, tecavüz olaylarının yaşanmadığı ve insanları öldürenlerin elini kolunu sallayarak dışarıda gezmediklerini görmemizi nasip et inşallah.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.